• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Turizmde hedef; Uzakdoğu ve Pasifik

15 Kasım 2019 Cuma 21:00
12
14
16
18

Turizmde hedef; Uzakdoğu ve Pasifik

   ► 2020 yılında Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile birlikte ülkemizin tanıtım bütçesinin 180 milyon dolar olacak.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Uzakdoğu pazarına odaklanildiginı söyledi. Ersoy, “Ana pazarlarımızın yanı sıra dünyadaki turizm büyümesinde kaynak pazarlar olarak öne çıkan Uzak Doğu ve Pasifik Bölgelerinde yer alan Çin, Hindistan, Güney Kore, Japonya gibi yükselen pazarlara odaklanacağız. Orta ve Doğu Avrupa’nın gelişen ekonomileri de yeni odak pazarlarımız içerisine alınacak” dedi.

KRUVAZİYER REZERVASYONLARI İYİ GİDİYOR
     Kruvaziyer turizmi konusundaki rezervasyonların iyi bir sezon geçirdiğini belirten Bakan Ersoy, “İleriye dönük kruvaziyer rezervasyonları çok iyi gidiyor. 2020 yılı Mart ayı itibarıyla hizmete girecek olan İstanbul Galataport limanımızın,  2021 sezonu itibariyle de ful kapasiteye geçeceğini öngörüyoruz. 2022 sezonuna yetiştirilmek üzere 2020 Haziran sonuna kadar Yenikapı’da yeni bir cruise port ihalesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ile birlikte çıkacağız” dedi.
     TBMM’de Kültür ve Turizm Bakanlığı 2020 yılı bütçe görüşmelerinde konuşan Bakan Ersoy, 2019 yılı Ocak- Eylül döneminde turizm gelirinde 26,6 milyar dolar ile bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16’lık artış olduğunu, kişi başı gecelik gelirin 69,8 dolara ulaştığını kaydetti.
     Bakan Ersoy, Müzekart’in fiyatında bu yıl herhangi bir artış yapılmadığını ve yapılmayacağını belirterek, “Milli Sarayları, fiyatında herhangi değişiklik olmadan yıl başından itibaren Müzekart kapsamına alıyoruz. Türk vatandaşları Müzekart ile Milli Sarayları ziyaret edebilecek” dedi.  

AKM, 2020’DE TAMAMLANACAK
     Bakan Ersoy, bütçe sunumunda ön plana çıkan diğer başlıklar ise şöyle: “Bakanlığımızın en önemli projelerinden birisi de, İstanbul Atatürk Kültür Merkezinin (AKM) çağımızın gereksinimlerine uygun olarak yeniden hizmete açılması oldu. Bu doğrultuda mevcut binaların yıkımı tamamlanmış olup azami ölçüde yerli ve millî imkânlarla gerçekleştirilecek şekilde projesi revize edildi, inşaata başlandı. Yeni AKM, 2020 yılı sonuna kadar tamamlanacak. Aynı şekilde, başkentimizde yapımına başlanan “Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu” inşaatı da 2020 yılında tamamlanacak. İstanbul Eyüp Semtinde bulunan Rami Kışlası’nın ihya edilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Atlas Pasajı’nda tasarlanan Sinema Müzesi’ne ilişkin çalışmalarımıza süratle devam ediyoruz. Sinema Müzemizi 2020 yılı içinde ülkemize ve dünya kültür-sanat hayatına kazandırmayı planlıyoruz.

AJANSIN FAYDASINI THOMAS COOK’DA GÖRDÜK
     Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nı kurduk ve bu sayede tanıtım devlet tarafından değil, devletin desteği ile özel sektör tarafından yapılacak. Ajansın ilk faydasını da Thomas Cook krizinde fazlasıyla gördük. Thomas Cook ne ilk büyük çaplı iflas ne de son olacak. Bu bir arz güvenliği sorunu ve kaçınılmaz. Bu işin ilacı da tanıtım, tarifeli seferler, teknoloji ve çağa uygun yeni iletişim sistemlerini etkin kullanmak olacak. 2018 yılında 18 milyon dolar olan Bakanlık tanıtım bütçesi, 2019 yılında ortaya koyulan politika değişikliği ile 72 milyon dolara çıkarıldı. 2020 yılında Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile birlikte ülkemizin tanıtım bütçesinin 180 milyon dolara taşınması hedefleniyor.

KAZILARA 80 MİLYON TL
     Ülkemizde 154 arkeolojik kazı çalışması yürütülüyor. 10 Kamu Yatırımı Kazısı olmak üzere, Ekim 2019 tarihi itibarıyla toplam 461 kazı ve araştırma faaliyeti gerçekleştirilmiş olup, 2019 yılı ödenek miktarı 38 milyon TL oldu. Bakanlığımız 2020 yılı bütçe imkânları dâhilinde bu ödenek miktarını 80 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz.

ARSLANTEPE MİRAS LİSTESİNE ADAY
     Göbeklitepe’de geçtiğimiz yıl 70 bin olan ziyaretçi sayısı bu yılın ilk 9 ayında 277 bin 630 kişiye ulaştı. Yıl sonunda bu rakamın 350 bin kişi seviyesine ulaşacağını öngörüyoruz. Geçici Miras Listemizde yer alan Malatya Arslantepe Arkeolojik Alanı’na ait Dünya Miras Listesi adaylık dosyası Dünya Miras Merkezine gönderilmiş olup, varlığın Dünya Miras Listesi’ne kaydedilme konusu 2020 yılında değerlendirilecek.

SİNEMA KANUNU İLE İZLEYİCİ YÜZDE 40 ARTTI
     Yeni Sinema Kanunumuz yasalaştı. Bu değişimin sektöre yansıması çok güçlü oldu. Sinema izleyici sayısı Ekim 2018’e göre yüzde 40 artışla 8,8 milyon kişiye ulaştı. Bakanlığımızca hazırlanan ‘Sinema Bilet Takip Sistemi’ ile sektördeki şeffaflık sorunu da çözüldü. İlk verilere göre Ekim ayında yerli film izlenme oranı yüzde 73 olarak gerçekleşti.

TÜRKİYE’DE SANSÜR KESİNLİKLE YOK
     Bakanlığımıza yönelik olarak piyasadaki bazı kitapların içeriğinden yola çıkarak neden bandrol verdiğimiz konusunda eleştiriler dile getirildi. Bakanlığımız, eserlerin içeriğini denetleme yetkisine sahip değildir. Hiçbir eser basılmadan önce içeriğine yönelik bir inceleme ve yaptırıma tabii tutulamaz. Bu alenen sansür uygulaması olmakta ve Türkiye’de sansür kesinlikle yapılmamaktadır. Toplumumuzun rahatsız olduğu söz konusu eserlere yönelik kanuni bir yaptırım için vatandaşlarımızın Bakanlığımıza değil savcılığa başvurması gerekir.

DEDİKODU YAPIYORLAR
     Milli Kütüphanemizin kapatıldığına dair bir takım spekülasyonlar yapılıyor. Bu spekülasyonları yapanlar maalesef sadece dedikodu yapıyorlar. Milli Kütüphanemiz mevcut yerinde hem de 24 saat hizmet vermeye devam ediyor.
     Bırakın kapatmayı daha da büyütüyoruz. 70 km olan toplam raf uzunluğumuz 170 km’ye yükseliyor, sergi ve tasnif imkânımız iki buçuk kat artıyor. Yer altına inşa ettiğimiz depo alanları ve otopark salonlarının üstünde yeni okuma salonları ve sosyal donatı alanları kuruluyor.

TÜRK OKÇULUĞU BEKLENTİSİ
     Türkiye, UNESCO nezdinde yürüttüğü çalışmalarla Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine kaydettirdiği 17 kültürel değer ile 178 ülke arasında ilk 5 içinde yer aldı. 2019 yılı Aralık ayında Kolombiya’da gerçekleştirilecek UNESCO Hükümetlerarası Komite Toplantısında, daha önce ulusal dosya olarak sunduğumuz Geleneksel Türk Okçuluğu’nun da görüşülerek UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine 18’inci unsurumuz olarak kaydedilmesi bekleniyor.”


+ Benzer Haberler
» EİB’den Haziran ayında 1 milyar 30 milyon dolarlık ihracat
» İzmir Vali Yardımcısı’ndan SOCAR Türkiye’ye teşekkür ziyareti
» İhracatçı firmalara iki yeni müjde
» MİB, devletin yerli ve milli üretimi korumacı tavrından memnun
» Çeşme’den Sakız damlıyor Projesi 2 yaşında
» Ham çelik üretimi yüzde 5,6 oranında geriledi
» “Avrupa Birliği’nin turizm kararı tam anlamıyla ikiyüzlülüktür”
» İzmir Otogarı, Ana Transfer Merkezi’ne dönüşüyor
» “Unutmadık, unutturmayacağız”
» Şifreler Turkcell’in Dijital Güvenlik Servisi ile koruma altında


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
  Ticaret 27.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni