• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türk iş dünyası, “Finansal istikrar” dedi

11 Ağustos 2018 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Türk iş dünyası, “Finansal istikrar” dedi

           DUYGU GÖKSU     
     Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘Yeni Ekonomi Yaklaşımı’nı açıkladı. Yeni ekonomi yaklaşımına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türk iş dünyasının temsilcileri piyasaların kısa sürede canlanacağı vurgusunu yaptı.  
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu  (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Ümit Ülkü de yeni ekonomik sistem ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Hisarcıklıoğlu; “Daha güçlü bir Türkiye”
     Yeni Ekonomi Yaklaşımı’na ilişkin olarak açıklama yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “İş dünyası olarak üretime, yatırıma, istidama ve ihracata devam etmemiz büyük önem arz ediyor. Biz temelleri sağlam güçlü bir ülkeyiz” dedi. Hisarcıklıoğlu, “Orta ve uzun dönemde dönüşümün ana hatlarının ortaya konması ekonomimiz üzerindeki belirsizlikleri ve riskleri azaltacaktır. Orta Vadeli Programın açıklanmasıyla çok daha net bir resmin çıkmasını bekliyoruz. Modelin temelinde yer alan; daha çok tasarruf, daha çok üretim ve daha çok ihracat ile şu anki pek çok yapısal soruna çözüm getirilmesi amaçlanıyor” ifadelerini kullandı.

Bahçıvan; “Bütçe disiplini noktasındaki kararlılık önemli”
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Yeni Ekonomi Yaklaşımı ile ilgili olarak şu ifadelere yer verdi; “Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak tarafından “Ekonomide Yeni Yaklaşım” toplantısında yapılan açıklamalar, ekonomimizin genel beklentileri açısından uzun vadeli, sabır gerektiren bir içerik sunuyor. Özellikle Merkez Bankası’nın bağımsızlığına yönelik söylem ile bütçe disiplini noktasındaki kararlılık vurgularını önemli bulduğumuzu ifade etmek istiyorum. Cari açık ile mücadeleye öncelik verilecek olması ve kamunun örnek olacağı mesajı da önemlidir”

Bilecik; “Dış ilişkilerin mükemmel olduğu sürece ihtiyaç var”
     TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik de konu ile ilgili yaptığı değerlendirmelerde açıklanan programın teorik temellerinin fazla olduğunu ama gerek yaklaşımı gerek mimari yapısı itibarıyla hakikaten çok önemli bir sunum olduğunu vurguladı. Bilecik, “İş dünyasının zannediyorum olumlu bir karşılaması oldu. Özellikle bugünlerde iş dünyasının her zaman baktığı gibi sadece ekonomik parametreler değil, aynı zamanda dış ilişkilerin de mükemmel yürütüldüğü bir süreç yaşamaya ihtiyacımız var” ifadelerine yer verdi.

Palandöken, “Türkiye’nin önünü açacak”
     Yeni ekonomi yaklaşımı ile ilgili görüşlerini paylaşan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yeni ekonomi yaklaşımının en önemli ayağı gelir dağılımında adalet olacak. Bu planın tam anlamıyla işlemesi halinde esnafımız zincir market ve AVM’lere karşı daha rekabet edebilir hale gelecek” dedi. Son günlerde döviz kurlarındaki artışın geçici olduğuna ve kısa bir süre içinde dövizdeki ateşin düşeceğine inandıklarının altını çizen Palandöken yaptığı açıklamada, “Yeni Ekonomi Yaklaşımının içeriğinde olan cari açığın düşürülmesi yönündeki yapısal reformlar, aynı zamanda döviz kurlarındaki baskının da önüne geçecektir. Bu da her şeyden önce üretimin artırılması ve sürdürülebilir, sağlıklı bir büyüme ile mümkün olacaktır. Para ve maliye politikaları yeni dönemde daha da uyumlu işleyecek ve piyasalar kısa sürede canlanacaktır” sözlerine yer verdi.

Ülkü; “Bu Ekonomik Savaşı Kaybetmeyeceğiz”
     MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü de konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti: “Son dönemde ülkemizin maruz kaldığı, hiçbir ekonomik kaide ile açıklanmayan etik dışı siyasi oyunları en ağır şekilde kınıyoruz. Zor zamanlarda kenetlenmeyi bilen halkımız, alt edilemeyeceğini bir kez daha tüm dünyaya gösterecektir” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Ege Bölgesi’nin ihracatı 21 milyar dolara dayandı
» “İstihdamda yüzde 5 büyümeyi hedefliyoruz”
» Çiftçiye 1.000 TL’lik mazot ve gübre desteği
» Yerli turist yurtdışında 4,9 milyar $ harcadı
» Selçuk Yaşar’a TÜSİAD’dan teşekkür plaketi
» Türkcell en hızlı büyüyen operatör
» Düşünür Koleji 35’inci okulunu Güzelbahçe’ye açıyor
» Marmara Bölgesi’nin en büyük ithalat limanı: ‘Kumport’
» Turizmciler İzmir’de buluştu
» İpragaz, turizme enerji veriyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni