• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türk kirazına “Çin’den talep başladı”

12 Nisan 2018 Perşembe 14:00
12
14
16
18

“Türk kirazına “Çin’den talep başladı”

   ► Rıza Seyyar, “2018 yılında da hava kargo ile yapılacak ihracatımızın 10 bin tonu geçeceğini tahmin etmekteyiz” dedi.

           DUYGU GÖKSU     
     Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar, 4 yıllık görev süresinde yürüttüğü projeler ve yaptığı çalışmalarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Seyyar, “2016 yılında 3 bin 500 ton olan hava kargo ile yaş meyve sebze ihracatımız 2017 yılının sonunda yüzde 77’lik artışla 6 bin 200 tona yükselmiş, dolar bazında da yüzde 18’lik bir artış kaydedilmiştir” dedi.

     Düşük maliyetlerle daha hızlı bir şekilde ihracat yapılabilmesi için başlatılan çalışmalardan bahseden Seyyar, “Japonya, Malezya, Çin, Güney Kore gibi pazarlarda bizim kirazımızın, taze incirimizin ne kadar değerli olduğunu gördük ve bu ürünlerin Uzak Doğu ve Güney Doğu Asya Pazarlarına hava kargo ile daha düşük maliyetle ve daha hızlı bir şekilde ihracatının başlaması için Türk Hava yolları ile masaya oturduk ve 2017 yılında bir anlaşma imzalayarak bazı destinasyonlara çok uygun maliyetli parkurlar oluşturarak üyelerimize sirküle ettik. Bu çalışmalar ile birlikte, 2016 yılında 3 bin 500 ton olan hava kargo ile yaş meyve sebze ihracatımız 2017 yılının sonunda yüzde 77’lik artışla 6 bin 200 tona yükselmiş, dolar bazında da yüzde 18’lik bir artış kaydedilmiştir. 2018 yılında da hava kargo ile yapılacak ihracatımızın 10 bin tonu geçeceğini tahmin etmekteyiz” dedi.

Çin’e kiraz ihracatı başlayacak
     Önemli projelerinden birinin de 2010/8 sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında “Taze Kiraz ve Üzüm Ürünlerinde Rekabet Gücünün Arttırılması ile ilgili URGE Projesi”ni başlatmak olduğunu ifade eden Seyyar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yaptıkları görüşmeler sonucunda, 9 üretici ve 6 paketleme tesisine Çin’e kiraz ihracatı için izin çıkartmayı başardıklarını vurguladı.
     2018 yılında kiraz konusunda Çin ile hareketli bir ticaretin yaşanacağını öngördüklerini söyleyen Seyyar, “Önümüzdeki günlerde Vietnam’a da ihracat izninin çıkması için yoğun bir uğraş içindeyiz. Elbette ki bu yönde ki çalışmalar adım adım takip edilerek sonuca bağlanması sağlanmalı ve bu piyasalarda da Türk ürünleri en iyi şekilde raflarda yerlerini almalıdır, ürünlerimizin kalitesi ve nefaseti ile bu piyasalarda da hakim olacağından hiçbir şüphem yoktur.

     Yavaş yavaş bizlere kapalı olan kapıları açma niyetindeyiz. Aslında hava kargo, karantina anlaşmaları ve URGE’yi Uzakdoğu projemizin üç temel ayağı olarak görebiliriz. Bu üç ayaktan biri eksik kaldığında projenin temelleri de sarsılıyor ister istemez. Bizler, bir yandan Çin, Japonya, Vietnam gibi ülkelere ihracatın mevzuat açısından sınırlarının kaldırılması için Tarım Bakanlığımız ve Ekonomi Bakanlığımız ile dirsek temasında iken, bir yandan URGE projesi ile firmalarımızı bu ülkelere ihracata özendirmeye çalışıyoruz, bir yandan da hava yolu şirketleri ile masaya oturarak kargo maliyetlerini uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Tahmin edersiniz ki, projenin tam anlamıyla başarıya ulaşması zaman alıyor, ama biz bu amaca yönelik olarak çok yol kat ettiğimize inanıyoruz ve bundan sonraki dönemde de bu ülkelere ihracatımızın artarak devam edeceğini göreceksiniz” dedi.

C şeker sorunu çözüldü
    Meyve sebze mamulleri sektöründe, firmaların ihraç etmesi için üretilen C Şekeri tahsisatlarının durdurulmasının son derece önemli bir sorun haline geldiğinin altını çizen Seyyar, “İlgili kurumlar ile yoğun temaslarda bulunduk. Nihayetinde, firmalarımızın yüksek vergiler ödeyerek şeker ithalatı yapmasına gerek kalmaksızın şeker fabrikalarından C şekeri tahsis etmesi sağlandı. Bu gelişme de sektörün önemli bir sorununu çözmüş oldu” ifadelerini kullandı.
     Çin’in, ABD’ye karşı gümrük vergilerini artırmasının ve ABD’den kiraz ve benzeri ürünleri almayacak olmasının Türk ürünlerine olacak olası talebi değerlendiren Seyyar, “ABD ve Çin arasındaki gümrük vergisi sorunu ve Çin’in Amerika’dan kiraz gibi meyvelerin alımından vazgeçmesi, bize ve bizim gibi ülkelere fayda sağlayacaktır. Bu tarz dönemlerde bu pazarlara girişimizi kolaylaştıracaktır. Türk ihracatçısı da bir pazara girdimi oralarda kalıcı oluyor. Artık Çin’den, Türk kirazıyla ve diğer ürünlerle ilgili nasıl alabiliriz diye sorular gelmeye başladı. Umarım bu işten fayda çıkarmaya başlarız” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» MARBLE İzmir’i heyecanla bekliyoruz
» “Otomotiv ‘de 2. Eldeki KDV uyuşmazlığını çözdük”
» Petlim artık SOCAR Terminal adıyla hizmet verecek
» Pet sektörü 3. kez İzmir’de buluştu
» KDV ve ÖTV indirimleri uzatıldı
» Tüketici güven endeksi 59,4 oldu
» İnşaat maliyet endeksi aylık %6,49 arttı
» KDV ve ÖTV’de bahar müjdesi
» Soyer: “İzmir’de raylı sistemi iki kat artıracağız”
» NISSAN, uzatılan ÖTV ve KDV indirimlerini sıfır faizle destekliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni