• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Tekstilde rota Türkiye’ye dönüyor”

30 Mart 2020 Pazartesi 15:00
12
14
16
18

“Tekstilde rota Türkiye’ye dönüyor”

           KÜBRA TOPAL     
     Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan pamuk raporunda, dünyada tekstil ihracatının Çin kaynaklı COVID-19’dan büyük ölçüde etkilendiği ve Çin’de alınan önlemlere rağmen Çin’in tekstil ürünlerine olan talebindeki azalmadan dolayı Hindistan’da pamuk ipliği fiyatlarında düşüş görüldüğü bildirildi. Çin tarafından gerçekleştirilen 170 milyar dolarlık hazır giyim ihracatının bu yıl yüzde 1’lik diliminin (yaklaşık 2 milyar dolar) Türkiye’ye geçebileceği öngörülen raporda, bu beklentinin COVID-19’un Avrupa’ya hızla yayılması ve yakın zamanda Avrupa pazarının normale dönememe ihtimali karşısında olumsuz etkilenebileceğine dikkat çekildi.

“COVID-19, yerli ham madde üretiminin önemini ortaya koyuyor”
     Açıklanan raporda, “Pakistan, Bangladeş, Vietnam, Myanmar, Kamboçya gibi bölgesel tekstil üreticisi ülkelerin ham madde (boya, fermuar, aksesuar, kumaş) bakımından büyük ölçüde Çin’e bağımlı olmaları ve tedarik zincirinde sıkıntı yaşamaları nedeniyle üretimlerinde yavaşlamalar ve aksamalar görülmesi beklenmektedir.  Çin’den ham madde tedarik eden bu ülkelerin üretiminde COVID-19 salgını nedeniyle yaşanan olumsuzluklar, yerli ham madde üretiminin stratejik önemini ortaya koyması açısından dikkat çekicidir” ifadeleri kullanıldı.
     Dünya lif pamuk ihracatının 2018-2019 sezonunda 9 milyon ton olduğu ve dünya ihracatında ilk sırayı 3,2 milyon ton (%36) ile ABD’nin aldığı belirtilen raporda, “Bu ülkeyi sırasıyla Brezilya, Hindistan ve Avustralya izlemektedir. Dünya lif pamuk ithalatının ise 2018-2019 sezonu için 9,3 milyon ton seviyelerinde olduğu, dünya ithalatında yüzde 23 oran ile en büyük payı Çin’in aldığı görülmektedir. İthalatta bu ülkeyi sırasıyla Bangladeş, Vietnam, Pakistan ve Türkiye izlemektedir. Dünya pamuk ithalatının yüzde 9’u Türkiye tarafından yapılmaktadır” açıklamalarına yer verildi.

“COVID-19’un dünyada hızla yayılması pamuk fiyatlarını baskıladı”
     2018 yılında 5,2 milyon da olan Türkiye pamuk ekim alanlarının, 2019 yılında 4,8 milyon da olarak gerçekleştiği açıklanan raporda, “Diğer taraftan 2018 yılında 2,6 milyon ton olan pamuk üretimi 2019 yılında 2,2 milyon ton olmuştur. 2018 yılında 496 kg/da olan ortalama verim 2019 yılında yaşanan olumsuz iklim koşulları nedeniyle 460 kg/da olarak gerçekleşmiştir” denildi.
     Açıklanan raporda, “ABD ile Çin arasında 2019 yılında başlayıp Dünya piyasasını ve küresel ekonomiyi olumsuz etkileyen gerginliğin yumuşatılması amacıyla Ocak ayında iki ülke arasında imzalanan birinci faz ticaret anlaşmasının dünya pamuk fiyatlarına olumlu yansıması beklenirken COVID-19’un dünyada giderek yayılması ve global endişenin artması pamuk fiyatlarını baskılamıştır. 2019 yılı Ocak ayında 38 bin ton olan pamuk ithalatı 2020 yılı Ocak ayında 91 bin ton olarak gerçekleşmiştir.  Ocak-Şubat 2020 döneminde Türkiye’nin hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı, 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 6,7 oranında artış göstererek 3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir” ifadelerine yer verildi.

“Çin’deki boşluğu Türkiye dolduracak”
     COVID-19 etkisiyle petrol fiyatlarının son 4 yılın en düşük seviyelerini gördüğü belirtilen raporda, “Bu gelişme sonucunda; petrolün yan ürünü ve polyester ipliğinin ham maddesi olan polietilen tereftalat (PTA) fiyatının da düşmesi ve buna bağlı olarak da dünya pamuk fiyatlarının olumsuz yönde etkilenmesi beklenmektedir” denildi. Açıklanan raporda, “Önümüzdeki dönem Çin tekstil üretim ve ihracatında düşüş beklenmektedir. Çin’den doğacak boşluğu dolduracak tedarikçi ülkeler arasında Türkiye hızlı teslimat, yüksek katma değerli üretim ve entegre üretim altyapısı avantajlarıyla alternatifler arasında en hazır ülke konumundadır. Bu gibi olağanüstü durumlarda hızlı refleks verebilmek için ham madde ihtiyacının yurt içinden karşılanabilmesi noktasında son yıllarda yerli üretimde yakalanan ivmenin korunması ve sürdürülebilirliği önemini korumaktadır” ifadelerine yer verildi.


+ Benzer Haberler
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!
» “Topraksız ve dikey tarımı yapay zekâ ile birleştirdik”
» “Haziran ayında konut satışları artmaya başlar”
» Normalleşme hal fiyatlarına da yansıdı
» Toplu ulaşımı kullanan sayısında düşüş


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni