• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Turizmcinin umudu iç pazarın hareketlenmesinde

24 Haziran 2020 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

Turizmcinin umudu iç pazarın hareketlenmesinde

           HABER MERKEZİ     
     Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) özel okullarla devlet okullarında telafi eğitimlerinin Ağustos ayında başlayacağına ilişkin açıklaması turizm sektöründe umutsuzluk yarattı. Pandemi sürecinden en çok etkilenen turizm sektörünün Ağustos ayında tatilciler buluşup yaralarını sarmayı planladığını anlatan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, kararın gözden geçirilmesini istedi. İşler, “Okulların Ağustos ayında da uzaktan eğitimle devam etmesini istiyoruz. Aksi halde Temmuz’da açan, Ağustos’ta kapatan bir sektör durumuna geleceğiz” dedi.

     Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle özel okullarla devlet okulları 23 Mart’ta tatil edildi ve uzaktan eğitim süreci başlatıldı. 20 Haziran’da Liselere Geçiş Sınavı ile birlikte uzaktan eğitimi sonlandıran Milli Eğitim Bakanlığı, özel okullarla devlet okullarında yüz yüze telafi, tamamlama ve uyum eğitimi takvimini açıkladı. Telafi eğitiminin özel okullarda 15 Ağustos ‘ta, devlet okullarında 31 Ağustos’ta başlayacağı belirtildi. Öğrencilerin yüz yüze eğitim ile eksiklerinin telafi edilmesini amaçlayan eğitimlerin üç hafta süreceği dile getirildi. 

“Tatil kredisi destek paketi ölü doğdu”
     Milli Eğitim Bakanlığı’nın telafi eğitimlerinin başlayacağı açıklaması umudunu iç turizme bağlayan, Ağustos ayında hareketlilik bekleyen konaklama sektöründe umutsuzluk yarattı.  Kamu bankalarının yeni kredi paketi açıkladığını hatırlatan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, “Hemen ardından Ağustos ayında okulların açılması kararının alınması paketin ölü doğmasına yol açtı” dedi. Okulların Ağustos ayında da uzaktan eğitime devam etmesini istediklerini belirten İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uzaktan eğitim Ağustos’ta da devam etmeli”
     “Kamu bankalarının üç ayı geri ödemesiz, 18 ay vadeli tatil destek tüketici kredisi ve kredi kartı uygulamalarını açıklaması sektörde heyecanla karşılandı, iç turizmde canlılık yaratacağı beklentisi oluştu. Ağustos ayında, tam da en sıcak havalarda turizmcinin tatil yapanlarla buluşup kaynaşacağı, yaralarını sarmaya çalışacağı bir ayda özel okullarla devlet okullarının telafi eğitimi için açılacağı açıklaması sektörde hayal kırıklığı yarattı. Kararın bir an önce gözden geçirilmesini, uzaktan eğitimin Ağustos ayında da devam etmesini veya telafi eğitiminin sonraki aylarda yapılmasını istiyoruz. Aksi halde bu teşvik paketi çok az bir kesimle buluşacak ve amacına ulaşamayacak.”

“Ağustos’ta okullar açılırsa yandı gülüm keten helva”
     Seyahat uyarı ve kısıtlamaları, uçuş iptalleri nedeniyle yurt dışı pazarlarda ne tür gelişmeler olacağının bilinmediğini belirten Mehmet İşler, ilk beş aylık istatistiklerdeki rakamların durumun vehametini ortaya koyduğunu söyledi.  İşler, “Yurt dışında durumun nasıl gelişeceği, olumlu gelişmeler sağlansa bile Ağustos’tan sonra ne olacağı belli değil. Görünen o ki, yurt dışında dişe dokunur bir gelişme olmayacak. Bu sene iç pazarda bir hareketlilik görünüyor. Ağustos’ta okullar üç haftalığına açılırsa yandı gülüm keten helva. Temmuz’da açan, Ağustos’ta kapatan bir sektör durumuna geleceğiz. Bir aylık çalışmayla 12 ayımızı kurtarmaya çalışacağız.  Okulların telafi eğitimine açılması kararının bir an önce düzeltilmesi lazım” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı düşmeye devam ediyor
» İhracat, Haziranda 13.47 milyar dolar
» MB-PPK: İlave tedbir gereksinimi ortaya çıkabilir
» Kredi anlaşmasının yetki mektubu için imzalar atıldı
» Bakan Selçuk; “Haziran ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemeleri 8 Temmuz’da ödenmeye başlıyor”
» Çin, 65 yeni patentle inşaa ettiği kara ve demiryolu köprüsünü açtı
» İş dünyasının yeni rotası Libya
» Müştemilat Kumpanya’nın yaz konserleri başlıyor
» Karşıyaka Belediye Meclisi’nde seçim mesaisi
» “Yılın ikinci yarısında yatırımlarımız devam edecek”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
  Ticaret 27.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni