• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TGA’dan turizmcilere ‘Bizi çalıştırın’ çağrısı

18 Şubat 2021 Perşembe 14:00
12
14
16
18

 TGA’dan turizmcilere ‘Bizi çalıştırın’ çağrısı

   ► Türkmen: Bizimle birlikte çalışmak için paydaşlar beraber olması gerekiyor. 76 ilde yaptığımız toplantılarda gördük ki paydaşlarımız birbirinden haberdar değiller

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ‘İl Destinasyon Çalışması’ bilgilendirme toplantısı İzmir Ticaret Odası(İZTO) Meclis Salonunda yapıldı. Toplantı, TGA tarafından 81 ilde Türkiye’nin dijital mecralarda uluslararası tanıtımını yapan ve 2020 yılında düzenlenen 18. Altın Örümcek Ödüllerinde Turizm ve Seyahat kategorisinde ödül kazanan “Go Turkey” internet sitesi hakkında bilgilendirme ve karşılıklı görüş alışverişine yönelik “İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması” kapsamında gerçekleştirildi.
     Toplantıya, “İzmir Vali Yardımcısı Fatih Kızıltoprak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, TGA Genel Müdür Yardımcısı Ertan Türkmen, İzmir Vakfı Genel Müdürü Güven Eken, TGA yöneticileri, üniversiteler ve Turizm Sektörü’nün temsilcileri katıldı. Paydaşların beraber hareket etmesi gerektiğini söyleyen TGA Genel Müdür Yardımcısı Ertan Türkmen, “Bizi çalıştırın diyorum. Bizi çalıştırın, biz sizin elemanınızız. İzmir’in ve Türkiye’nin turizmini birlikte geliştirelim” dedi.

İzmir önemli bir şehir
     Pandemi öncesi 2020 yılı için Çin-Uzak Doğu, Amerika gibi çeşitli pazarlara açılmak istediklerini dile getiren Türkmen pandemi nedeniyle bu çalışmayı yapamadıklarını belirtti. Antalya’da 60 tane büyükelçiyi aileleriyle birlikte ağırladıklarını söyleyen Türkmen, “Türkiye’de rahat ve güvenli tatil geçirebilmelerini deneyimleyebilmelerini sağladık. ‘Go Turkey’ bir araç. Bakanımızın kararıyla Türkiye tanıtım stratejisi paylaştı. Kültür envanterini tanıtmaya başladık. Go Turkey bir test aşamasında yani tamamlanmış değil. Bu noktada bizim amacımız her bir bölgenin destinasyonun tanımını yapmak, markalaşmasını sağlamak. Kültür ve turizm izlerini ön plana çıkarmak, turist sayısını artırarak turizm gelirlerinin artmasını sağlamak. Bu nokta İzmir çok önemli bir şehir, her şey var. Sadece deniz, kum, güneş değil kültür, tarihi her şey var. İzmir’i daha iyi tanıtmamız lazım. İl ve bölgelerden sorumlu ekipler kurduk. Paydaşlarla beraber İzmir’i daha iyi nasıl tanırız bunun üzerinde yoğunlaşacağız” diye konuştu.
     Sadece Kültür Turizm Bakanlığı’nın değil bütün turizm paydaşlarının ajansı olduklarını söyleyen Türkmen, “Bizimle birlikte çalışmak için paydaşlar beraber olması gerekiyor. 76 ilde yaptığımız toplantılarda gördük ki paydaşlarımız birbirinden haberdar değiller” dedi.

“İzmir turizmini 4 milyon turist hedefine ulaştırmak istiyoruz”
     İzmir Turizm Tanıtım Stratejisi ve Eylem Planı hakkında bilgiler veren İzmir Vakfı Genel Müdürü Güven Eken, İzmir’de turizm için uzun bir maraton gerçekleştirdiklerini ve 20 yıl önce İzmir’in turizm ve tanıtımı için kurulan İzmir Vakfı’nın İzmir’de tüm yapılarının içinde olduğu bir yapı olduğunu dile getirdi. Çok sayıda uzman ve turizm temsilcisi ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Eken, “Hepimizin içine sinen bir strateji ve eylem planı oluşturduk. Burada hem İzmir’i hangi noktada dünyaya tanıtacağımız hem de bunu gerçekleştirmek için hangi yıllar içinde neler yapılması gerektiğinin yol haritası mevcuttur. İzmir’de 12 kalkınma ajansı ortak çalışmalar yaptı ve her türlü konunun envanterini gerçekleştirdi. İzmir’i tanıtmak için yeni bir görsel logoya ihtiyaç olduğunu bildiğimiz için bir başka ekibimiz de İzmir’in kadim desenlerini araştırmaya başladı.  İzmir’de hangi uygarlıklar iz bıraktıysa onların sembollerini görsele döktü. 2 bin 300 noktayı tek bir noktayı bir envanterde topladık ve bu sürekli güncellenir şekilde paylaşacağız.  İzmir turizmini 12 aya ve 30 ilçeye yaygınlaştırmak ve 4 milyon turist hedefine ulaştırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
     İzmir’deki hikayeleri ortaya çıkarttıklarını dile getiren Eken, “Bunun üzerinden stratejileri ortaya koyduk. Stratejimiz 6 ayaktan oluşuyor. Şehrimizin dünyaya direkt olarak bağlanması önemli. Bunun için 2 nokta var. Biri direkt uçuşlar diğeri de kruvaziyerler. Pandemiden kaynaklı olarak kruvaziyerlerin ne zaman hayata geçeceğini bilmediğimiz için ilk hedefimiz direk uçuşları nasıl arttırabileceğimiz. Bizim öğrendiğimiz turizmin tek bir paydaşı olmayacağı ve tüm alanlarda aldığı destek ile olabileceğidir. ‘Visit İzmir’ ile İzmir’den giden bir turistin duygusal bağının devam etmesini sağlayacağız. Visit İzmir aplikasyonunu da önümüzdeki hafta Travel Turkey fuarında kullanıma açacağız” diye konuştu.

“Online mecralarda çalışmalar yaptık”
     İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, koronavirüs salgını sürecinde İzmir’in tanıtımı için çalışmalara yaptıklarını belirtti. Tanıtım dışında farklı eğilimlerin ortaya çıktığını söyleyen Karaçanta, “Online mecralarda çalışmalarımız oldu. Artırılmış gerçekliklerle turlar düzenlendi, online konserler hayatımıza girdi. ‘İzmir Parmakların Ucunda’ uygulaması dışında Antik Kent Efes için de artırılmış gerçeklik uygulamasını hayata geçirdik” dedi.


+ Benzer Haberler
» Yasaklar esnetildi ama durum pek iyi gözükmüyor
» GSYH 2020 yılında yüzde 1,8 arttı
» Sürdürülebilir bir gıda sistemi Ar-Ge ve inovasyon ile mümkün
» “Şubat ayında üretici ve market fiyat farkı 4 katı aştı”
» İSO Türkiye İmalat PMI Şubat’ta 51,7 oldu
» Büyümenin en büyük destekçisi ve itici gücü ihracat oldu
» Zincir marketlere atık toplama şartı
» İzmir’de kentsel dönüşüm için dev adım
» Gürer: Patates depoda çürüme aşamasında
» Asansörcüler, değişen dünya tedarik zincirinde yerini almaya hazır


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.03.2021
  Ticaret 01.03.2021
  Ticaret 27.02.2021
  Ticaret 26.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni