• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Teknolojik dönüşüme ihtiyaç var”

01 Ocak 2019 Salı 14:00
12
14
16
18

    ► Özkayan, “Türk ekonomisine en büyük desteği verecek olan makine imalat sektörü, 2018 yılında yakılaşık yüzde 18’lik büyümeye imza attı”

     2018 yılının ülkemiz ve dünya geneli açısından çeşitli ekonomik sıkıntılarla geçen bir yıl olduğunu belirten Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Başkanı Ahmet Özkayan, “Ancak özellikle yılın ortasından itibaren devletimiz tarafından yapılan teşvik, destek ve koruma önlemlerinin artarak sürmesi, sektörün bu süreçten en az hasarla çıkmasında önemli bir etken oldu” dedi.
Desteklerin kalıcı olması ve artarak devam etmesi gerektiğine işaret eden Özkayan, “Bunun için üretimde teknoloji geliştirmede öncelikli bir yol haritası çizerek, ülkemizin geleceğini inşa etmeliyiz. Teknolojiye giden yol da makine üretmekten geçiyor. Kendi makinesini üreten ülkeler, dünyada söz sahibi konumdadır. Gelinen noktada, 15 yıldan fazla bir süredir de Türkiye’de makina imalat sanayiinin önemi daha fazla anlaşılmış olup, devlet ve özel sektör tarafından sektöre verilen önem her geçen gün artmaktadır” diye konuştu.

“Sektörün küresel pazar payı hızla artıyor”
     2018 yılına iyi başlayan makine imalat sektörünün, ağustos ayına kadar iç ve dış piyasada oldukça iyi bir satış ve üretim grafiği izlediğini açıklayan Başkan Özkayan, “Ağustos sonrası daralan iç piyasa sebebi ile ihracata daha fazla ağırlık verilirken, iç piyasa şartları dolayısıyla daralan pazarın telafisi de dış ülke piyasaları ile yapıldı. Sektör kendini 2018 yılında büyük bir ölçüde korumuş ve hatta bazı alt sektörlerde büyüme kaydedilmiştir. İthal makine kısmına baktığımızda ise sektör yılın ikinci yarısından itibaren artan döviz fiyatları karşısında kendini korumaya almış görünmektedir. 2018’de, ithalata bağlı ihracatımızın hız kesmeden devam ettiğini görmek ve ihracat rekorları kırıldığını duymak sevindiricidir. Ülkemiz ekonomisinde önemli bir paya sahip olan makine sektörü, özellikle AR-GE’yi temeline alan yaklaşımlarla küresel ölçekteki pazar payını hızla artırıyor. Yaklaşık yüzde 18 civarındaki büyüme ile 16 milyar dolar seviyesinde kapanacak makine ihracatımızın, önümüzdeki yıllar için de önemli bir gösterge ve ışık olduğu söylenebilir” dedi. 

“Üretim temelli yatırımlara hız vermeliyiz”
     2019 yılının küresel ekonomide beklentiler açısından riskler taşıdığını ifade eden Özkayan, “Ancak biz iş adamları olarak her türlü senaryoya karşı hazırlıklı durmak zorundayız. Pazar alternatifleri oluşturmalı ve riskleri minimize etmeliyiz. Ülkemiz açısından değerlendirildiğinde; teknoloji geliştirmeye öncelik vererek, daha fazla çalışmamız ve üretmemiz gerekmektedir.  Bu da bize farklı fırsatları kendiliğinden getirecek. Bununla birlikte, ülkemizdeki finansal istikrarın tekrar sağlanması için üretim temelli yatırımlara hız vermemiz gerekiyor. Özellikle de yerli ve milli üretim anlayışının her alanda yaygınlaştırılması da çok büyük önem taşıyor. Sektör olarak, ülkemiz ihracatında en büyük paya sahip sektör olma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürmeliyiz” şeklinde konuştu.

“İmalat sektörünün teknolojik dönüşüme ihtiyacı var”
     Üretmeye ve katma değere odaklanmak gerektiğine dikkat çeken Başkan Özkayan, “Tüm bunları yaparken, ‘üreterek büyüyecek’ olan Türk ekonomisine de en büyük desteği verecek olan makine imalat sektörünün, hızlı bir şekilde teknolojik dönüşüme ihtiyacı var. Nitekim makine imalatçıları, içinde barındırdığı mühendislik ve AR-GE gücü sayesinde, ileri teknolojiye en hızlı geçişi yapabilecek tek sektör olma özelliğini başarıyla sürdürmektedir. Bunu somut çalışmalarla destekleyerek, makine sektörünün ülkemiz ekonomisinde lokomotif rolünü üstlenebileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yerli makine ve teçhizata pozitif ayrımcılık uygulanmalı”
     Sektörün sorunlarının kısa vadede çözüme ulaştırılması zor gözükse de doğru bir planlama ile uzun vadede başarılı sonuçların elde edilebileceğini dile getiren Başkan Özkayan, “Öncelikli olarak kamu alımlarında ve yatırımlarda yerli makine ve teçhizat tercih edilmesi yönünde mevzuat ve yasalarda gerekli değişikliklerin yapılması; en azından bazı konularda yerli makine ve teçhizata pozitif ayrımcılık uygulanması gerektiğini söyleyebiliriz. En önemli sorunların başında, makine sektörünü, katma değerli imalata yönlendirecek nitelikli insan kaynağı sorunu geliyor. Kısa vadede tersine beyin göçü ile halledilebilecek bir konu olsa da uzun vadede eğitim sisteminin yenilenmesi ve ihtiyacımız olan insan kaynağının yetiştirilmesi gerekiyor. Kaliteli eğitim ile yetişmiş işgücünü ülkede tutacak altyapı ve isteklerini karşılayabilecek düzeyde sosyal yaşamı bir araya getirebildiğimiz sürece, sürdürülebilir bir kalkınmadan söz etmemiz mümkün olacaktır” diye konuştu. 

“Yeni tür makine imalatı yatırımına yönlenmeli”
     Makine imalat sektörünün önümüzdeki döneme ilişkin yatırım ön görülerini aktaran Özkayan, “2019 ve 2020 yıllarında iç ve dış piyasadaki yavaşlamanın etkisi ile büyük yatırımlara doğru atılacak adımların daha sonraki dönemde olacağını düşünüyoruz. Türkiye olarak, güçlü olduğumuz konularda yatırım yapılması yerine, yatırımcının daha önce imalatı gerçekleşmeyen türde makineler için yatırıma yönlendirilmesi daha mantıklı olacaktır. Bu yatırımların ise ithalata karşı korunması ve kısa vadede yerli imalat tarafından desteklenmesi de önemli bir konu haline geliyor” şeklinde konuştu.

“Teşviklerin ciddi katkılar sağlayacak”
     2017 yılı ağustos ayı ve bu yıl sonuna doğru alınan kararlar ile birlikte, bazı makinelere uygulanan İlave Gümrük Vergisi uygulamalarından oldukça memnun olan sektörün kendini korumaya devam etmesi için çalışmaların hız kesmeden sürmesi gerektiğine inandığını belirten Başkan Özkayan, “Koruma konusu bu şekilde devam ettiği takdirde, sektör kendini koruyarak büyüyecek ve yeni yatırımlara karar vermek için daha fazla istekli olacaktır. Bununla birlikte, üreticilere destek olmak amacıyla verilen teşviklerin de aynı kararlılıkla devam etmesi, sanayicilerimizin küresel piyasalardaki atılımlarına ciddi katkılar sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Cari açığa Türk tütünü hamlesi
» Turizmin kalbi gastronomi ile atacak
» TİCARET’in ilk yıllarında sosyal yaşam
» Türkiye savaşa girmese de savaş ekonomisini yaşadı
» II. Dünya Savaşı 1942’de geniş alana yayıldı
» Ege’de akuakültüre ön yargı kırıldı
» Hamileliğin 6. ayında bebek odasını alın, havalandırın
» “Ameliyatlar robotik cerrahi ile değişecek’’
» Üretim dursa bile, Türk balığı 3 yıl doyuracak
» Müze gelirlerinde yüzde 13,37’lik azalma


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.04.2019
  Ticaret 22.04.2019
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni