• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türk Ev Tekstili’nden Frankfurt’ta Nisan etkisi

09 Ocak 2019 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

Türk Ev Tekstili’nden Frankfurt’ta Nisan etkisi

   ► Türkiye, 3000’e yakın firmanın yer aldığı ve 2019 yılının ilk sunumlarının yapılacağı Heimtextil Fuarı’na 280 firma ile katıldı.

           ANKARA TİCARET     
     Dünya ev tekstili sektöründe tasarım ve üretim konularında söz sahibi olan firmalar, 8 Ocak’ta kapılarını açan Heimtextil Frankfurt Fuarı’nda 11 Ocak tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacaklar.
     Dünya ev tekstili sektörünün en önemli oyuncularından biri olan Türkiye, 3000’e yakın firmanın yer aldığı ve 2019 yılının ilk sunumlarının yapılacağı Heimtextil Fuarı’na 280 firma ile katıldı. Dünyanın birçok ülkesinden gelen tasarımcıların ve satın alma yetkililerinin takip ettiği Türk stantlarında, bu yıl da güncel trendlerin tasarımlara yansıtıldığı; döşemelik kumaşlardan, perdelere, masa ve mutfak örtülerinden banyo tekstiline, yatak odası tekstili ürünlerinden dekoratif kumaşlara birçok ürün yer alıyor.

     Türk ev tekstili sektörünün çatı kuruluşu TETSİAD (Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği), bu yıl iki farklı holde, toplam iki stant ile fuara katılarak Türk ev tekstilini dünyaya tanıtma faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. 2018 yılı fuar ve iletişim çalışmalarını, APRIL EFFECT konsepti ve konumlandırması üzerine yapılandıran TETSİAD, EVTEKS Fuarının yapıldığı Nisan ayının, tekstil dünyası için tıpkı doğanın uyanışı gibi yeni tasarımları, inovatif yaklaşımları, yenilik ve tazeliği de sunduğunu anlatan iletişim çalışmalarını sürdürüyor.
     Geçtiğimiz yıl,  APRIL EFFECT konsepti doğrultusunda Heimtextil Fuarı için özel olarak hazırlanan ve büyük beğeni toplayan “Color Edition” tasarım kataloğunun hediye edildiği ziyaretçilere bu yıl, doğadan esinlenerek üretilen kumaş dokularıyla doğanın tasarıma yansımasının anlatıldığı “Texture Edition” doku kataloğu hediye ediliyor ve ziyaretçiler Nisan ayında düzenlenecek olan EVTEKS APRIL’a davet ediliyorlar.  

     Fuarın ilk günü akşam saatlerinde TETSİAD standında düzenlenen APRIL EFFECT konseptli kokteylde ise katılımcı firma temsilcileri, ziyaretçi ve davetliler bir araya geldi. TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Aydın yaptığı açıklamada fuar ve Türk ev tekstili ile ilgili görüşlerini aktardı: “Özellikle ihracat yapan firmalar için tasarım konusu büyük önem taşıyor. Bu konuda dikkat edilmesi gereken üç önemli nokta var. Birincisi, ihracata yönelik yapılan üretimde o döneme ait küresel tasarım trendlerinin yansıtılmasının önemi. Bu trendler kumaş dokusundan renklere, kullanılan ham maddeden desenlere kadar her noktada daha önceden, trendsetterlar tarafından belirlenmiş oluyor.

     Gündemdeki tasarım trendi önceden belirlendiği için bizim sektör olarak bu tasarım trendlerine uygun, güncel tasarımlar üreterek diğer ülke ihracatçılarından öne geçmemiz gerekiyor. Çünkü ancak bu sayede “o ülke tasarımı iyi yapıyor” deniliyor. İkincisi, her firmanın kendi kurum markasını oluşturduğu kendine özel olan kurumsal-marka kimliği olmalı. Her firma markasının özü itibariyle diğerlerinden ayrışmalı. Bu önemli çünkü her firma, biraz önce sözünü ettiğimiz küresel trendleri, kendi markasındaki özelliğe göre farklılaştırmalı. Kendi tasarım ruhunu katmalı. Firmaların “koleksiyon” dediğimiz tasarım sunumları da böyle ortaya çıkıyor. Burada “yorumlama” ve “firma tasarım gücü” önem kazanıyor.

     Taklitten uzak, firmanın kimliğini yansıtan dokunuşlar, yapılan ürünü hem rakiplerden ayrıştırır hem de değerini arttırır. Üçüncüsü de firmanın hem kendisini hem de yeni sezon ürünlerini tanıtması gerekliliği. Tanıtım, en az üretim kadar değerli ve yatırım yapılması gereken bir alan. İşin en başında marka kimliğinin oluşturulması önemli, çünkü her şey onun üzerine yapılandırılıyor. Ardından web sitesinden kataloglara, sosyal medya reklamlarından halkla ilişkiler çalışmalarına, fuar etkinliğinden doğrudan pazarlama iletişimine kadar her noktada ilgili hedef kitleye varlığımızı duyurmak, onun ilgisini çekmek ve bizimle temasa geçmesini sağlamak zorundayız. Bunları ısrarla sürdürür ve tekrarlarsak rekabette önümüzdeki engellerin kalktığını göreceğiz.

     Heimtextil, işte tam da bu açıdan büyük önem taşıyor. Türk ev tekstili, yılın ilk büyük organizasyonunda “trend”, “tasarım” ve “marka” konularında bir bütünlük sağlamalı. Bu fuarda dünyaya bu üç noktada en önemli oyuncunun Türkler olduğu vurgusu sözle değil, bu önemli üç unsur ile yapılmalı. Heimtextil aynı zamanda fuara gelen ziyaretçileri Nisan’daki EVTEKS Fuarımıza davet ettiğimiz bir organizasyon. Yabancılar öncelikle dünyanın en büyük iki fuarını takip ediyor: Heimtextil ve EVTEKS. Heimtextil’deki başarımız hem EVTEKS’e hem de doğrudan üretim kapasitesi ile Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor.
     Her yıl başarıyla ülkemizi temsil ettiğimiz Heimtextil’de yine ev tekstilinde en büyük ilgiyi toplayacağız. Tüm Türk firma ve markalarına başarılar dilerim.”

 


+ Benzer Haberler
» Modanın yeni prensesi İpek Kızıltan
» Mağazacılıkta dijital dönüşüm
» Check Poınt siber saldırılara karşı çözümleriyle ICSG İstanbul 2019’da
» Esnek, kullanımı kolay, uygun maliyetli dijital dönüşüm
» Türkiye’de her üç kullanıcıdan biri internette gizliliğini nasıl koruyacağını bilmiyor
» Narlıdereli kadınlar Şükran Kozalı ile buluştu
» Karşıyaka Çocuk Müzesi’ne ‘çevre dostu’ proje
» Türkiye için rekabetin anahtarı robotik otomasyon
» Teknosa yeni nesil İK yönetimini anlattı
» ING Bank ve TİM’den ihracatçıları destekleyecek iş birliği


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
  Ticaret 13.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni