• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Turizmciler HORECA’da buluştu

19 Şubat 2020 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

Turizmciler HORECA’da buluştu

   ► Turizmciler HORECA Fair Ege Uluslararası Otel Ekipmanları Ağırlama Teknolojileri Fuarı ve Ev Dışı Tüketim Fuarı’nda biraraya geldi.

           SELDA AK     
     Turizm sektörünün buluşma noktası olan HORECA Fair Ege Uluslararası Otel Ekipmanları Ağırlama Teknolojileri Fuarı ve Ev Dışı Tüketim Fuarı Fuarİzmir’de kapılarını açtı. 4 gün boyunca sürecek fuarın açılışına İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler ve çok sayıda sektör temsilcileri ile ziyaretçiler katıldı.

     İzmir Valisi Erol Ayyıldız açılışta yaptığı konuşmada, fuarlar kenti İzmir’de turizmle ilgili fuarın taşıdığı öneme değinerek, geçen yıl İzmir’de 1.3 milyon turistin ağırlandığını söyledi. Ayyıldız, devletin yatırımları sayesinde her yıl bu rakamın artmasının sağlandığını dile getirdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer bu fuarın turizme önemli katkılar sunacağını söyleyerek “Bu fuarda dünya turizm örgütü temsilcileri, belediye başkanları, tur operatörleri ve seyahat yazarlarını ağırlayacağız.

     Fuara 400’den fazla firma katılıyor. İzmirBüyükşehir Belediyesi olarak İzmir’in tarihi mirasının dünyaya tanıtılması için kapsamlı çalışıyoruz. Dünya ölçeğinde bir turizm şehri olmak için stratejileri ortaklaşa oluşturuyoruz. 11 farklı destinasyonun türünün uzmanları ile birlikte envanter hazırlıyoruz. İzmir’deki turizm alanları mercek altına alındı. 2020 ortasında çalışmalar bittiğinde kentimizde kültür, arkeoloji gibi tüm destinasyonlar belgelenecek. İzmire gelen turistler ‘Visit İzmir’ adlı yeni mobil uygulamayla kenti tanıyacak” diye konuştu.

     Dünya Turizm Örgütü Başkan Yardımcısı Gunter Ihlau ise yaptığı konuşmada Türkiye’nin Almanya için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, “Hiçbir ülke turizmde, son 20 yılda Türkiye gibi gelişmedi. Ülkeniz sahip olduğu tüm turizm değerleriyle eşi benzeri olmayan bir muhteşemlik barındırıyor. Alman turizm sanayisi olarak İzmir ve çevresini büyük bir geleceği olduğuna inanıyoruz” dedi.

“2019 yılını başarıyla tamamladık”
     Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, 5 yıl önce sektörün potansiyeli düşünülerek Antalya’da hayata geçirilen fuara, federasyon olarak 2 bin 800 üyeyle destek verdiklerini dile getirdi. Uluslararası rekabette öne çıkan tesislerin ve yeni projelerin devreye girmesiyle Horeca Fuarı’nın öneminin arttığını anlatan Ayık, bu yıl fuara 15 bin ziyaretçi hedeflendiğini kaydetti. Ayık, “Küresel ölçekteki tedarikçileri İzmir’de buluşturan bu fuar ürün ve hizmet alımı sağlayan firmaların pazar arayışını sona erdirecek.

     Türkiye’nin tüm bölgelerinde faaliyet gösteren firmalar için bu fuar bir avantaj. Dış pazarlardan gelen turist  sayısı 2019 yılında yüzde 12.2 artışla 51 milyonu buldu. 2019 yılını başarıyla tamamladık. 2020’de çift haneli büyüme bekliyoruz. Türkiye’nin dış ticaret açığını tek başına kapatır hale gelen turizm sektörü diğer sektörlerle karşılaştırıldığında önemi çok büyük. Turizm gelirlerini arttırmak için kişi başı geliri yüksek nitelikli fuarları misafir etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

     İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise konuşmasında İzmir’in 8 bin 500 yıllık köklü tarihe ve turizm potansiyeline sahip olduğunu belirterek klasik turizm modellerine alternatif olarak gastronomi ve kültür turizmine önem verdiklerini söyledi.


+ Benzer Haberler
» İyileşen 1.003, yeni vak’a 995
» İki gündür yeni vak’a sayısı iyileşen sayısının üzerinde
» Bilişim Vadisi’ne TOGG aşısı
» Üreticinin elinde kalan kurbanlıkları ESK alacak
» Bakan Pakdemirli’den yangın açıklaması
» Ağustos’un ilk gününde yeni vak’a sayısı iyileşeni geçti
» Gıdaya sıkı takip
» Temmuz’un son günü vaka’ların %92,92’si iyileşti
» Yeni vak’a ve iyileşme rakamları 900-1000 arasına takılı kalmış gibi
» "İtalya ile işbirliği fırsatlarını arttıracağız"


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
  Ticaret 29.07.2020
  Ticaret 28.07.2020
  Ticaret 27.07.2020
  Ticaret 25.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni