• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Turist sayısında yüzde 70 artış beklentisi

07 Ocak 2021 Perşembe 06:00
12
14
16
18

Turist sayısında yüzde 70 artış beklentisi

   ► İşler: Aşının yaygınlaşmasıyla birlikte yılın ikinci çeyreğinden sonra tatil taleplerinin artacağını, üçüncü çeyrekte geçen yılki rakamların yüzde 100’ünün üzerine çıkılacağını düşünüyoruz

      Pandemi sürecinden en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen turizmde, 2020 yılı Ocak-Kasım döneminde İzmir’e gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 75,7 azaldı. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, turizm sektöründe geçtiğimiz yıl yaşanan gelişmeleri ve 2021 yılı için beklentilerini aktardı. İşler, “Yılın ikinci çeyreğinden sonra tatil taleplerinin artacağını, üçüncü çeyrekte geçen yılki rakamların yüzde 100’ünün üzerine çıkılacağını düşünüyoruz. 2021 yılında turist sayısında, döviz girdisinde olduğu gibi istihdamda da yüzde 70 civarında bir artış bekliyoruz” dedi.

“Yabancı ziyaretçi sayısı %72 azaldı”
     Kovid-19 salgınından en fazla hasarı turizm sektörünün gördüğüne vurgu yapan İşler, “Turzim sektörü 2019 yılını 52 milyon turist ve 24,5 milyar dolar turizm geliriyle ve tüm zamanların rekorunu kırarak kapatınça, “2020 yılı daha iyi geçecek. Turizm sektörü girdiği iyi yolda ilerleyecek” demiştik. Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemisi 2020 yılına damgasını vurdu. Pandemi sürecinden elbette tüm sektörler etkilendi, ama en fazla hasarı turizm sektörü gördü. 2020 yılının Ocak-Kasım döneminde ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2019 yılına göre yüzde 72 azaldı. Yurt dışında yaşayan vatandaş ziyaretçi sayısı da yüzde 63,5 geriledi. 2020 yılının Ocak-Kasım döneminde İzmir’e gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 75,7 azaldı. Yurt dışında yaşayan vatandaş ziyaretçi sayısındaki gerileme de yüzde 63,3 oldu” diye konuştu.
     Pandemi sürecinde hükümetin aldığı kararlar, kısa çalışma ödeneği gibi uygulamaların, sektörde istihdamın korunması konusunda pozitif etki oluşturduğunu aktaran İşler, “Turizm çalışanlarının başka sektörlere, başka mesleklere kaymasını önledi. Önümüzdeki dönemde yetişmiş, kalifiye elemanlarını koruyan turizm sektörü daha verimli ve daha nitelikli hizmet verme imkanını sağlamış olacaktır” dedi.

“Turizm yatırımlarında da artış olacak”
     Koronavirüs aşı çalışmalarının olumlu sonuçlanmasının 2021 yılına ilişkin umutlar arttırdığına vurgu yapan İşler, “Aşının bulunması, hastalık riskinden dolayı 2020 yılında seyahat planlarını erteleyen, seyahat edemeyen, tatil yapamayan özellikle Avrupalı turistlerin kararlarını gözden geçirmelerine yol açacaktır. Aşının yaygınlaşması ve yapılmasıyla birlikte yılın ikinci çeyreğinden sonra tatil taleplerinin artacağını, üçüncü çeyrekte geçen yılki rakamların yüzde 100’ünün üzerine çıkılacağını düşünüyoruz. 2021 yılında turist sayısında, döviz girdisinde olduğu gibi istihdamda da yüzde 70 civarında bir artış bekliyoruz. 2021 yılının üçüncü çeyreğinde turist sayısında beklediğimiz artış, turizm gelirlerine ve yatırımlarında artışa yol açacaktır. Bu olumlu gelişmeler, doğal olarak sektördeki istihdama da yansıyacaktır. Koronavirüs pandemisi sürecinde dezavantajlı konumda olan Türkiye, pandemiden sonra avantajlı duruma geçecek, yatırım, üretim ve istihdam konusunda daha iyi bir yol alacaktır” ifadelerini kullandı.

“Desteklenmeyi hak ediyoruz”
     Turizm sektörünün yaklaşık olarak 54 sektöre katkı sağladığına vurgu yapan İşler, “2020 yılına damgasını vuran korona virüs pandemisi sürecinde otellerin yüzde 80’i kapalı kaldı. Açık olanlar da yüzde 25-30 dolulukla faaliyet gösterdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öngördüğü kriterleri ve Güvenli Turizm Sertifikası’nın gereklerini yerine getirerek faaliyet gösteren tesisler çeşitli kurum ve kuruluşlarca çok sıkı denetlendi. Pandemi sürecinde bir çay faturası bile kesmeden aylar geçiren tesislerin borçları katlanarak arttı. Konaklama sektörü, yaşanan olumsuzlukların üstesinden gelmeye, tesisleri açık tutmaya, istihdamı korumaya çalışırken büyük efor sarf etti. Yaklaşık 54 sektörü destekleyen, iş ve istihdam yaratan, yerinde ihracatla ülkeye en çok döviz kazandıran, cari açığın kapatılmasında önemli payı bulunan turizm sektörü desteklenmeyi hak ediyor” açıklamalarında bulundu.

“2021’de ayağa kalkacak, 2022’de koşacağız”
     2021 yılında yaşanacak olumlu gelişmelerin, özellikle yabancı yatırımcıların 2020 yılında yapacakları yeni yatırımlara, yeni otel kiralamalarına, araç alımlarına ve anlaşmalara vesile olacağını ifade eden İşler sözlerini şöyle tamamladı: “Yabancı yatırımcılar, Avrupa Birliği kararlarına bağlı kalmaksızın yeni yatırımlara yönelecek. İngiliz yatırımcıların, fon şirketlerinin iştahlı olduklarını görüyor, 2022 yılında Türkiye’de yeni yatırımlara ilginin daha da artacağını düşünüyoruz. Turizm sektöründeki en önemli yatırımlardan biri de 2021 Ağustos ayında ayrıntıları ortaya konacak Çeşme Turizm Geliştirme Projesi olacaktır. Bu proje sadece Çeşme’nin, İzmir’in değil, Ege’nin ve Türkiye’nin projesidir. Türkiye turizmini geliştirme projesi, Türk turizminin geleceğini belirleyecek projedir. Kısaca belirtmek gerekirse, 2021 yılı Türkiye’nin ayağa kalkacağı, 2022 yılı da koşacağı bir yıl olacak.”


+ Benzer Haberler
» 2020 ihracatında ikinci sektör kimya oldu
» Plastik sektörü 2021’de yüzde 2 büyüme bekliyor
» Perakendeciler 2021’de KDV eşitlemesi istiyor
» Çimento sektörü yeni yılda küresel pazara odaklandı
» Hazır beton sektöründe maliyetler artıyor
» Madencilik sektörü ikinci yarıda toparlandı
» 2021’de ambalaj ihtiyacı e-ticaret ile artacak
» Mücevherde 2021 e-ticaret yılı olacak
» Bilişimde Ar-Ge yatırımları desteklenmeli
» Deniz taşımacılığının stratejik önemi 2021’de sürecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni