• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tekstil sektörü e-ticaret ile ayakta kaldı

26 Eylül 2020 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Tekstil sektörü e-ticaret ile ayakta kaldı

           HABER MERKEZİ      
     Gündelik hayattan ekonomiye derin etkiler bırakan Kovid-19 pandemisi endişeler ışığında devam ediyor. Salgından önemli düzeyde etkilenen tekstil sektörü hem üretim hem de perakende açısından sekteye uğrasa da e-ticaret ile yaralarını sarıyor.
     Dünya çapındaki salgın krizinin yol açtığı, tabiri caizse ekonomik depremler, her sektörde kökten değişimlere yol açtı. Dünya Bankası ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) verilerine göre, Türkiye’deki KOBİ’lerin yüzde 34’ü pandemi sebebiyle çalışan kişi sayısında azalmaya gitti.

     Her sektör farklı önlemler ve çıkış yolları arasa da dijital kanallar ve e-ticaret ortak payda oldu. Özellikle KOBİ’ler ayakta kalabilmek için e-ticarete yöneldi. Özellikle tekstil ve hazır giyim sektörü umut ışığını online alışverişte buldu.
     TÜİK Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması 2020 yılı verilerine göre de internet üzerinden en fazla sipariş verilen ya da satın alınan ürün grupları; kadınlarda yüzde 68,5; erkeklere ise yüzde 54,2 ile giyim, ayakkabı ve aksesuar oldu.

“KOBİ’lerin ayakta kalması için e-ticaret şart”
     Pek çok marka krizden olumsuz etkilenirken ciddi bir büyüme elde ettiklerini aktaran kadın giyim sektörünün önemli şirketlerinden Quzu kurucu ortağı Seçkin Adıgüzel, “Kovid-19’un etkilerinin Türk giyim sektöründe ağır olduğunu görüyoruz. Markamız adı altında çalışan arkadaşlarımızı işten çıkarmamak ve sektörde ayakta kalmak için e-ticarete yönelme kararı aldık. quzu.com.tr sitesini kurarak milyonlarca müşterimize internet üzerinden doğrudan satış kanalı oluşturduk ve e-ticaret üzerinden satışlarımıza devam ettik. Bu stratejik adım sayesinde %20 büyüme elde ettik. Bariz bir şekilde şunu gördük ki, KOBİ’lerin ayakta kalması için e-ticaret şart.” dedi.

“Moda sektörü en fazla teknolojiye ayak uyduran sektörlerden birisi”
     Quzu markasının bir diğer kurucu ortağı Tuğçe Adıgüzel ise teknoloji çağının gerekliliklerini yerine getiremeyen firmaların işlerinin oldukça zor olduğunu kaydederek, “Geçmiş yıllarda bir dükkan açarak insanlar geçimini sağlayabiliyorlardı. Günümüz toplumunda bu imkansız. Bugün pandemi var, yarın başka bir şey olabilir. Teknolojiye ayak uydurmak zorundayız. Moda sektörü teknolojiye en fazla ayak uyduran sektörlerden birisi konumunda. Toptan alışveriş yapan müşterilerimiz için de quzuwholesale.com adında online bir alışveriş sitesi kurduk. Bu sitenin amacı Türkiye’nin her yerinde küçük işletmeleri olan insanların toptan alışverişlerini yaparken hem zamandan hem de paradan tasarruf etmelerini sağlamak.” ifadelerini kullandı. 

Pandemide kadınlar en fazla rahat kıyafetler tercih etti
     İnsanların evde kaldığı pandemi döneminde buna uygun daha çok rahat kıyafetlerden oluşan koleksiyonlar oluşturduklarını belirten Tuğçe Adıgüzel, “İş kadınları ya da ev hanımları fark etmeksizin kadınların evde geçirdiği süre artınca temel belirleyici unsur rahat oldu. Bu dönemde en fazla pijama ve spor kıyafetler satıldı. Evde kalan insanlara hitap eden bir koleksiyon oluşturması Quzu’nun bu başarıya imza atmasında büyük bir etken.” dedi.

E-ticaret hacmi yıllık 200 milyar liraya koşuyor
     Ticaret Bakanlığı Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’ne (ETBİS) göre 2020 yılı ilk 6 ayında 2020 yılı ilk altı aylık e-ticaret hacmi 55.9 milyar TL’den 91.7 milyar TL’ye çıkarken 2019 yılı ilk 6 ayına göre %64’lük ciddi bir artış gerçekleşti. 2019 ocakta e-ticaret 8.5 milyar TL iken 2020 haziranda 18.7 milyar TL’ye ulaştı.


+ Benzer Haberler
» MB’den kredi kartı faizlerine düzenleme
» HİK uçaklarının lojistiği yerli sanayi ile sağlanacak
» İzmir iş dünyasından deprem mesajı
» SunExpress’ten İzmir’e destek
» Başkan Soyer depremde son durumu anlattı
» Bayraklı Belediyesi, vatandaşı bir an yalnız bırakmadı
» İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri teyakkuzda
» Gaziemir Belediyesi’nde deprem teyakkuzu
» “Vatandaşlarımızın sağlığı için marketlerimizde üst düzey önlemlere devam ediyoruz”
» Biyoteknoloji yatırımları yükseliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni