• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Transfer edilmeyen bilginin kimseye faydası yok

15 Haziran 2017 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Transfer edilmeyen bilginin kimseye faydası yok

           NURETTİN BAKİ     
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve Ege Yönetim Danışmanları Derneği işbirliğiyle ‘2. Yönetim Danışmanlığı Zirvesi’, ‘Endüstri 4.0 Sürecinde Dijital Yazılım ve Genetik Yazılımın Yönetişimi’ başlığıyla Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Salonunda gerçekleştirildi. EBSO’nun ev sahipliği yaptığı zirveye EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ege Yönetim Danışmanları Derneği Başkanı Can Çirişoğlu ve Başkanvekili Aylin Onart ve çok sayıda profesyonel danışman katıldı.

     Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Ege Yönetim Danışmanları Derneği Başkanvekili Aylin Onart, Endüstri 4.0’ın ortaya çıkış tarihini anlattı. Onart, Endüstri 4.0’ın artık Türkiye’de de gündem konusu olduğuna dikkat çekerek, “Bir tarafta robotlar olacak bir tarafta insanlar olacak bugün ki konumuzun çıkış noktası bu olacak. Biz mi robota dönüşüyoruz yoksa robotlar mı insana dönüşüyor. X kuşağının sanayi 4.0’a karşı müthiş bir direnişi var. Bu bizim için bir tehdit mi yoksa avantaj mı olacak bu sorunun cevabı büyük bir önem kazanmaktadır. Bu konunun da çıkış noktası eğitim olacaktır” dedi.
     Meraktan ve irdelemekten asla vazgeçilmemesi gerektiğinin altını çizen Onart, “Hızla eğitime insan odaklı olacak şekilde önem vermeliyiz. Sanayi 4.0’a ayak uydurmalıyız. Her açıdan bu döneme hazır olacak bir Türkiye’nin olması gerekiyor” diye konuştu.

     “İnsanımızın yapısını anlamalıyız”
     Ege Yönetim Danışmanları Derneği Başkanı Can Çirişoğlu ise Sanayi 4.0’dan ziyade bunun uygulama kısmının çok daha önemli olduğunu belirtti. Çirişoğlu, neyin nasıl yapılacağını uygulayarak başarılacağını belirterek, “Dışarda başarılı olmuş bir takım şeyleri bizim ülkemiz için ırkımız için alıp uygulayarak doğruyu bulacağız. Kaynaklarımızı değerlendirmemizin yolu insanımızın yapısını anlamaktan geçiyor. Toplulukların bir araya gelerek bu konuları konuşması şu dönemde çok önem arz ediyor. En son model araçları makineleri getirebilirsiniz ama unutmayın ki bu makineleri kullanacak insan aklına ihtiyaç olacak. Dijitalleşme yolunda ilk önce kendi ırkımızı beslemeliyiz. Sanayi 4.0’ın başarılı olması için insan kaynaklarının iyi değerlendirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

     “Fark yaratan insanlar, işi alacak insanlardır”
     Açılış konuşmalarında ev sahibi olarak kürsüye gelen EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, her şeyin başında insanın geldiğinin altını çizerek, “Yazılımı da diğer her şeyi insan yapar ama nasıl insan yapar. Burada sorulması gereken soru budur. Bunları yapacak olan yetenekli insanlardır. Aynı iş için başvuran ancak fark yaratan ve yeteneklerini bu yönde ortaya koyan insanlar geleceğin iş dünyasında başarılı olacaktır. Fark yaratan insanlar, işi alacak insanlardır. Gelecekte de insan kaynakları çok daha önem kazanacak. Bu konuda üyelerimizin farkındalığını oluşturmak için çalışmalarımız devam ediyor. Teknolojinin değişimine ayak uydurmaya inanan bir insanım” ifadelerini kullandı.

     “Eğitim 4.0’a geçmeden sanayi 4.0’a geçemeyiz”
     Dünyada her evde bir Türk malının olması gerektiğini ve Türkiye’nin bu yönde bir hedefinin olması gerektiğine vurgu yapan Yorgancılar, “Dünyada her evde bir Türk malı hedefini nasıl gerçekleştireceğiz. Bunu düşünmeliyiz. Esas hedefimiz bu olmalıdır. Sanayi 4.0 ile ilgili konuşulacak çok şey var ancak bizim planlı programlı bir yol haritası oluşturmamız gerekiyor. Eğitim 4.0’a geçmeden Sanayi 4.0’a geçemeyiz. Türkiye’de öyle bir sistem var ki bazı bölümlerden mezun olan öğrencilerimiz mezun olduğu bölümde iş bulamıyor ya da iş olan bölümlerden mezun verilmiyor. Bir endüstri veya bir makine mühendisinin 8-9 günlük stajla ne öğrendiğini artık size bırakıyorum.

     Üniversite dönemi 3’e ayrılmalıdır. Staj dönemi en az bir yıl olmalıdır. Mutlaka eğitim sisteminin tekrardan ele alınması gerekiyor. Meslek lisesi sisteminin eksikliğinden dolayı ara elemanı bulamıyoruz. Eğitim 4.0 eşittir sanayi 4.0’dır. Türkiye Sanayi 4.0’a geçmek istiyorsa öncelikle Eğitim 4.0’a geçmelidir. Yönetim Danışmanlığı neden önemli? Çünkü ben her şeyi bilemeyebilirim. Ancak etrafımda bana bilmediklerimi anlatan ya da yanlışlarımı söyleyen birilerinin olması gerekir. Birisine sormanın öğrenmenin kimseye zararı yok. Transfer edilmeyen bilginin de kimseye faydası yok” dedi.

     Açılış konuşmalarının ardından ilk oturumda, sürdürülebilirlik için robotlar ve insan kaynakları yönetiminde yeniden tanımlanan yetenek yönetimi ile dijital süreçle birlikte değişen liderliğin yeni kodları anlatıldı. İkinci oturumda, dijitalleşen kurumlarda sürdürülebilirlik ve kurum itibarıyla, kurumsal sosyal sorumluluktan kurum itibarına giden yolu ele alınırken son oturumda ise, dijital dönüşümde veri işleme ve yönetimiyle, üretimde dijitalleşme süreci değerlendirildi. Zirve daha sonra soru-cevap kısmı ile son buldu.

 


+ Benzer Haberler
» Limanlar ‘tek pencere’ çatısında
» Siyasi partilerin İzmir milletvekili adayları belli oldu
» Palandöken, “Benzine teşvik getirilmeli”
» ASELSAN ücret toplama sistemi Makedonya’da
» Ramazan ayı harcamaları arttırdı
» Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık %4 arttı
» Dolar yeni rekorunu kırdı
» İş dünyasından teşviklere yönelik platform çağrısı
» Otokar Kazakistan’da 3 aracını sergileyecek
» Turkcell İzmir’de 2750 kişiye iftar verdi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2018
  Ticaret 21.05.2018
  Ticaret 19.05.2018
  Ticaret 18.05.2018
  Ticaret 17.05.2018
  Ticaret 16.05.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni