• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“TMO müdahalesi ihracat gelirlerini artıracak”

09 Eylül 2020 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

“TMO müdahalesi ihracat gelirlerini artıracak”

   ► Pakdemirli: Kuru üzüm ve kuru incir, ülkemizin tarım ve ticaret tarihine damga vuran ürünlerdir

           DUYGU GÖKSU     
     İzmir Ticaret Borsası (İTB) tarafından düzenlenen ve gelenekselleşmiş ilk ürün töreni bu sezon online olarak gerçekleştirildi.  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımı ile gerçekleştirilen 2020/21 Sezonu Çekirdeksiz Kuru Üzüm ve Kuru İncir İlk Ürün Töreni’nde; her yıl olduğu gibi çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru incirde sezonun ilk ürününü getiren üreticilerin ürünleri, açık artırma usulü ile sembolik fiyatla satışa sunuldu. Kuru üzümü, 3 bin 300 TL’den Ege İhracatçı Birlikleri, kuru inciri ise 5 bin TL’den İTB satın aldı.

     Törenin açılışında konuşan Pakdemirli, her zaman üreticilerinin yanında olduklarını belirterek İzmirli üreticilere şimdiye kadar 17 milyarlık tarımsal destek sağladıklarını dile getirdi. Pakdemirli, “İlk ürün törenlerinin siftahın ve dolayısıyla bereketin de sembolü olduğunu düşünüyorum. Bin bir emekle üretilen ürünlere elbette ki paha biçmek imkansızdır. İzmir’imizin tarımdaki otoritesini artırmanın İzmir’i daha görünür kılmanın bizim önceliklerimiz arasında yer aldığını her fırsatta dile getiriyorum. İzmir bakanlığımızdan en çok tarımsal destek alan iller arasında yer alıyor. Şimdiye kadar şehrimize 17 milyarlık tarımsal destekleme ödemesi ve yatırım yaptık.  Bazı ürünlerimizi özellikle destekliyoruz bunlardan iki tanesi kuru üzüm ve kuru incirdir. Bunlar ülkemizin tarım ve ticaret tarihine damga vuran dünya ticaretine marka değeri yaratan ürünlerdir. Şunu da söylemek istiyorum, bu yıl kuru üzüm fiyatını TMO olarak 12,5 TL’nin altına düşürmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

İTB’de ilk ürünler satıldı
     Kuru üzüm ve kuru incir İlk Ürün Töreni’nde konuşan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, son yılların en kaliteli ürünü olduğunu belirterek, “Sahada yaptığımız araştırmalara göre ürün kalitesinin geçtiğimiz yıla göre biraz düşük olacağını düşünüyoruz, ancak ürün gelişi ile bu durumu daha net görüyor olacağız. Sizin katkılarınız ile toprak mahsulleri ofisi tarafından geçtiğimiz yıl müdahale alımlarına başlanmış bulunuyor. Bu yıl içinde 9 numara kuru üzüm için kilosu 12,5 liradan alım yapılacağını, kuru incirde ise piyasanın izleneceğini ve üreticiyi memnun etmeyecek bir fiyat oluşursa alım yapmaya başlanacağını açıkladınız. TMO tarafından yapılan bu müdahelenin ürünlerimizin değerini bulması ve ülkemizin ihracat gelirlerinin artması açısından çok faydalı olduğunu düşünüyoruz. Bu desteğin sektörün tüm paydaşları tarafından memnuniyetle karşılandığını da özellikle belirtmek isterim” diye konuştu.

“Kuru üzümde küresel ihracatın yüzde 30’unu gerçekleştiriyoruz”
     Kuru üzüm ve kuru incir üretim ve ihracatında Türkiye’nin dünya lideri olduğunu hatırlatan Kestelli, “Yaklaşık 100 bin üretici ailemiz, tüccar ve ihracatçılarımız ile işletmelerde çalışan binlerce insanımız geçimini bu iki üründen sağlıyor. Ülke olarak yılda 750 milyon dolar civarında ihracat geliri elde ediyoruz. Üstelik bu gelirin tüm katma değeri ülkemizde üretiliyor. Kuru üzümde dünya üretiminin yaklaşık dörtte birini üretiyoruz. Küresel ihracatın ise yaklaşık yüzde 30’unu gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl 310 bin tonun çok az üstünde bir üretim gerçekleştirdik. Bu üretimin yüzde sekseni olan 247 bin tonunu dünyanın 80 ülkesine ihraç ettik. Bu yıl ise rekoltemizde bir miktar düşüş olacak. Sizin de açıkladığınız gibi beklentilerimiz 271 bin ton seviyesinde.

     Geçtiğimiz hafta itibariyle borsamıza üzüm gelişinin hızlandığını söyleyebilirim. Kuru incirde ise geçtiğimiz yılın rekoltesi borsalardaki müstahsil tescili verilerine göre yaklaşık 82 bin ton civarındaydı. 5 Eylül itibariyle 101 ülkeye 233 milyon dolar karşılığında 67 bin ton ihracat gerçekleştirilmiş durumda. Bu yılın rekoltesinin ise açıkladığınız üzere yaklaşık 86 bin ton olması bekleniyor” açıklamalarında bulundu.
     Törenin sonunda kuru üzümde sembolik fiyat olarak Menemenli üretici Hurşit Öztürk’ten 3 bin 300 TL’den Ege İhracatçılar Birliği (EİB) satın aldı. Kuru incirde ise Aydın Nazillili üretici Ercan Çobanoğlu’dan İTB 5 bin TL’den satın aldı.


+ Benzer Haberler
» Üç gündür 70’in üstünde vefat var
» 1 $’lık yatırım 4 $’lık ihracata dönüyor
» Türk-İş: Açlık sınırı 2 bin 448 lira
» İzmir sosyal girişimlerle çıtasını yükseltiyor
» BDDK’dan swap hamlesi
» “Fındıkta sektörel bütünlüğü sürdürmeliyiz”
» “Türkiye için hidrojen yol haritası çıkarılmalı”
» Girişimcilere 200 bin TL hibe
» Sınırları dijital pazarlama ile kaldırın
» Türk lezzetleri ABD’de Hibrit Tadım Etkinliğiyle tanıtıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
  Ticaret 22.09.2020
  Ticaret 21.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni