• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Toplam sektör büyüklüğü 140 milyar lira olacak”

03 Ocak 2020 Cuma 10:00
12
14
16
18

“Toplam sektör büyüklüğü 140 milyar lira olacak”

   ► Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı K. Erman Karaca, “2018 yılında bilgi ve iletişim teknolojileri toplam sektör büyüklüğü Türk Lirası bazında yüzde 15’lik büyüme ile 131,7 milyar TL’lik hacme ulaştı. Sektörün bir önceki yıla kıyasla yüzde 5 ila 7 oranında bir büyüme gerçekleşeceğini öngörürsek; toplam sektör büyüklüğünün 140 milyar TL’ye yakın olacağı tahmin edilmektedir” dedi.

     Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı K. Erman Karaca bilişim sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Karaca, “2018 yılında bilgi ve iletişim teknolojileri toplam sektör büyüklüğü Türk Lirası bazında yüzde 15’lik büyüme ile 131,7 milyar TL’lik hacme ulaştı. Sektörün bir önceki yıla kıyasla yüzde 5 ila 7 oranında bir büyüme gerçekleşeceğini öngörüyoruz” dedi.

     Ekonomide yaşanan dalgalanmaların kamu ve özel sektördeki firmaların teknoloji yatırımlarını etkilemesine rağmen çeşitli kurumların dijitalleşme yatırımlarına devam ettiğini belirten Karaca, “Telekomünikasyon, finans, kamu, üretim ve perakende en çok dijitalleşme harcaması yapan sektörler olarak öne çıktı. 2019 yılı son çeyreğinde donanım tarafında PC, dizüstü bilgisayar ve akıllı telefon satışlarındaki artışın büyümeye katkısı yüksek oldu. Özellikle son tüketici ve online pazar yerleri üzerinden küçük işletmelerin artan taleplerine tanık olduk” diye konuştu.

     Bunların yanı sıra yazılımda da olumlu bir performans gözlendiğini söyleyen Karaca, yılın son dönemindeki bu performansın değer bazında yıllık büyümeye katkıda bulunan faktörlerin başında geleceğini vurguladı.
     TÜBİSAD’ın bilgi ve iletişim teknolojileri sektör büyüklüğü raporunu açıklayan Karaca, “2018 yılında bilgi ve iletişim teknolojileri toplam sektör büyüklüğü Türk Lirası bazında yüzde 15’lik büyüme ile 131,7 milyar TL’lik hacme ulaştı. Sektörün bir önceki yıla kıyasla yüzde 5 ila 7 oranında bir büyüme gerçekleşeceğini öngörürsek; toplam sektör büyüklüğünün 140 milyar TL’ye yakın olacağı tahmin edilmektedir” dedi.

“Beklentimiz 2020’nin yüksek performanslı bir yıl olması”
     Umutla bakılan bir 2020 yılı için dengelerin ve kırılganlığın öneminin yüksek olduğunu ifade eden Karaca, “Ekonomik ve siyasi istikrarın da sektör üzerinde etkili olacağı söylenebilir. Ekonomik, siyasi ve dış ilişkiler tabanlı gelişmelerin olumlu seyir izlemesi durumunda 2020’nin daha yüksek performanslı bir yıl olacağı beklentimizi ifade edebiliriz” şeklinde konuştu. Karaca, bilişim sektörü özelinde ise 2020 yılı için sektörde tek haneli bir büyümenin öngörüldüğünü söyledi.
Belirsizlik ortamındaki şirketler için dijital dönüşümün öneminin çok daha net bir şekilde ortaya çıktığını belirten Karaca, “Önümüzdeki dönemde büyüyen startup ekosisteminin de katkısı ile blok zinciri, siber güvenlik, 5G, robotik süreç otomasyonu gibi yeni teknolojilerde birçok iş birliğinin, yeni yatırımların ve projelerin hayata geçmesini öngörüyoruz” diye konuştu.

     İleriki dönemde Türkiye’deki bilişim dünyasını şekillendirecek eğilimleri sıralayan Karaca sözlerini şöyle sürdürdü: “Şirketler daha yenilikçi ve çevik olmak adına teknoloji girişimleri ile çok daha fazla etkileşime girecek. Robotik süreç otomasyonu şirketlerin işgücü maliyetini düşürmek ve operasyonel verimliliğini artırmak için en önemli çözümlerden birine dönüşecek. Büyük veri ve analitik alanında artan yatırımlar veri mimarisinin önemini ortaya çıkartacak. Bulut servisleri sağladığı esneklik ile dijital dönüşüm projelerinin en mühim bileşenlerinden biri haline gelecek.”

 


+ Benzer Haberler
» Türkiye, e-dönüşüm sıçramasını tamamlamak üzere
» İş dünyası 2020 hedeflerine adım atıyor
» İhracatçıların gözünden 2020 yılı
» Sağlıkta hedef; bölgesel güç olmak
» “Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacak düzenlemeler yapılmalı”
» “Cam sektörü, kalkınmanın itici gücü oldu”
» Mobilyada ihracat 2019’da 2,6 milyar dolara çıktı
» Beyaz eşya sektörü daralmaya devam ediyor
» Yeni yönetmelik inşaatı temelden sarstı
» Çimento sektörü, 2019’u yüzde 30 daralma ile kapatabilir


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni