• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Turizm ilişkilerinde hedef 7 milyar Euro”

31 Ekim 2018 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

“Turizm ilişkilerinde hedef 7 milyar Euro”

   ► Meclis toplantısına Yunanistan Başkonsolosu Ms. Argyro Papoulia konuk olarak katıldı.

           DUYGU GÖKSU     
     İzmir Ticaret Borsası (İTB) Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı İTB Yeni Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis toplantısına Yunanistan Başkonsolosu Ms. Argyro Papoulia konuk olarak katıldı. Papoulia, “Son 15 yılda katlanan ekonomik ilişkiler birbirimize nasıl ihtiyaç duyduğumuzu kanıtlamıştır. 2017 yolunda Türkiye’ye yapılan ihracat 2 milyona ulaştı” dedi.
     İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli meclis toplantısında yaptığı konuşmada, “Cumhuriyet bu tablodan dünyanın en güçlü 20 ekonomisi arasına girmeyi başaran güçlü bir ülke yarattı. Bunu da eğitime önem vererek başardı. Cumhuriyeti bugün ulaştığımız noktadan daha ileri taşıyabilmenin yolu da eğitimdedir, bilimdedir, teknolojidedir. Bu gerçeği görüp eğitime hak ettiği önemi verdiğimiz sürece gelecekten korkmaya, endişelenmeye gerek yoktur” diye konuştu.

     Yaşanılan orantısız kur atağının makro dengelerde ve beklentilerde bozulmaya yol açtığını ifade eden Kestelli, “Cari açık ve bütçe açığı ile oluşan kırılganlığın beslediği bu dalgalanma sonucunda Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybının, dövize olan iç talepteki sert düşüşle şu an için biraz olsun dengelendiğini söyleyebiliriz. Geldiğimiz noktada hükümetin ve Merkez Bankası’nın aldığı önlemler de işe yaramış görünüyor. Ancak istikrar ve beklentilerde iyileşme henüz sağlanmış değil. Biraz sabır, biraz da ekonomimize güven ile beklediğimiz iyileşmenin de kısa sürede gerçekleşeceğine yürekten inanıyorum. Zorlaşan küresel likidite şartları, her zamankinden çok daha dikkatli ve yaratıcı olmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Günümüz dünyasında sıcak paraya ulaşmak eskisinden çok daha zor. Bu yeni dönemde daha fazla üretim yapmaya ve nitelikli üretime yönelmeye mecburuz. Daralan çemberi ancak ve sadece bu yolla kırıp geçebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Yunanistan’a tarım ürünleri ihracatımız 113 milyon dolar”
     Kestelli, konuşmasında Türkiye ve Yunanistan arasındaki ticari ilişkilere değindi. 2017 yılında toplam 3,5 milyar dolar ticaret hacmi olduğunu belirten Kestelli, “Mevcut potansiyelimizi düşündüğümüzde bu rakam gerçekten çok düşük... Tarım ve gıda ürünleri ticaretimiz ise 342 milyon dolar seviyesinde... Yani toplam ticaretimizin sadece yüzde 10’u kadar... Bunun da yarısından fazlası Yunanistan’dan ithal ettiğimiz pamuğun bedeli.  Türkiye olarak Yunanistan’a tarım ve gıda ürünleri ihracatımız 113 milyon dolar. Toplam tarım ve gıda ürünleri ihracatımızın yüzde 1’inden az. Yunanistan’ın 2017 yılında ithal ettiği toplam tarım ve gıda ürünlerinin değeri ise 7,5 milyar dolar. Az önce de belirttiğim gibi mevcut ticaret hacmimiz, potansiyelimizin çok gerisinde. Özetle söyleyebiliriz ki daha çok iletişimde olmalıyız, daha çok bir araya gelmeliyiz” dedi.

“Türkiye Avrupa’ya girişinde önemli bir alan olabilir”
     Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia 2016 yılının nisan ayından bu yana aynı görevi yaptığını söyleyerek ticaret, ulaştırma ve turizm alanında ikili ilişkileri geliştirmek için çalıştığını ifade etti. Papoulia, “Son 15 yılda katlanan ekonomik ilişkiler birbirimize nasıl ihtiyaç duyduğumuzu kanıtlamıştır. 2017 yılında Türkiye’ye yapılan ihracat 2 milyona ulaştı. 2017 yılında Türkiye’den Yunanistan’a yoğun ziyaretler gerçekleşti. Hedef karşılıklı turizm ilişkilerinde 3.5 milyar Euro’dan 7 milyar Euro’ya ulaşılması. Turizm ağında artan iş ağının önemli yeri var” dedi. Yunanistan’ın Türkiye’nin Avrupa’ya girişinde önemli bir alan olabileceğini ifade eden Papoulia, Midilli ve Ayvalık’taki zeytinyağının Çin’e ihracatında iş birliği içinde olabileceklerini ifade etti. Papoulia, iki ülke arasındaki diplomasinin yanında halkların da yakınlığının önemli olduğunu belirterek Türk ve Yunan dostluğunun diğer ülkelere örnek olabileceğini söyledi.

“Ekim alanlarını küresel konjonktüre göre doğru planlamalı”
     İTB Meclis Başkan Yardımcısı Ömer Gökhan Tuncer de meclis toplantıda, “Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılı ikinci tahmin verilerini cuma günü açıkladı. Buna göre 2018 yılı ikinci tahmininde bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde yüzde 4,2, sebzelerde yüzde 3, meyvelerde yüzde 1,7 oranında azalış gösterdi. önemli tarım ürünlerimizden buğday, dane mısır, fındık, tütün, domates, üzüm, zeytin gibi birçok üründe üretim geriledi. tüik verilerine göre tekstil ve konfeksiyon sanayimizin hammaddesi olan kütlü pamuk üretiminin ise yüzde 6,1 oranında arttığı açıklandı. antep fıstığı, elma, kimyon üretimi artan diğer ürünler arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

     Tarım sektörünün sanayide olduğu gibi kısa dönemde üretimi azaltıp ya da arttırabileceğimiz bir alan olmadığını, orta ve uzun dönemde destekleme politikaları ile ekim alanlarını yönlendirmek, tohum ıslah çalışmaları ve yeni teknolojiler ile verimi artırmanın mümkün olduğunu söyleyen Tuncer, “Bir sezon içerisinde piyasanın durumuna göre üretim miktarını ayarlamak imkânsız. Bu nedenle tarımsal üretimde iki önemli konu var. birincisi, ekim alanlarını ihtiyaçlar ve küresel konjonktüre göre doğru planlayabilmek” diye konuştu.
     Ayrıca, meclis toplantısı öncesinde ise “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kabul edilmesi dolayısıyla Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Şubesi’nden uzmanların katılımıyla Borsa Meclis Üyeleri ve eşleriyle birlikte İTB’nin koordinatörlüğünü yürüttüğü TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri için meme kanserinin erken teşhisi, korunma ve tedavi yöntemleri gibi konularda bilgilendirme eğitimi yapıldı.

 


+ Benzer Haberler
» Enerjide yeni hedef yabancılar
» Gürer: “Taşımalı eğitim ucubesine son verin”
» OYAK, British Steel ile ön anlaşmaya vardı
» İBB Meclisi İzmir’in kalbinde toplandı
» ‘Foça Kitap Günleri’ başladı
» Şef adayları Rengim Gökmen’le buluşacak
» Bayraklı’da metruk binaya geçit yok
» Ayhan Sicimoğlu Çeşme’yi coşturdu
» “Çatısı güçlü olmayan yapı depreme hazır değildir”
» Mobilyacıların hayaliydi, gerçek olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.08.2019
  Ticaret 16.08.2019
  Ticaret 15.08.2019
  Ticaret 10.08.2019
  Ticaret 09.08.2019
  Ticaret 08.08.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni