• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tekstilde odak; her şeyden önce ‘Ar-Ge’

23 Haziran 2018 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

   ► Eskinazi; “Tekstil sektörü, 2017 yılını Avrupa Birliği’nin en büyük 2’nci, dünyanın ise 8’inci büyük tedarikçisi olarak tamamladı”

     Ege İhracatçı Birlikleri Genel Koordinatör Başkanı ve Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Eskinazi, birliğin performansını değerlendirirken, katma değerli ürün ihracatının payını artırabilmek için inovasyon, tasarım ve Ar-Ge odaklı bir çalışma yürüteceklerini ifade etti.
     2017 yılında tekstil sektörün ihracatının ülke genelinde 8,1 milyar dolar, Ege Bölgesi’nde ise 250 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Eskinazi, “Bu ihracat ile bir önceki yıla göre ülke genelinde yüzde 3, bölgemizde ise yüzde 18 büyüme kaydettik. Türkiye’de katma değer yaratan en önemli sektörlerden biri olan tekstil sektörü, 2017 yılını Avrupa Birliği’nin en büyük ikinci, dünyanın ise sekizinci büyük tedarikçisi olarak tamamladı. Bu verileri birlikte değerlendirdiğimizde, tekstil sektörümüzün 2017 yılı performansının oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“Bölgemiz merkez olmalı”
     Tekstil sektörünün geleceği için her şeyden önce Ar-Ge’ye yatırım yapılması gerektiğinin altını çizen Eskinazi, “Ancak bu şekilde sektörümüzdeki katma değeri artırıp Dünya ile rekabet edebileceğimizi düşünüyorum. Bu noktada teknik tekstiller katma değeri yüksek ürünler olarak sektörümüzün odaklanması gereken alan olarak karşımıza çıkıyor. Ege Tekstil ve Ham maddeleri İhracatçıları Birliği olarak, özellikle son 5 yılda teknik tekstiller üzerine çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Bu çalışmalarımızın sonucunda teknik tekstiller üzerine test, analiz, ürün geliştirme, Ar-Ge, eğitim ve danışmanlık faaliyetleri yürüten Teksmer Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni hayata geçirdik. Teknik tekstiller üzerine çalışmalarımızı bundan sonraki dönemde de artırarak devam ettireceğiz. Temel hedefimiz ise bölgemizi bu alanda bir merkez haline getirmektir” ifadelerini kullandı.

“Kanada, Güney Kore, Japonya ve Çin’e önem vereceğiz”
     Türkiye’nin, Çin’den sonra Avrupa Birliği ülkelerinin en çok tekstil ithalatı yaptığı ikinci ülke konumunda bulunduğunu dile getiren Eskinazi, “Bu konumumuzu muhafaza edebilmek için AB pazarı önceliklerimiz arasında yer alacak. Buna ek olarak İran ve ABD’nin yanı sıra Kanada, Güney Kore, Japonya ve Çin gibi ülkelere önem vermeye çalışacağız” dedi.

“İhracatçı için önemli olan öngörülebilir kurdur”
     Dövizdeki son dalgalanmanın ihracata yansımasını değerlendiren Eskinazi, tekstil ve hazır giyim ihracatının önemli bir kısmının AB ülkelerine yapıldığı için Euro/Dolar paritesindeki artışın ihracata pozitif bir etki yarattığını söylerken, ancak ihracatçı açısından asıl önemli olanın ise istikrarlı ve öngörülebilir kur olduğunu vurguladı.
     Türkiye’nin devlet destekleri açısından çok zengin bir ülke olduğunu ve ihracat yapmak isteyen, global pazarda markalaşmak isteyen veya Ar-Ge yapıp katma değer yaratmak isteyen her firmamız için tasarlanmış kapsamlı destek mekanizmaları bulunuğunu belirtti.
     Jak Eskinazi, bu desteklere ulaşabilmek için gerekli olan bürokrasiyi azaltma çabalarını olumlu karşıladıklarını ve bu çabaların önümüzdeki dönemde de devam etmesini temenni ettiklerini de sözlerine ekledi.

Sürecek...
Bir Sonraki Kuru meyvecilerden lisanslı depoculuk talebi

 


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a 26 bini geçti
» Birleşik Krallık, Egeli deri ihracatçılarının takibinde
» “İnşaat demiri ithalatına önlem alınmalı”
» Ege’den Hindistan’a kesintisiz yağlı tohum ihracatı
» “Pazardan fazla pay alabilmek için tasarım ve Ar-Ge önemli”
» Girit; “Gündemimizde kaybettiğimiz pazarlar var”
» “Yaş meyve-sebze ihracatında yeni kapılar açılmalı”
» Umur; “Yıl sonunda 1 milyar dolar duvarını aşacağız”
» EZZİB, Uzak Doğu’da pazar payını artırıyor
» Hazır giyim ihracatının ivmesi yükseliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni