• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Ticari fayda sağlayan her yenilik inovasyon"

18 Mayıs 2018 Cuma 15:00
12
14
16
18

“Ticari fayda sağlayan her yenilik inovasyon"

   ► Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genel Sekreteri Bader Arslan, “Türkiye’de 71 bin ihracatçı firma var. Bu sene ihracatta 170 milyar doları geçmeyi hedefliyoruz”

           DUYGU GÖKSU     
     Ege ihracatçı Birlikleri’nde inovasyonun hangi yöntemlerle, hangi süreçlerle ve hangi araçlarla kurgulanacağı üzerine bilgilendirme ve deneyim paylaşım toplantısı gerçekleştirildi. İnoSuit Akademik Koordinatörü Dr. Merih Pasin tarafından “İnovasyon, ama nasıl?” konulu sunumun paylaşıldığı toplantıda İnoSuit Programı katılımcısı firma ve mentorlar başarı hikâyelerini aktardılar.

     İnovasyon süreçlerinin nasıl tasarlanması ve yönetilmesi gerektiği konusunda bilgilendirmelerin yapıldığı ve deneyimlerin paylaşıldığı toplantıda açılış konuşması yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genel Sekreteri Bader Arslan, “Türkiye’de 71 bin ihracatçı firma var. Bu sene ihracatta 170 milyar doları geçmeyi hedefliyoruz. İhracatımıza toplam tutar olarak baktığımızda 100 milyon ton büyük bir rakam. Firma başına düşen ihracat rakamımız Avrupa’ya göre dörtte bir oranındadır. Bu sene inovasyon haftasının 6’ıncısını yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Başvuruların 30’u İzmir’den”
     TİM’nin toplumu inovasyon konusunda bilgilendirmeyi görev edinmiş bir kurum olduğunun altını çizen Arslan, “İstiyoruz ki toplum inovasyon konusunda bilinçlensin. Bilenleri de inovasyon konusunda cesaretlendirmeyi ve elimizdeki bilgileri mümkün olduğunca paylaşmayı görev edindik. InoSuit için 234 başvuru aldık, başvuruların 30’u İzmir’den geldi. Başvuruların yüzde 10 ‘dan fazlası İzmir’den alınmış oldu. Daha fazla firmanın bu işe girmesini istiyoruz” dedi.
     Inovasyon denildiğinde akıllara büyük Ar-Ge merkezleri geldiğini fakat teknolojik yatırımlar yapmadan veya yüzlerce bin lira ayırmadan da Ticari fayda sağlayan her türlü yeniliğin inovasyon olduğunu hatırlatan Arslan, “İlla bu işin teknoloji olmasına gerek yok. İnovasyon, size ticari fayda sağlayan her türlü yeniliktir.

     Masrafların bir kısmını biz, bir kısmını ise firmalar veriyor. Inosuit’e daha fazla destek olmamız konusunda zaman zaman talepler geliyor ancak bir hizmeti bedava verirseniz hizmeti verdiğiniz kesim bu hizmetten iyi yararlanmıyor” diye konuştu.
     TİM’nin Türkiye’de 10 farklı evde girişim evi açtığını ve açmaya da devam edeceğini ifade eden Arslan, “Girişim evlerine giden firma sahiplerinin neler yaptığını izlemenizi tavsiye ediyorum, oradan çok güzel başarı örnekleri çıkıyor. Girişim evlerinde şu an 600 girişimci var. Bu sayede geçen yıl Türkiye, bu girişimciler vasıtası ile en iyi girişimi yapan 5 ülkeden biri oldu” ifadelerini kullandı.

“İnovasyonda ilk 20’de olmamız gerekiyor”
     EİB Genel Sekreteri Cumhur İşbırakmaz ise, “Yenilikçi süreçlerin kullanılmaya başlanması olarak tanımlayabileceğimiz inovasyon için Türkiye’de bilinç oluşması yönünde pek çok proje hayata geçirildi. İnovasyon haftaları yapıldı, yurt içi ve yurt dışından pek çok mentor bir araya gelerek toplumdaki bilinci artırmaya çalıştı. İnovasyon süreçlerinin nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda pek çok soru işareti ve bunların nasıl hazırlanacağı konusunda bilgilendirilmek üzere buradayız” şeklinde konuştu.

     Açılış konuşmalarının ardından İnovasyon konusunda bilgilendirme yapmak üzere sunum yapan İnoSuit - İnovasyon Odaklı Mentorluk Program Akademik Koordinatörü Dr. Merih Pasin, “İnovasyon üzerinde çok çalışılmış ve her zaman için insanları sevdiği bir konu. İnovasyon herkesin önemli bulduğu ve ilgilendiği bir konu olduğundan, artık bu konuyu tartışmanın da ötesindeyiz. İnovasyonu nasıl yapmamız gerektiğinin üzerinde durmamız gerekiyor. İnovasyonda 41’inci ülkeydik, 43’e düştük. İlk 20’de olmamız gerekiyor. Bu ekonomideki 43’üncülük katma değeri küçük şeylerden geldiğini gösterir” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» “Ekonomide birçok reform yapılmalı”
» Dinçer; bu ekonomik savaşı kaybetmeyeceğiz
» TBD Bilim Kurgu Öykü Yarışması 20 yaşında
» TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik’in Ankara temasları
» “İnşaatlarda yerli malzeme kullanalım”
» Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan direkt uçuşlara destek
» Daha çok üretim, daha çok tasarruf
» İnşaat sektörü 3. çeyreğe yavaş başladı
» Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %4,3 arttı
» Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık %2,63 arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.08.2018
  Ticaret 16.08.2018
  Ticaret 15.08.2018
  Ticaret 14.08.2018
  Ticaret 13.08.2018
  Ticaret 11.08.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni