• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Topraksız tarımla rekolte artıyor

12 Mayıs 2018 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Topraksız tarımla rekolte artıyor

   ► “Smart Garden” adlı çalışma ile toprağa ihtiyaç duymadan LED aydınlatması ve besin çözeltili suyla, topraklı üretimin 100 katı verim sağlanıyor.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aşkar yönetiminde İEÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Öğrencisi Mert Kalaycı’nın girişimleri hazırlanan “Smart Garden” adlı çalışma ile toprağa ihtiyaç duymadan LED aydınlatması ve besin çözeltili suyla, topraklı üretimin 100 katı verim sağlanıyor.
     Tarımdaki üretim hacmi alanında Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (EMENA) bölgesindeki en büyük tarım ürünleri ihracatçılarından biri konumunda olan Türkiye, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de tarım alanlarının verimsizleşmesi, tarım alanlarındaki daralma, kırsal nüfusun azalması ve küresel ısınma gibi sebepler topraklarımızdaki tarımsal üretim ve verimliliği sekteye uğratmaya başladı. Tarım ürünleri eski kalitede ve eski rekoltelerde üretilemez oldu. Bu nedenlerden yola çıkan bir grup İzmirli girişimci ise, topraksız tarım denilen, toprağa ihtiyaç duymayan LED aydınlatması ve besin çözeltili suyla, topraklı üretimin 100 katı verim sağlayan bir bitki yetiştirme sistemi geliştirdi.

     Smart Garden ismi verilen sistemle, kapalı ortamlarda, bir odada, mutfakta, hatta karanlık bir depoda bile istediğiniz tarım ürününü üretebilmeniz mümkün. Hem de toprakla yapılan üretimden defalarca kat fazla. Sistemin konteyner içi tasarım yapısı ile birim alanda yetiştirilecek bitki sayısının daha fazla oluyor. LED teknolojisi ve besin çözeltisinin bulunduğu akan su, bitkinin topraktaki yetişme hızından çok daha hızlı olmasına imkan sunuyor. Böylelikle daha az zamanda ve daha az alanda daha fazla ve verimli tarımsal üretim Smart Garden ile mümkün oluyor. Bitkinin yetişmesinde etkili olan bütün parametrelerin kontrolü sensörler yardımı ile sağlanırken, parametre bilgileri bir veri tabanına aktarılarak optimum değerler ile karşılaştırılıyor. Optimum değerlerin altında veya üzerinde olan değerler kullanıcıya Smart Garden telefon uygulaması ile uyarı olarak kullanıcıya iletiliyor.

Fotosentez için gerekli renkleri sentetik olarak üretiyoruz
     Çalışmayı anlatan İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aşkar, “Biz bu sistemi iki seviyeli düşündük. Bir ev ve ofislerde kullanılmak üzere küçük bahçe olarak rafta ya da yanındaki küçük dolapta, bir de büyük olarak sera sistemlerinde. Bunun normal sistemden farklı olarak, ışık ihtiyacı LED’ler tarafından karşılanıyor. Dolayısıyla kapalı ortamlarda da bu tür bitkileri yetiştirmek mümkün. LED aydınlatmayla istediğimiz renklerde ki, bitkilerin fotosentezi için gereken renkler mavi, kırmızı ve mordur. Biz o renkleri kendimiz sentetik olarak üretiyoruz. Tabi bir de bu bitkinin bütün gün bu fotosentezi yapmaması gerekiyor. En az bir 8 saat dinlenmesi gerekiyor. Onları ayarlıyoruz. Yeteri kadar dinlenmesi lazım, onu sağlıyoruz. Minimum 8 saat dinlenmesi lazım. Bunun dışında içindeki suyun havalandırılması gerekiyor. Bunu sağlıyoruz. Bitkinin tabanında toprağın yerine geçen perlit var. Onun altında da su, suyun içinde de bunun ihtiyacı olan besin maddelerinden oluşan bir hücremiz var. Belli aralıklarla o su sirküle ediliyor. Temizleniyor aynı zamanda.”

“Türkiye’nin her yerinde olur”
     Gerçekleştirdikleri sistemde toprak kullanılmadığının altını çizen Aşkar, “Toprak aslında bir taşıyıcı. Besinleri taşıyor. Biz besinleri bir su kanalıyla veriyoruz. Daha hızlı  ve doğrudan köklere ulaşıyor. Bitkinin büyüme hızı artıyor. Bazı sistemlerde ürün anlamında bire 100 fark ettiği de literatürde rapor edilmiş durumda. Bu sistem Türkiye’nin her yerinde kullanılabilir. Evinizin bir köşesinde bunu yapabilirsiniz. Sistemi ikinci aşamada biz yer yeşilliklerine taşımak istiyoruz. Yani rokasından, maydonozuna, çileğine kadar. Şu an testi marul ve çilekte yaptık. Ama bunu kolaylıkla diğer ürünlere taşımamız da mümkün. Fotosentez olan her şeye taşıyabiliriz” diye konuştu.
     Daha önce bu konuyla ilgili ABD’de beyaz ışık ile ilgili araştırmalar olduğunu fakat o çalışmalarda bazı renklerin elde edilemediğini belirten Aşkar, “Biz bütün renkleri elde edebilir ve tüm bitkiler için bunu ayar yapılabilir noktaya getiriyoruz. Bu sistem Türkiye’de ilk kez bizim tarafımızdan yapılıyor. Fotosentezi hızlandıran, kırmızı ve mor ışıktır. Bunu Türkiye’de ilk biz yapıyoruz. Bununla ilgili deneysel çalışmalar da yapılmış durumda, ama biz bunu ticari olarak yapmak istiyoruz. Bu, Türkiye’nin her şehrinde kapalı mekanlarda, mutfaklarda, ofislerde güneş alman yerlerde yapılabilir. Bizim amacımız bu” ifadelerini kullandı.

“Dikey tarımla ilgili dünyada çok ciddi çalışmalar var”
     Geliştirdikleri sistemin daha iyi bir yaşam için araç olduğunu dile getiren Aşkar, “Yani siz kendiniz organik marulunuzu, terenizi üretebileceksiniz. Bu tabi başka bir keyif. Bir de büyük seralarda, boru sistemiyle bunu yapmamız mümkün. Suyu borulardan biz dolaştırıyoruz. Haznemize geliyor. O da dikey tarım için profesyonel bir şey. Dikey tarımla ilgili dünyada çok ciddi çalışmalar var” dedi.

Ürün kayıpları sona erecek
     Çalışma kapsamında İEÜ İzmir Bilimpark ve ODTÜ Teknokent’te “UpTechlabs” ARGE Şirketi’ni kuran Prof. Dr. Murat Aşkar ve İEÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Öğrencisi Mert Kalaycı, TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı kapsamında 150 bin TL hibe de aldı. Proje sayesinde, Türkiye’de tarım alanlarında yüzde 40’ları bulan ürün kayıpları, topraksız tarım ve LED uygulamasıyla son bulacak.

 


+ Benzer Haberler
» MARBLE İzmir’i heyecanla bekliyoruz
» “Otomotiv ‘de 2. Eldeki KDV uyuşmazlığını çözdük”
» Petlim artık SOCAR Terminal adıyla hizmet verecek
» Pet sektörü 3. kez İzmir’de buluştu
» KDV ve ÖTV indirimleri uzatıldı
» Tüketici güven endeksi 59,4 oldu
» İnşaat maliyet endeksi aylık %6,49 arttı
» KDV ve ÖTV’de bahar müjdesi
» Soyer: “İzmir’de raylı sistemi iki kat artıracağız”
» NISSAN, uzatılan ÖTV ve KDV indirimlerini sıfır faizle destekliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni