• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ticaret Bakanlığı’nın dijitalleşme çalışmaları sürüyor

05 Eylül 2020 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Ticaret Bakanlığı’nın dijitalleşme çalışmaları sürüyor

           HABER MERKEZİ      
     Ticaret Bakanlığı’nın Türkiye Kadın Girişimci Fiziki/Online Network Programı ve Export Akademi Programı SheTrades Outlook platformunda iyi uygulama örnekleri olarak seçildi. SheTrades İnisiyatifi, Birleşmiş Milletler ve Dünya Ticaret Örgütü tarafından oluşturulan International Trade Center (ITC)’nin 2021’e kadar küresel çapta 3 milyon kadın girişimciyi bünyesine alma hedefi ile hayata geçirildi.

     Kadının ekonomik olarak güçlendirilmesi ve cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla küresel çapta politika yapıcılar için yol gösterici dijital bir araç olarak tasarlanan SheTrades Outlook Platformunda 25 ülkenin iyi uygulama örneklerine yer verilecek. Platform Temmuz 2020 tarihinde kullanıma açıldı. Bu kapsamda, SheTrades İnisiyatifi Ticaret Bakanlığınca Mayıs ayında dijital ortama aktarılan ve 81 ilde kadın girişimcilere doğrudan ulaşarak onları bir çatı altında toplayarak ihracata yönlendirmek amacıyla yürütülen Türkiye Kadın Girişimci Fiziki/Online Network Programı ‘mükemmel’ olarak nitelendirdi. Program, söz konusu Platformda iyi uygulama örnekleri arasında yerini alacak.

Kadın girişimci network toplantılarının  81 ile yayılması hedefleniyor
     Tarım Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, program kapsamında 2020 yılı Ağustos ayı itibarıyla 27 ilimize yönelik kadın girişimci network toplantıları gerçekleştirildi.

     Networkün 81 ile yayılması için çalışmalar sürdürülüyor. Aynı şekilde Tarım Bakanlığı ve UPS ortaklığında Kamu-Özel Sektör işbirliği ile yürütülen Export Akademi Programı da iyi uygulama örneği olarak listelenecek. 2019 senesinde yalnızca kadın ve genç girişimcilerimize açık olacak şekilde hayata geçirilen Export Akademi Programı, tüm KOBİ’lerimizin ihracatçı olabilmeleri, küresel tedarik zincirlerinde yerlerini alabilmeleri ve özellikle e-ihracat süreçlerine katılabilmeleri için Nisan ayında online ortama taşındı.

     Nisan ayından bu yana gerçekleştirilen 4 online programda yaklaşık 2.000 girişimci e-ihracata ilişkin süreçler hakkında detaylı bilgiler edinildi. Bunların yanı sıra Ticaret Bakanlığı, ticarette dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında Ulusal Kadın İhracatçı Network Platformu ve Melek Yatırımcı Platformunu girişimcilere sunmak için çalışmalarını sürdürüyor.

     Kadın İhracatçı Network Platformu ile kadın girişimcilerin kolay ve güvenilir bir çevrede iş yapmaları ve ihtiyaç duydukları network ağını oluşturmaları amacıyla hayata geçirilecek online platform ile kadın girişimciler ihracata yönlendirilecek. Melek Yatırımcı Platformu ile melek yatırımcılarla ihracata yönelik yeni iş fikirlerine sahip girişimcileri bir araya getirmek amacıyla web tabanlı bir platform oluşturulması ve genç girişimcilerin ihracata yönlendirilmesi amaçlanıyor.


+ Benzer Haberler
» Türk Telekom’dan yerli üretime destek
» İnci Holding, ihracat liginde üç şirketiyle yine ilk 250’de
» Hollanda ile hedef, 15 milyar dolar ticaret hacmi
» Sompo’dan KOBİi’lere yönelik güneş enerji santralleri sigortası
» Ekonomik Güven Endeksi Eylül’de %3 arttı
» Ülker’den gıda israfıyla mücadelede önemli adım
» Çalışanların yüzde 57’si ofisini evine taşıdı
» Kent Merkez Mutfak’ta üretim çalışmaları devam ediyor
» Su tüketiminde tasarruf hayati önemde
» Eylül Ayı İşsizlik ve Kısa Çalışma Ödeneği Ödemeleri 5 Ekim’de


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni