• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TKYD’nin yeni başkanı DR. Tamer Saka oldu

05 Nisan 2021 Pazartesi 12:00
12
14
16
18

TKYD’nin yeni başkanı DR. Tamer Saka oldu

           HABER MERKEZİ      
     Kurumsal yönetim anlayışının tanınması, gelişmesi ve en iyi uygulamalarıyla hayata geçirilmesi hedefiyle faaliyet gösteren Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD) yeni başkanı Dr. Tamer Saka oldu. TKYD’nin X. Olağan Genel Kurulu’nda, yeni Yönetim Kurulu seçildi. Genel Kurul sonrası ilk toplantısını gerçekleştiren yeni Yönetim Kurulu, TKYD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Dr. Tamer Saka’yı seçti.

     Adillik, şeffaflık, hesap verebilirlik ve sorumluluk ilkeleri üzerine inşa edilen kurumsal yönetim anlayışının yaygınlaşması için 2003 yılından bu yana çalışmalar yapan Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD) X. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurul toplantısında, TKYD’nin yeni Yönetim Kurulu üyeleri seçilirken, Genel Kurul sonrası ilk toplantısını gerçekleştiren yeni Yönetim Kurulu, TKYD Başkanlığı’na Dr. Tamer Saka’yı seçti. Derneğin başkan yardımcıları ise Duygu Yılmaz, Murat Kolbaşı ve Can Çaka oldu.

     Şirketlerin gelecekte de var olabilmesinin yolunun ‘başarılı bir kurumsal yönetim yapısı’  oluşturabilmelerinden geçtiği ve kurumsal yönetim yapısının sağlam temellere oturmasının sadece tek tek şirketlere değil tüm Türkiye’ye büyük fayda sağlayacağı fikriyle hareket eden TKYD’nin, günümüz itibarıyla Türkiye genelinde 59 kurumsal, 600’ü aşkın da bireysel üyesi bulunuyor.  

Dr. Tamer Saka: “Kurumsal yönetimin gelişimine katkı sunmak bir bayrak yarışı”
     TKYD Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Dr. Tamer Saka konuşmasına, pandeminin zorlu koşullarına rağmen TKYD’nin vizyonunu ortaya koyan çalışma ve projeleri hayata geçiren önceki yönetime teşekkür ederek başladı. Dernek çatısı altında yapılan çalışmaların, Türkiye’nin kurumsal yönetim anlayışının gelişmesine katkı sunmak üzere yapıldığına ve bunun bir bayrak yarışı olduğuna dikkat çeken Dr. Tamer Saka, “Pandemi koşullarının hala devam ettiği günümüzde, kurumsal yönetimin önemi geçmişe nazaran daha iyi anlaşıldı.

     Çünkü kurumsal yönetim, şirketleri pandemi gibi beklenmedik dönemlerde dahi risklere karşı koruyor, dayanıklılığı artırıyor. Biz de bu nedenle özel sektörde, sivil toplum kuruluşlarında ve kamuda iyi uygulamaların yaygınlaşması için kurumsal yönetimi anlatmaya ve bu anlayışı yaygınlaştırmaya devam edeceğiz. Gönül verdiğimiz bu yolda, çıtayı her geçen gün biraz daha yukarı koymak için çabalayacağız. Bu süreçte yalnızca kurullarımızın, komisyonlarımızın değil kurumsal ve bireysel tüm üyelerimizin bize destek olacağına inanıyoruz” dedi.

Dr. Tamer Saka kimdir?
     TKYD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen Dr. Tamer Saka; lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladı. Sırası ile Arthur Andersen ve Ernst & Young şirketlerinde Risk Yönetim Danışmanlığı Hizmetlerinden Sorumlu Müdür ve Kıdemli Müdür görevlerini yürüten Dr. Tamer Saka, 2004 yılında Risk Yönetim Direktörü olarak Sabancı Holding bünyesine katıldı. 2010-2011 yılları arasında Willis Londra’da, içinde Türkiye’nin de yer aldığı yaklaşık 20 ülkenin iş geliştirme faaliyetlerinden sorumlu Yönetici Direktör olarak görev aldı. Aralık 2011’de Kibar Holding Strateji ve İş Geliştirme Koordinatörlüğü görevini üstlenen Dr. Tamer Saka, Mayıs 2012 itibarıyla Otomotiv ve Kurumsal Fonksiyonlar Grup Başkanı ve Kibar Holding Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarını sürdürdü. 2014-Nisan 2018 tarihleri arasında Kibar Holding CEO’luğu görevini yürüten Dr. Tamer Saka, Nisan 2018 yılı itibarıyla Sabancı Holding Çimento Grup Başkanlığı görevini üstlendi.

     Dr. Saka; Afyon Çimento, Akçansa ve Çimsa şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı, Kordsa ve Carrefoursa şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyelikleri ile birlikte Türkiye Çimento Mühtahsilleri Birliği Başkanlığı, ÇEİS Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, Amerikan-Türk Konseyi (ATC) Başkan Yardımcılığı, Global Cement and Concrete Association (GCCA) Yönetim Kurulu Üyeliği, CEMBUREAU Yönetim Kurulu Üyeliği, TÜSİAD ve İstanbul Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

TKYD Genel Kurulu’nda belirlenen X. Dönem Yönetim Kurulu ise şu isimlerden oluştu:
TKYD Yönetim Kurulu:
     Dr. Tamer Saka: Yönetim Kurulu Başkanı
     Duygu Yılmaz: Başkan Yardımcısı
     Murat Kolbaşı: Başkan Yardımcısı
     Can Çaka: Başkan Yardımcısı
     Ece Börü: Yönetim Kurulu Üyesi/ Sayman
     Emir Turan: Yönetim Kurulu Üyesi
     Hakan Ateş: Yönetim Kurulu Üyesi
     Senem Denktaş: Yönetim Kurulu Üyesi/Sekreter Üye
     Tanyer Sönmezer: Yönetim Kurulu Üyesi
     Polat Şen: Yönetim Kurulu Üyesi
     Perihan İnci: Yönetim Kurulu Üyesi


+ Benzer Haberler
» İyileşen sayısı yeni vak’aları geçti
» KÇÖ’nün uzatılması iş dünyasına can suyu oldu
» Yenilenebilir enerjiye kriz antikor oldu
» Tüketici güveni yılın en düşük seviyesinde
» MB: Politika faizi enflasyonun üzerinde oluşturulacak
» Yetiştiricilere 1,5 milyar TL’lik destek
» TBB’nin yeni başkanı Alparslan Çakar
» EPDK: Tüketicilerin faturalarına ilave bir bedel yansıtılmayacak
» Bazı ürünlerin ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı
» İnşaat sektörünün 2021 yılı rotası


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.04.2021
  Ticaret 22.04.2021
  Ticaret 21.04.2021
  Ticaret 20.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni