• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TÜGİAD’dan kadın işçilere sağlık taraması

08 Mart 2018 Perşembe 16:00
12
14
16
18

TÜGİAD’dan kadın işçilere sağlık taraması

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ege Şubesi ile Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) işbirliği ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında kadın işçilere sağlık taraması yapıldı. KOSBİ bünyesindeki Anatolia Tarım firmasında 100’e yakın kadın işçinin katıldığı sağlık taraması öncesinde TÜGİAD Ege Şubesi Sağlık Komisyonu Başkanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Özlem Gültekin kadın çalışanlara bir sunum gerçekleştirdi.

     Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ege Şubesi ile Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla OSB bünyesinde faaliyet gösteren Anatolia Tarım’ın kadın çalışanlarına sağlık taraması yaptırdı. Anatolia Tarım’da çalışan 100’e yakın kadın işçiye iki grup halinde bir sunum gerçekleştiren TÜGİAD Ege Şubesi Sağlık Komisyonu Başkanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Özlem Gültekin, kadınların özellikle kadın hastalıkları ve kanser konusunda bilinçlendirilmesinin önemine vurgu yaptı. 100’e yakın kadın çalışanın katıldığı sağlık taramasından memnuniyet duyan işçiler, uzman sağlık ekibi ile birebir görüşmeler de yaptı.
     Testlerin sonuçları Güneş Pataloji Labaratuvarı Prof. Dr. Ali Küpelioğlu tarafından değerlendirilerek, kadın işçilere daha sonra gönderilecek.

Herşeyin başı sağlık
     TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Can Yavaş, söz konusu sağlık taramasını daha önce de farklı işyerlerinde kadınlara yaptıklarını ifade ederek, “8 Mart vesilesiyle kadınlarımızın en temel ihtiyacı olan sağlık hizmetini ayaklarına götürmeyi kendimize bir görev bildik. Bu konuda görüştüğümüz KOSBİ aracılığıyla OSB bünyesindeki Anatolia Tarım’da çalışan 100 çalışan kadınımızı hem bilinçlendirmek hem de sağlık taraması yapmak üzere fabrikaya geldik. Özellikle rahim ağzı kanseri gibi sinsi kanser türlerinde erken tanı ve teşhis çok önemli. Kadınların bilinçlendirilmesi, bir risk varsa erken tanı konulması ve hızlıca tedavisi hayati önem taşıyor. Bu bilinçle bu tarz sağlık taramalarına devam edeceğiz” diye konuştu.

     TÜGİAD Ege Şubesi Sağlık Komisyonu Başkanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Özlem Gültekin ise sağlık taraması öncesi kadınlara özellikle rahim ağzı kanseri ve kadın hastalıkları konusunda sunum yapmanın son derece faydalı olduğunu belirtti. Gültekin, “Ülkemizde kadınlar genelde bu konuda bilinçsiz oluyor. ‘Sağlığım yerinde’ diyerek kontrolü ihmal edebiliyorlar. Ancak kanserin seyri, yapılan taramanın nasıl hayat kurtardığını anlattığımızda muayene olmaya karar veriyorlar ve burada öğrendikleri bilgileri kendi ortamlarında diğer kadınlara da ulaştırıyorlar.

     Tarama kadar kadınların bilinçlenmesine vesile bu olan bu sunumlar da çok önemli” dedi. Geçtiğimiz senelerde başka bir fabrikada yaptıkları taramada iki kadında kanser başlangıcı tespit ettiklerini ve erken müdahale ile kadınların hayatlarının kurtulduğunu söyleyen Gültekin, smear testini artık aile hekimlerinin de yaptığını, kadınların iki dakikalarını ayırarak bu testi her yıl tekrarlamaları gerektiğini özellikle vurguladı.

 


+ Benzer Haberler
» Geleceğin en çok kazandıracak meslekleri hangileri olacak?
» Volt Elektrik Motorları, Turquality markası oldu
» “Bir ülkeye IMF girdi ise o ülkede sosyal barış tehdit altındadır”
» Palandöken, “Gıda israfıyla mücadelenin tam zamanı”
» İZBAN ailesi, Ayfer için seferber
» “Zeytinyağında KDV yüzde 1’e düşürülmeli”
» Türk organik sektörü üç koldan tanıtım atağına kalktı
» “İlave istihdam teşvikleri kapsamında Şubat, Mart, Nisan aylarında işe alınacak sigorta kapsamını genişletiyoruz”
» Soyer: İzmir Hub merkezi olacak
» ESİAD’dan “Gelecek İzmir” projeleri


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.02.2019
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni