• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TOBB ETÜ, ‘Dünyanın En İyi Genç Üniversiteleri’ arasında

07 Haziran 2018 Perşembe 18:00
12
14
16
18

TOBB ETÜ, ‘Dünyanın En İyi Genç Üniversiteleri’ arasında

           ANKARA TİCARET     
     TOBB ETÜ, Türkiye’nin göğsünü kabarttı. TOBB ETÜ, Times Higher Education’ın (THE) ‘Dünyanın En İyi Genç Üniversiteleri’ sıralamasına giren tek Türk üniversitesi oldu. TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bu başarının kendilerini gururlandırdığını ve sorumluluklarını artırdığını belirterek, “Daha büyük hedeflerimiz var” dedi.

     TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ), dünyanın en saygın üniversite derecelendirme kuruluşlarından Times Higher Education’ın (THE) ‘Dünyanın En İyi Genç Üniversiteleri’ sıralamasına giren tek Türk üniversitesi oldu. 
     Bin yıl dönümlerine milenyum denildiği için 2000 yılından sonra kurulan üniversitelerin bu sıralamasına “Millennial Üniversiteler” adını veren THE’nın söz konusu listesine,  tüm dünyadan 36 üniversite girebildi. TOBB ETÜ ise Millennial Üniversiteler listesine 32. sıradan giren tek Türk üniversitesi oldu.

     TOBB ETÜ, geçtiğimiz aylarda THE’nın 2018 Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sıralamasına 801-1.000 bandından girmiş ve ilk 1000’e giren tüm Türk üniversiteleri (16 üniversite) arasındaki en genç Türk üniversitesi unvanını kazanmıştı. Ancak THE, en iyi 1000 üniversite sıralamasına giren ve geçmişi yüzyıllara dayanan üniversiteler ile TOBB ETÜ gibi yeni kurulmuş üniversiteleri bir arada değerlendirmenin getirdiği dezavantajları ortadan kaldırmak için, ‘2000 yılından Sonra Kurulan Dünyanın En İyi Genç Üniversiteleri’ listesini oluşturdu. THE, bu sıralamayı yaparken de kendi belirlediği dünyanın en iyi 1000 üniversitesini esas aldı.

     Oluşturulan “THE Genç Üniversiteler Sıralaması-2018: Millennial Üniversiteler” (THE Young University Rankings 2018: Millennial Universities) listesine tüm dünyadan 36 üniversite girebildi. TOBB ETÜ ise bu listede 32. sırada yer almayı başardı. THE, üniversiteleri öğretim, uluslararası tanınırlık, sanayi geliri, araştırma ve atıflar gibi parametrelere göre derecelendiriyor. Türkiye’de 2000 yılından sonra kurulan 110 üniversite bulunuyor.

Hisarcıklıoğlu: TOBB ETÜ ile gurur duyduk
     Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘’Üniversitemiz THE’nın Millennial Üniversiteler sıralamasına girerek, akademi hayatında ve her alanda lider bir üniversite olma yolunda kat ettiği aşamaları bir kez daha ortaya koydu. Biz öğrencisiyle, hocasıyla, mezunlarıyla, ailelerimizle ve Oda-Borsa camiamızla, bir aileyiz. Her geçen gün genişleyen, her geçen gün yeni başarılara imza atan büyük bir aileyiz” dedi.

     Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ’nün programı, eğitim yöntemi, sosyal ortamı, iş dünyası ile ilişkiler ve ar-ge gibi birçok alanda yüksek düzeyde bir farklılaşma arayışı içinde olduğunu da ifade ederek “TOBB ETÜ daha ilk yıllarından itibaren Türkiye’deki üniversiteler arasında kendisine ön sıralarda yer bulmuştur. Öğrencilerimiz bilgiyi üreten, işleyen ve bunu ülkemizin, insanlığın yararına sunan, lider kişilikli, girişimci, sorun çözen, analiz yapan, yaratıcı bireyler olarak eğitilmekte, iş hayatına rakiplerinden daha iyi hazırlanmaktadır. Millennial Üniversiteler arasına giren tek Türk üniversitesi olmak bizi ayrıca gururlandırdı. Sorumluluklarımızı da artırdı. Daha büyük hedeflerimiz var. Ülkemiz ve bu hedeflerimiz için daha çok çalışmaya devam edeceğiz‘’ dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Bakan Selçuk, “Tüm tarafların görüşleri sürece dahil edilecek”
» Egeli İhracatçılar ‘Çin Timi’ ile ihracat atağına kalkacak
» Palandöken, “İşyeri kiralamada stopaj uygulaması kaldırılmalı”
» EBSO’dan Ticaret’e ödül
» KOBİ ve işletmelere ‘büyümenin sırrı’ anlatıldı
» İzmir’den direk uçuşlar başlıyor
» “Türkiye’de kadının var olma sorunu var”
» Kuru meyve sektörü yol haritasını belirledi; hedef 3 milyar dolar ihracat
» TEV, 100 öğrenciye burs sağlayacak
» TABA AmCham ve Ortak Akıl Platformu Afrika’daki yatırım fırsatlarını anlattı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
  Ticaret 13.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni