• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Toprak altı sulama devlet teşviki bekliyor

06 Aralık 2019 Cuma 18:00
12
14
16
18

     Türkiye’nin su kaynağının büyük bir bölümünün kullanıldığı tarımsal sulamada, günümüzde daha az sulama suyu, az işçilik gibi avantajlarının yanı sıra verim ve kaliteyi artırmak için de sulama sistemleri geliştiriliyor.  Geliştirilen ekonomik ve daha etkin sulama teknolojileri ile birlikte sudan tasarruf yapılırken toprağın yapısının da korunduğunu dile getiren Konya Önder Çiftçiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Sözen, “Toprak altı damla sulama sistemi ile birlikte buharlaşma olmaz yaşanmaz ve daha fazla su tasarrufu yapılır. Eğer toprak altı sulama sistemleri için devlet desteği sağlanırsa, kullanımı oldukça yaygınlaşacaktır” dedi.

     Suyun, en az kayıpla bütün tarlaya eşit bir şekilde yayılmasını destekleyen gelişmiş sulama sistemleri, yetiştirilen mahsulün cinsine, toprağın kimyasal ve fiziksel özelliklerine, sulama suyunun miktarına ve kalitesine göre değişebiliyor. Öncelikle yer altı sulama sistemlerinin diğerlerine oranla verim ve kaliteyi artıracağını ancak henüz yaygınlaşmadığını belirten Sözen, “Yer altı damla sulama sisteminde buharlaşma hiç olmaz. Toprak altı sulama, Türkiye’de yüzde 10 oranında kullanılıyor. Yer altı damla sulama için devlet destekleri yok. Su zirvesi toplantısında da yer altı sulama sistemlerine verilecek teşvikin önemini gündeme getirdik. Devlet desteği sağlanırsa, yer üstü damla sulama kullanımına göre daha fazla yaygınlaşır, çünkü yağmurlama ile başlayan basınçlı sulama sistemlerine göre yer altı sulama sistemi ile daha az su kullanarak daha fazla verim elde edilebiliyor. Biz de daha fazla verim elde etmenin yollarını arıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Krizde duran damla sulama yeniden canlanıyor”
     Damlama sulama yönteminin hızla yaygınlaşmasında, damla sulama yöntemi kullanılan tarım alanlarında yetişen ürünlerde verim ve kalite artışı olduğuna dikkat çeken  Sözen, öncelikle Konya ilinden verdiği örnek ile, “Toplam suyun tarımsal sulamada kullanılan miktarı yüzde 20’dir. Bunun yüzde 70’i basınçlı sulama dediğimiz yağmurlama, damlama ile yüzde 30’u da salma sulama ile kullanılmaktadır” dedi. Yağmurlama sulamanın 2000 yılında yaygınlaştığını ifade eden Sözen, “Yatırımlar 2018 yılında krizinden etkilendi ve sulama sistemlerinde de yatırımlar durdu. 130 bin TL’ye 100 dekarlık bir alan damlama ile yapılırken bu maliyet bir anda 260 bin TL’ye çıktı. Türkiye genelinde damla sulama yeniden canlanmaya başlıyor. Damlama su ile yapılan tarımların yüzde 50 oranında tasarruf yapılıyor. İhmal edilerek yapılan sulamalarda da büyük kayıplar yaşanıyor. Salma sulama toprağı sertleştirebilir, çoraklaştırabilir, sert tabaka oluşunca bitkinin çıkışını etkiler. Sert tabaka engeller, yumuşatmak ve parçalamak lazım” diye konuştu.

“Bitki doğru beslenir”
     Ürünlere göre kullanılacak sulama sistemlerinin değiştiğini aktaran Sözen, “Arpa, buğday ürünlerinde damla sulama yapılmaz, yağmurlama sulama yapılır. Pancar, mısır, ay çiçeği gibi ürünlerde damla sulama yapılır. Damla sulama ile yapılan tarımda, toprak sert tabakadan kurtulur, ekilen ürün rahat çıkış sağlar. Bu ürünler belli bir boya geldikten sonra onların da su miktarı artar. Bitki de büyüdükçe istediği su miktarı artar. Damla sulama ile verdikçe bitkinin gelişimi sağlıklı olur. Öte yandan sadece verim değil, kalite de yüksek olur. Örnek vermek gerekirse, basınçlı mısır 3 buçuk 4 metrelere kadar boy verir. 1 metreye geldiği zaman içine giremezsiniz bitki besin maddesini vermemezsiniz eksik beslenir ve büyür neticede verim ve kalitesi düşük olur. Damlama ile mısır 4 metreye geldiğinde bile istediği bitki besin maddesini verebiliyorsunuz” ifadelerini kullandı. Öte yandan, damla sulama sistemlerinin buharlaşması az olduğu için de su tasarrufu sağladığını belirtti.


+ Benzer Haberler
» Elleçlenen konteyner Aliağa’da arttı, İzmir’de azaldı
» Taksiciler de kullanılıcılar da mağdur olmayacak
» Özel okullar telafi eğitimine hazır
» Koyun sütünde dünya lideriyiz
» Küçükbaş hayvan sayısı 55 milyonu geçti
» Düğün çerezlerine talep azaldı
» Modern İzmir İranlıları cezbediyor
» 2021 toparlanma yılı olacak
» Hayvanların uzuvlarını keyfi kesmenin bilançosu ağır
» Altın 7 ayda % 60 değer kazandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.08.2020
  Ticaret 13.08.2020
  Ticaret 12.08.2020
  Ticaret 11.08.2020
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni