• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Turizmciler ileriye yönelik tahmin yapamıyor”

27 Haziran 2020 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

   ► ÇEŞTOB Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Demir: Turizmciler olarak ‘hazınız’ dememiz artık hiçbir anlam taşımamaya başladı.

     Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) özel okullar ile devlet okullarında 15 Ağustos itibariyle 3 hafta boyunca sürecek yüz yüze telafi eğitimlerinin başlayacağına dair açıklama yapmaları turizm sektöründe umutsuzluğa neden oldu. 1 Haziran itibariyle normalleşme sürecine girmemizin ardından birçok sektör yaralarını sararken, alınan yeni kararlarla turizm sektörü de hazırlıklarını yaparak turistleri ağırlamayı bekliyordu. Ayrıca kamu bankalarının üç ayı geri ödemesiz, 18 ay vadeli tatil destek tüketici kredisi ve kredi kartı uygulamalarını açıklaması sektörde can suyu niteliğinde oldu.

     Koronavirüs salgını sürecinden en çok etkilenen turizm sektörü, yeni normalleşme adımları ile umutlarını temmuz ve ağustos ayına bağlamıştı. MEB’in yüz yüze telafi eğitim takvimini açıklaması sektörde hayal kırıklığına sebep oldu. Tüm hazırlıklarını tamamlayarak ve sertifikalarını alarak turistleri bekleyen turizmciler, MEB’in aldığı kararın değiştirilmesi gerektiğini kaydetti. Konuya ilişkin değerlendirme yapan Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir ise alınan bu kararın doğru olmadığını vurgulayarak, turizmcilerin sektöre dair iyi veya kötü hiçbir tahminde bulunamadıklarını söyledi.

“Tahminlerle yanıltıcı olmak istemiyorum”
     Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Demir ise yaptığı değerlendirmede, “Turizmciler olarak ‘hazınız’ dememiz artık hiçbir anlam taşımamaya başladı. Sürekli kısıtlamalar çıkıyor. Dolayısıyla bu gibi durumlardan kaynaklı bizim tahminlerimiz ile önümüzü görme konusunda sıkıntılarımız var. Pandemi süresince öngörülerimiz maalesef sıfır ve önümüzdeki günleri tahmin edemiyoruz. Çünkü bir hafta önce bir açıklama yapılıyor sonra durum değişebiliyor. Bu konuda da yapacağımız tahminlerle yanıltıcı olmak istemiyorum. Yarını bile öngöremiyoruz ki iki ay sonrasını öngörelim” dedi.

“1 ay önce ciddi beklentilere girdik”
     Pandemi sürecinde olduğumuz için tahmin yürütmenin gerçekten zor olduğunun altını çizen Başkan Yakup Demir, “Hafta sonu yasaklar olduğu için kimse yok. Hafta içi de hareketlilik yok zaten. 5 yıldızlı otellerde 20-25 oda dolu. İnsanlar bavulunu alıp geliyor. Fakat yeni bir kısıtlama ile hafta sonu yasağı var diye bu defa evine geri dönüyor. Yani pandemi süresinde ciddi sıkıntılarımız var. Çünkü biz 1 ay önce ciddi beklentilere girdik. Şimdi beklentilerimiz oluşamadı. İyi olacağız ya da kötü olacağız diye hiçbir şey söyleyemiyorum, çünkü önümüzde belirsizlik var. Turizmciler ileriye yönelik tahmin yapamıyor. Çünkü bu süreçte haftalık değişiklikler oluyor” ifadelerini kullandı.

“Okullar 15 Eylül’de açılmalı”
     15 Ağustos tarihinde okulların açılmaması gerektiğini belirten Yakup Demir, “Alınan bu karar doğru bir karar değil. Doğru olan karar her zaman olduğu gibi 15 Eylül tarihinde okulların açılması. Yani biz bu konuyu da devamlı belirttik. Hatta özel okullar ve devlet okulları farklı tarihlerde faaliyete geçecek. Buna da karşıyız. Bence bu durum turizmi zedeliyor. Yani özel ve devlet okullarının açılış dönemi ortak olmalı. Bu gibi durumlarda her ayrıntı düşünülerek karar alınmalı ve öyle uygulanmalı” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Altın 7 ayda % 60 değer kazandı
» Mobilya ihracatında hedef 4,5 milyar dolar
» “Bayramda otellerde yüzde 20 artış bekliyoruz”
» Bayram şekercilerin beklentilerini karşılayamıyor
» “Küresel salgında ilk Kurban Bayramı kuralları unutmayalım”
» “Sıfır konut satışları daha cazip hale geldi”
» Sinema salonlarına olan ilgi yüzde 80 azaldı
» El dezenfektanlarındaki hileye dikkat
» Normalleşme bisiklet satışlarına olumlu yansıdı
» Pandemide klima tedbirli kullanılıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni