• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Mermer sektörünün yeni firması: Orion

15 Nisan 2017 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Mermer sektörünün yeni firması: Orion

   ► Mermer sektörünün en yeni firması olan Orion mermer şirket ortakları Arif Fırat ve Serdar Taşkınsoy mermer sektöre yeni bir soluk getireceklerini söyledi

           KENAN YEŞİL     
     Her geçen gün gelişen Türk mermer sektörü bu gelişmeyle birlikte sektöre yeni firmalar da katılıyor. Bu firmaların en yenisi de Orion mermer. Merkezimiz İstanbul Şişli’de olan ve 2017 yılının başında mermer sektörüne adım atan Orion mermer, Manisa Köprübaşı-Demirci arasındaki oniks ocağından çıkardığı ürünleriyle 23. Marble – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarında ilgiyi üzerlerine çekti. Sektörde ilk kez bir mermer fuarına katılan Orion mermer, mermer ve sanatı bir araya getiriyor. Mermeri sadece döşenmeye hazır bir taş olarak görmeyen şirket, yapısı, dokusu ve rengi ile döşeneceği mekana ayrı bir enerji kattığına inanıyor. 1 milyon ton Oniks mermer rezervine sahip maden ocaklarında ürettiği mermerleri yalnızca yurt içinde değil yurt dışına da sunuyor. Saydam ve kristalize yapısıyla diğer mermer türlerinden ayrılan Oniks mermer yarı değerli taş grubunda bulunuyor. Yer altı sıcak sularının kaynaması sonucu kalsiyum karbonat, magnezyum karbonat, bakır demir oksit ve florin minerallerinin birleşmesiyle oluşuyor. Bu özellikleriyle kişiye enerji verirken aynı zamanda kontrol ve denge sağlıyor. Oniks mermerleri, ışık geçirgenliği, sınırlı üretimi ve çok renkli yapısı ile özellikle dekoratif amaçlı iç mekan tasarımlarında ağırlıklı olarak kullanılıyor.

     Sektörün en yeni firması
     Firmaları hakkında bilgiler veren Orion Mermer Şirket Ortağı Arif Fırat, “Orion mermer olarak 2017 yılının başında mermer sektörüne girdik. Manisa Köprübaşı-Demirci arasında bir oniks ocağı satın aldık. Ağırlık olarak blok ve toptan plaka satıyoruz. Sektörde yeni bir firmayız. Şu anda ürettiğimiz ürünlerin hepsini Çin ve Hindistan pazarına satıyoruz. Aslen inşaat ve enerji sektöründe işlerimiz vardı. Maden sektörüne yabancı değiliz. İki yerde krom madenlerimiz var. Bir yerde de bakır madenimiz var.  Orion olarak artık mermer sektöründe de varız. Bu sektöre danışmanlarımız sayesinde girdik” dedi.
     Mermer sektöründe yeni  bir soluk getirecek getireceklerini vurgulayan Arif Fırat şöyle devam etti: “Standımızı bir hafta gibi kısa bir sürede yaptık. Tamamen kendi bünyemizde hazırladık. Dışarıdan bir stant firmasına vermedik. Marangoz-ahşap fabrikamızda, demir fabrikamızda tamamen kendi ürettiğimiz ürünlerle ve ekibimizle standımızı hazırladık. Bünyemizdeki mimar arkadaşlarımız standımızın mimarisini hazırladı. Mermer sektöründe yeni  bir soluk, yeni bir renk katacağız.”

     Hedefimiz 2 bin ton civarında ürün ihraç etmek
     Yeni bir firma olarak hedeflerini anlatan Fırat, “Şu anda planlamamızda aylık bin 500 ton oniks mermer üretiyoruz. 2 bin tona çıkartabilecek bir kapasitemiz var. Ürünlerimizin yarısını blok halde yurtdışına ihraç ediyoruz. Aslında tüm ürünümüzü blok halinde satabiliriz ama plaka pazarında da olalım diye ürünümüzün kalan yarısını da plakaya çevirdik. Bu ay bin ton blok olarak ihracat gerçekleştirdik. 500 tonda Hindistan’a plaka gönderiyoruz. Hedefimiz 2 bin ton civarında ürün ihraç etmek istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda tüm taşımızı plaka yapıp satmak istiyoruz. Çünkü dışarıdan bizim taşımızı alan insanlar özellikle Çin’den dünya pazarına satıyorlar. Biz bu pazarda ülkemizin kazanmasını, dövizlerin ülkemize gelmesini sağlamak için önümüzdeki 5 yıllık bir süreçte böyle bir planımız var. Kendi fabrikamızı yapıp plaka ve hatta projeye göre ebatlı bir şekilde satabiliriz” diye konuştu.

     Firma olarak katıldıkları ilk fuar
     23. Marble – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, firma olarak katıldıkları ilk fuar olduğunu vurgulayan Fırat, “Fuara katılmayı da bir hafta içerisinde karar verdik. Yoğun emek vererek bir hafta içerisinde standımızı hazırladık. Tüm tasarımı bize ait. 2-3 aylık bir firmayız ve mermer sektörünün içerisindeyiz. Makinelerin hazırlığı, parkurların kurulma hazırlığı bir ay sürdü.  Son bir aydır da ocaklarımız çalışmaya başladı. Bizim içinde Marble fuarının anlamı da büyük oldu. Uluslar arası bir mermer fuarını ilk kez katılma fırsatı Marble ile İzmir’e nasip oldu. Kısa bir sürede tüm eksiklikleri tamamlayarak bu fuarda olmayı çok çalışarak başardık.  Aynı zamanda tecrübeli olmamız ve birde kendi bünyemizde olan fabrikalarda üretilen ürünleri kullanarak kısa bir sürede Marble fuarına hazırlandık. Tüm fabrikalardaki üretimi durduk. Fuara kısa bir süre kaldığından dolayı standımızı fuara yetiştirmek için diğer fabrikalarımızla birlikte stant çalışmasına yoğunluk verdik. 25 kişilik ekibimizle standımızı hazırladık” şeklinde konuştu.
     Arif Fırat sözlerini şöyle sürdürdü: “Katıldığımız ilk fuar olmasına rağmen çok büyük ilgi gördük. Standımızın tamamen oniks olmasından dolayı çok ilgi gördük ve çok talep var. Özellikle Ortadoğu ülkeleri Rusya ve civarındaki ülkeler, Çin, Hindistan’dan yoğun ilgi var. Ama en yoğun ilgiyi Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirliklerinden gelen ziyaretçilerimizden aldık. Bizim açımızdan çok güzel bir fuar oldu.”

     Oniks mermerden yapılan şömineye ilgi büyük
     Fuara kısa bir sürede hazırlanmalarına rağmen oniks taştan yapılan şömine tasarımın çok beğenildiğini belirten Fırat, “Şöminemiz çok beğenildi. Baya ilgi gördü. Mimar arkadaşlarımız çok güzel bir şömine tasarımı hazırlamışlar. Onikste sınır yok. Çok daha dekoratif ürünler yapılabilir Biz yeni bir firma olduğumuz için fuara hazırlanma süremiz çok kısaydı. Kısa süre fuarda çok beğenilen bir ürün hazırladığımız için mutluyum. İnşallah önümüzdeki yıl daha görünür bir yerde daha uç noktalarda ürünler çıkaracağız. Taşlarımızı yeniden isimlendirerek patentleyeceğiz” dedi.

     Amerika ve İstanbul’da showroom
     Oniks mermer hakkında bilgiler veren Arif Fırat Amerika ve İstanbul’da showroom açacaklarını belirterek, “Oniks ışık geçiren bir ürün. Dekorasyon alanlarında iyi dekorasyon seven mimarlar bu taşı sık kullanıyor. Ortadoğu coğrafyası ve körfez bölgesi ülkeleri bu taşı çok seviyor. Ruszanginler çok kullanıyor ve bir de Amerikalılar çok seviyor. Ama maalesef Amerika’ya oniks taşını Çinliler satıyor. Biz Amerika’da gelecekteki 3 yıl içerisinde showroom açacağız. Uyguma stant yapmasak da taşımızın tanınması anlamında Las Vegas veya Los Angales’da bu showroomu açacağız. İstanbul Bağdat caddesinde yine bir showroom açma planımız var. Ortadoğu pazarı oniks taşını bizden alıyor. Bizim hedefimizde pazarımızın olmadığı yerde Pazar almak, taşımızın olmadığı yerlere taşımızı tanıtmak ve oralara ürünümüzü göndermek. Çin, bizden blok olarak aldığı taşı kesip, plakalandırıyor ve ebatlayıp Amerika’ya satıyor. Biz o pazarı kazanmak için çalışmalarımızı yapacağız” ifadelerini kullandı.

     Ocak yatırımı devam edecek
    Orion Mermer Şirket Ortağı Serdar Taşkınsoy, Orion Mermer olarak taşı en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini belirterek Uzakdoğu, Hindistan ve Çin’de mevcut pazarları olduğunu söyledi. Mevcut pazarlarda çeşitli işlerinin devam ettiğini ifade eden Taşkınsoy, pazarda satışlarda zorlanmayacaklarını düşündüklerini ve oniks ocağına ilaveten daha ocak ekleyeceklerinin bilgisini verdi.
     Serdar Taşkınsoy, şöyle konuştu: “Daha önce mermer sektöründe olmadıklarını söyleyen Taşkınsoy, “iş çözüm ortağımız Astra grubu var. 20 tane şirket var. Bir holding bünyesinde. Onunla beraber yürüyoruz ve bütün dünya’ya açılacağız. Satışlarımızın da iyi geçeceğini inanıyoruz. Yeni açılan firmalar gibi idealist bir yapımız var. Çok çalışıyoruz ve çok emek harcıyoruz. Bu çalışmalarımızın karşılığını da alacağımızı düşünüyorum. Fuar ciddi alıcılarla görüşmelerimiz oldu. Olumsu sonuçlar bekliyoruz. Bizim sadece mermer işimiz yok. 20 tane şirketten oluşan bir firmayız. Bütün iş tecrübelerimizi mermere de yansıtıyoruz. Orion mermer piyasasına yeni girmiş olabilir ama Türkiye’nin çeşitliyerlerinde ocak arayışımız, değişik maden arayışımız, değişik taş arayışımız var.  Fizibıl olan her ocağa girebiliriz. Ocak yatırımlarımız devam edecek. 2017 yılında 3 tane yeni ocak açmak istiyoruz.”

 


+ Benzer Haberler
» “Türkiye küçükbaş için cennet”
» Etten sonra peynir de cep yakıyor
» Hurma fiyatları yüz güldürdü
» Bekleyerek hayatta hiçbir şey olmaz
» “Tarımın geleceği bor”
» “Çiftçi, toprağını işlemekten vazgeçti”
» “İtalyan ayakkabısı ile aşık atsak da pazarlamada geriyiz”
» Tire dağ köyleri kooperatifleşiyor
» Doğal gaz dağıtımına 2018’de 1,7 milyar TL yatırım
» “Tarım Foça’nın önceliğidir”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2018
  Ticaret 21.05.2018
  Ticaret 19.05.2018
  Ticaret 18.05.2018
  Ticaret 17.05.2018
  Ticaret 16.05.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni