• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Turizmde sıkı lobi yapılmadığı için İngiliz pazarı kayıp

17 Temmuz 2021 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Turizmde sıkı lobi yapılmadığı için
İngiliz pazarı kayıp


           HABER MERKEZİ      
     Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği(GETOB) 2006 Seçimlerinde; Marmaris Vizyon Grubu olarak seçimleri kazanan ekipte yer alan,  Marmaris’in tanınmış turizmcilerinden Rıza Ersoy, Güney Ege Turizminin olmazsa olmazı İngiltere ile gerekli düzeyde lobi çalışması yapılmadığı için bu yıl bölge turizminde  yüzde 65 kayıp beklendiğine dikkat çekti!..

MARMARİS VİZYON 15 YIL SONRA YENİDEN GÖREVE
     İçmeler Liberty Beach Restaurant’ ta GETOB Kurucu Başkanı Asım Geniş’in de konuk olduğu, GETOB  eski yönetim kurulu üyelerinden Ertan Yaylalı ve özellikle Deniz Yat Turizminin deneyimli genç ismi Zafer Serdar’la birlikte basın mensuplarını ağırlayan Rıza Ersoy; Eylül ayında yapılacak GETOB Olağan Kongresinde genç,  eğitimli ve deneyimli bir ekiple yönetime talip olduklarına dikkat çekerek; “ GETOB,  kurulduğundan beri çok başarılı çalışmalar yapmış, bölgemiz turizminin tanıtılması ve kalkınmasında önemli roller üstlenmiştir.  Yaklaşık 20 yıldır bu camianın içinde olan ve Marmaris de ikamet eden bir kardeşiniz olarak,  Eylül ayında yapılacak seçimlerde GETOB Başkanlığına aday olduğumu  duyurmaktan büyük şeref duyuyorum.  2006 yılı kongremizde göreve gelen,  benim de içinde  bulunduğum Marmaris Vizyon Ekibi’nin turizme kattığı sinerji, aradan 15 yıl geçmesine rağmen hala konuşulmaktadır. Seçimlerin bir mücadeleden çok, daha iyiye daha güzele ulaşmak için bir bayrak yarışı olduğu inancımızla, yönetime talip olacak ekibimizle Marmaris Vizyon’la  yine yeniden  göreve geleceğimize,  bölge ve ülkemiz  turizmine büyük katkılar sağlayacağımıza inanıyorum.” dedi.

LOBİ ÇALIŞMASI İNGİLTERE’YE DE YAPILSA KAYIP YAŞANMAZDI
     Bu yıl ikinci kez Coronavirüs Pandemisi gölgesinde girdiğimiz Turizm Sezonu ile ilgili açıklamada bulunan Rıza Ersoy,  Güney Ege olarak adlandırılan Dalaman, Marmaris, Datça ve Fethiye bölgesindeki duruma dikkat çekerek; “ Pandemide özellikle bu yıl, en fazla zarar gören destinasyon Dalaman uçuşlu olan Güney Ege Bölgemiz.  Dalaman destinasyonunun en önemli müşteri kaynağı İngiliz’dir. İngiliz olmadığı yerde, Marmaris’in ve Fethiye’nin ayağa kalkması mümkün değildir. Zira Dalaman destinasyonunun başta Marmaris ve Fethiye olmak üzere, yüzde 65 müşterisi İngiltere/UK kaynaklıdır.  Şimdi bu durumda nasıl olacak da bu destinasyon ayağa kalkacak?  Bu bölgede bir sürü apart otelimiz var. Bu apartlar nasıl müşteri çekecek, Nasıl bir strateji var? Yüzde 65 kaybı olan bir destinasyona, ikame edilebilecek hangi  ülkeleri çekebiliriz?  En basitinden öncesinde İngiltere’de sıkı bir lobi çalışması olamaz mıydı,  Tıpkı Rusya’da olduğu gibi?  İnanın; esnafı, otelcisi - apart otelcisi, İngiliz olmayan bu destinasyonda iş yapamazlar.

    Yapamazlar derken, genel anlamda azalan taleple fiyatlar da çok iniyor diğer pazarlarda!  Zira talebin olmadığı yerde, diğer pazarlar bundan haklı olarak faydalanıyor. Ticaretin kuralı bu maalesef. Peki böyle giderse, sonrası ne olur? Bankalar, BDDK kurallarını öne sürerek, esnafımızın, KOBİ’ lerin , Ticarilerin başına çökmeye başlarlar. Dünyada hiçbir  düşük kar marjlı iş yoktur,  2 sene iş yapamamaya dayanabilecek.  Varsa, malını mülkünü satar, iyi niyet gösterir, yoksa da Allah yardımcısı olsun.  Devletimiz banka borçlarını, bankalara da ‘’karşılık ayırma’’ zorunluluğu getirmeden ve 3. Gruba atmalarına imkan vermeden, yeni bir düzenleme ve yapılandırma yapma zorunluluğu getirmelidirler.  Neticede bankalar da ticari kuruluşlar ve BDDK tarafından çok sıkı denetime tabiler. Bazı kaideler, mevzuatlar, günün durumuna göre revize edilebilir. “ dedi.


+ Benzer Haberler
» Çekirdeksiz Sultani Üzüm ihracat yolcusu
» Yılın ilk 7 ayında doğal taş ihracatı 1,2 milyar $
» Vaillant 9 ilde yetkili satıcı ziyaretleri gerçekleştirdi
» Karşıyaka Belediyesi dayanışma için yangın bölgesinde
» DYO oto tamir boyaları araçların ilk günkü renk kalitesine ulaşmasını sağlıyor
» Condor, filo modernizasyonu için Airbus A330neo’yu seçti
» İzmir’in kaza kara noktaları
» Soyer’den, Kemalpaşa’ya metro müjdesi
» Pandemide lojistik sektörünün yıldızı parladı
» 11. Kalkınma Planı ile uyumlu, sera gazı emisyonlarını azaltacak proje


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.08.2021
  Ticaret 03.08.2021
  Ticaret 02.08.2021
  Ticaret 31.07.2021
  Ticaret 30.07.2021
  Ticaret 28.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni