• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tekstilciler İzmir’de dünyayla buluşacak

07 Temmuz 2021 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

Tekstilciler İzmir’de dünyayla buluşacak


   ► İZFAŞ tarafından 15-17 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Fashion Prime ve Fashion Tech Fuarı’nın lansman toplantısı gerçekleştirildi

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından dördüncü kez düzenlenen Fashion Prime – Tekstil, Hazır Giyim Tedarikçileri ve Teknolojileri Fuarı ile eş zamanlı olarak kapılarını ilk kez açacak Fashion Tech – Hazır Giyim, Konfeksiyon ve Tekstil Makineleri, Tekstil Baskı ve Teknolojileri Fuarı’nın lansman toplantısı gerçekleştirildi. 15-17 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek fuarların lansman toplantısında konuşan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı hedeflerine ulaşmak için fuarlara ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

“İhracat hedefine ulaşmak için fuarlara ihtiyacımız var”
     Pandeminin fuarlara sekte vurduğuna değinen Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, “Fuar sanala döndü. Pandemi öncesinde Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği olarak dijitalleşme, sürdürülebilirlik üzerine çalışmalar yapıyorduk. Pandemide gördük ki trend bu. Dijitalleşme ve sürdürülebilir üretimin çok önemli olduğu fikrine sahip olduk. Bu yönde birçok çalışmalar yaptık. Fuarların tamamı dijitale döndü. Ama sektörümüz dokunulması gereken, hissedilmesi gereken bir sektör. Kendi adıma söylüyorum dijitalde başarılı olduğumuzu düşünmüyorum. Dört gözle fiziksel fuarları bekliyoruz” ifadelerinde bulundu.  Sertbaş,“Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği olarak 2021 hedefimiz 1,5 milyar dolar koyduk. Bu rakamlara ulaşmak için bu tür fuarlara ihtiyacımız var” dedi.

“İzmir pırıl pırıl dünyaya kendini gösterecek”
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “1,5 yıldır insanlığı, bütün dünyayı teslim alan pandemi sonrası yeni normalleşme dediğimiz, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı yeni dönemde yüz yüze fuar yapmanın heyecanını taşıyoruz. Gerçekten heyecan, umut verici bir başlangıç. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak bunu biliyoruz.
     Yeni normal denilen dönemde de İzmir 1,5 yıldır yaşadığı kış uykusundan uyanacak, tekrar pırıl pırıl dünyaya kendini gösterecek. Tam da bunun heyecanı içindeyiz. Bizler, birlikte çalışıp, birlikte üreterek refahın arttığı ve adil paylaşıldığı bir İzmir için çalışıyoruz. Bu fuarlarımızın da bu hedefimize ve şehrimiz ile birlikte ülke ekonomisine çok önemli katkılar sunduğuna inanıyoruz” şeklinde konuştu.

“İzmir cari açık vermiyor”
     İzmir’in fuarlar ve kongreler kenti misyonunu pandemiyle birlikte dijital fuarlarla devam ettirdiğini ifade eden Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Fashion Prime ve Fashion Tech fuarların doğal, fiziki ortama geçmesi kentimizde özlenen canlılık açısından önem arz etmektedir. Yabancı sermayenin imalat sanayide tercih ettiği ilk sıradaki İzmir’imize gelmesi dışardan İzmir’e olan bakışı açıkça ortaya koymaktadır. Bu yönde atacağımız stratejik adımlarla bu bakışı ekonomik değerlere dönüştürecek bilgi ve tecrübeye sahibiz. Özellikle de konu tekstil bazlı giyim olunca Ege ihracatçılarımızın başarısı ortadadır. Emek yoğun üretimle istihdam ve ihracatın lideri tekstil ve hazır giyim sektörü desteklendiği ve doğru yönlendirildiği takdirde yüksek katma değerli üretimle fark yaratacak potansiyele ve vizyona sahip bir sektör.

     Biz bu farkı Ar-Ge ve tasarım yeteneğiyle gösterebiliriz ki bunu da gerçekleştiren çok önemli ihracatçılarımız var. Bunu genelde yaygınlaştırdığımızda firma bazında da İzmir özelinde de ülke genelinde de büyük başarılara imza atacağımıza hiç şüphem yok. İzmir cari açık vermeyen bir ilimizdir. Bazı sektörümüzün ihracatları maalesef İzmir’deki ihracatçı birliklerine kayıt olamıyor Batı Anadolu ve İstanbul’daki ihracatçı birlilerinden ihracat rakamları gerçekleşiyor. Eğer onlarda İzmir içinde sayılmış olsaydı serbest bölgede yaptığımız 2 milyar dolar ihracatı koyduğumuzda geri kalmış diye ifade edilen İzmir, bu rakamlara baktığınızda başarılı bir konumda. Burada önemli olan üretmek, istihdam sağlanacak ortamın yaratılması. Bu ortam yaratıldığı müddetçe Türk sanayici her zaman için önünü görebildiği müddetçe yatırım yapacaktır” diye konuştu.

“Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı ülkemiz için lokomotif güç”
     Pandemi sürecinde en çok etkilenen sektörlerden bir tanesinin gelinlik, damatlık ve abiye giyim sektörü olduğunu ifade eden Ege Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, “Düğünlerin başlamasıyla hareketlilik başladı, sektör Kasım ayında yapılacak fuarı dört gözle beklemektedir. Fuarlar, ticareti geliştirmek için önemli unsurlardan bir tanesi. Normalleşme ile konfeksiyon ve tekstil sektörü ihracatta parlak dönemlere geri dönüyor. Aynı zamanda fuarlarımızı fiziksel olarak yapmaya başladık. Hazır giyim ve tekstil sektörüyle yan sanayi ve makina sektörü birbirinden ayrılmaz bir bütün.

     Derneğimizin destekçileri arasında yer aldığı İZFAŞ tarafından dördüncüsü organize edilen Fashion Prime Fuarı, IF Wedding Fashion Fuarı gibi tüm paydaşlarımızın desteği ile dernek olarak büyütmeyi amaçlıyoruz. Bu yıl makine bölümünün ayrılarak İZGİ Fuarcılık tarafından Fashion Tech Fuarı adı altında yan holde aynı tarihlerde gerçekleşecek olması fuara büyük bir ivme kazandıracak” diye konuştu. Hazır giyim ve konfeksiyonun ihracatının ülkemiz için lokomotif güç konumunda olduğunu belirten Ertuğrul, “Kentimiz ve bölgemizde önemli markalar üreterek tüm dünyaya ulaştırılmaktadır. Doğal kümelenmenin olduğu kentimizde bu fuarların gerçekleştirilmesi kentimiz için çok önemlidir” dedi.

     Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özpehlivan, “Konfeksiyon yan sanayicileri derneği olarak ilk günden bu yana Fashion Prime Fuarı’nın bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. İnanıyorum ki bu yeni konseptiyle çok daha başarılı bir fuar gerçekleştirmiş olacağız” dedi.


+ Benzer Haberler
» Karşıyaka’dan Manavgat’a dostluk eli
» 14. Türkiye Tiyatro Buluşması Efes Selçuk’ta başlıyor
» Yeni akım: P-ticaret
» “Amaç, herkes için değer yaratan bir fındık sektörü”
» Temassız devrime kadın tasarımcılar damga vurdu
» Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü süt soğutma zinciri araç ve ekipmanları satın alacak
» Hentbolda Avrupa Kupası rakipleri belli oldu
» Octet’den ilk 6 ayda 900 Milyon TL işlem hacmi
» Türk Telekom’dan 100 bin fidan
» ‘Start-up’ların teknoloji savaşları


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.07.2021
  Ticaret 30.07.2021
  Ticaret 28.07.2021
  Ticaret 27.07.2021
  Ticaret 26.07.2021
  Ticaret 24.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni