• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Turizmde gelir kaybı 460 milyar $’a ulaştı

31 Ekim 2020 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, 2020 yılının ilk yarısında bir önceki yıla göre uluslararası seyahat sayısının 440 milyon azaldığını, uluslararası turizm gelirlerindeki kaybın ise 460 milyar $ seviyesine ulaştığını kaydetti.
Turizmde gelir kaybı 460 milyar $’a ulaştı

   ► TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya: Dünyanın dört bir yanında Türkiye’nin turizm değerlerinin tanıtım ve pazarlamasını gerçekleştiren ve bu yönüyle en önemli görevi üstlenen seyahat acentelerine sahip çıkılması, Türk turizmin geleceği açısından büyük önem taşıyor

           SELDA AK / ÖZEL    
     Pandemi sürecinin dünya genelinde turizm sektörünü çok derinden sarstığını belirten Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı (TÜRSAB) Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından yapılan değerlendirmeye göre 2020 yılının ilk yarısında bir önceki yıla göre uluslararası seyahat sayısının 440 milyon azaldığını, uluslararası turizm gelirlerindeki kaybın ise 460 milyar $ seviyesine ulaştığını söyledi.
     Haziran ayında gerçekleşen uluslararası seyahat sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 93 oranında gerileme gösterdiğini aktaran Bağlıkaya, “Türkiye turizmi de bu süreçten olumsuz etkiledi. Yılın ilk 8 aylık döneminde gelen yabancı ziyaretçi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 76,6 oranında düşüşle 7,2 milyon kişiye geriledi” dedi.
     Bağlıkaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre Ocak-Ağustos döneminde turizm tesislerine giriş yapan yabancı misafir sayısının 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 74 oranında azaldığını, iç pazar açısından yaşanan kaybın yüzde 29,5 seviyesinde gerçekleştiğini kaydetti.

“Sektörümüz finansal güçlük yaşıyor”
     İçinden geçmekte olduğumuz pandemi süreci turizm sektörünün geneli için olduğu kadar seyahat acenteleri açısından da çok zorlayıcı oldu diyen Bağlıkaya, “SGK tarafından açıklanan istatistiklere göre; Turizm istihdamı 2019 Temmuz döneminde toplam özel sektör istihdamının yüzde 8,9’unu oluştururken bu oran 2020 yılının aynı döneminde yüzde 7,5’e geriledi. 2019 yılı Ağustos ayı itibariyle turizm sektörünün takibe giren kredi borcu oranı yüzde 4,61 iken bu oran 2020 yılının Ağustos ayı itibariyle yüzde 5,65’e yükselmiş durumda. Bu da sektörümüzün finansal bakımdan yaşadığı güçlüğü gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“2020 yılı aidatlarından feragat ettik”
     Yaşanan tüm zorluklara rağmen TÜRSAB olarak üyelerinin yanında durarak onlara destek vermeye çalıştıklarını ifade eden Bağlıkaya, “Bu çerçevede TÜRSAB olarak seyahat acentelerine destek sağlamak için kanun gereği alınması zorunlu olan 2020 yılı aidatlarından feragat ettik ve bu aidatların alınmaması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan karar alınmasını sağladık. Devletimiz nezdinde girişimlerde bulunarak Kredi Garanti Fonu kapsamında uygun oranlı ve uzun vadeli kredi olanağı oluşturulması, istihdam desteği sağlanması hususlarında girişimlerde bulunduk. Üyelerimizin evden çalışmalarına imkan sağlayan düzenlemenin hayata geçirilmesini sağladık” dedi.

“Seyahat acenteleri desteklenmeli”
     Dünyanın dört bir yanında Türkiye’nin turizm değerlerinin tanıtım ve pazarlamasını gerçekleştiren ve bu yönüyle en önemli görevi üstlenen seyahat acentelerine sahip çıkılmasının Türk turizmin geleceği açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Bağlıkaya, “Türkiye’ye gelen turistlerin çok büyük kısmı seyahat acentelerine çalışmaları sayesinde gelmektedir. Bu bakımdan seyahat acentelerine desteklenmesi ve bu zorlu süreci atlatmalarının sağlanması gerekiyor. Sektörümüze sağlanan destekler pandemi sonrası dönemde artacak rekabet ortamında Türk turizminin yükselmesi için çok büyük fayda sağlayacak” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Yumurta sektörü yeni pazarlara yoğunlaştı
» Servisçi evine ekmek götüremiyor
» Çam balı üretiminde ciddi düşüş
» “Hedefimiz 2.9 milyar dolara ulaşmak”
» Züccaciyecilerin yıl sonu hedefi 4,6 milyar dolar
» “Paket servis fastfood kültürüne uygun”
» “İzmir’de 2 ayda 300’e yakın kuaför kapandı”
» Türk konut sektörü tüm dünyadan yatırımcı çekiyor
» Aliağa, İzmir limanını 3’e katladı
» Zeytinde desteklemelerle yerli çeşitlerin arttırılması öneriliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.11.2020
  Ticaret 28.11.2020
  Ticaret 27.11.2020
  Ticaret 26.11.2020
  Ticaret 25.11.2020
  Ticaret 24.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni