• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TEİS: Eczacılar da destek bekliyor

18 Ocak 2021 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

TEİS: Eczacılar da destek bekliyor

   ► Covid-19 hastalarıyla en çok yüz yüze gelen meslek grubu olan eczacılar, bu süreçte 45 meslektaşını kaybetti

           HABER MERKEZİ      
     Pandeminin Türkiye’de ticari hayatın üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletebilmek için devlet 133 farklı meslek grubundan çok sayıda işletmeye destekte bulunuyor.
     Ekonomide yaşanan olumsuz etkilerin azaltılması için yapılan bu destek programında covid-19 ile en çok yüz yüze kalan eczane eczacılarının olduğunu söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Covid-19’lu hastalarla en çok yüz yüze gelen meslek grubuyuz. Bu süreçte 45 meslektaşımız hayatını kaybetti. Ekonomik anlamda da en çok biz etkilendik. Buna rağmen bu destek programında eczacılar bulunmuyor. Söz konusu ekonomik destekten yararlanabilmek için Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunduk” dedi.

COVİD’DEN ETKİLENENLERE DESTEK LİSTESİNDE ECZACILAR YOK!
     “Bilindiği üzere, COVID-19 salgını ülkemiz ticari hayatı üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik çeşitli tedbirler alınmaktadır. COVİD-19 salgınından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere yönelik destek paketi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 14 Aralık 2020 tarihli Kabine toplantısının ardından açıklanmıştır. Bu çerçevede 3323 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar İle Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, 23 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Karar gereğince, salgından etkilenen kesime aylık bin Türk Lirası olmak üzere toplamda 3 bin Türk Lirası doğrudan gelir desteği ile üç ay boyunca büyükşehirlerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde aylık 500 Türk Lirası kira desteği verilecek olup, bununla birlikte, 24 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ ile söz konusu hibe desteklerinin verilmesine ilişkin usul ve esaslar Bakanlığınızca belirlenmiştir.

LİSTEYE ECZANELER DE EKLENSİN
     Buna göre, ticari kazançları basit usulde vergilendirilenler ile vergiden muaf esnafın yanında esas faaliyetleri dolayısıyla hibe desteğinden yararlanabilecek olan esnaf ve sanatkârlarımız ile gerçek kişi tacirlerimizin ekonomik faaliyet tanımları liste halinde yayınlanmış olup, bu listede eczanelerin yer almadığı görülmektedir. Pandemi süreci boyunca ücretsiz maske ve aşı dağıtımı dahil kamu yararına bir çok ücretsiz görevi yerine getirmiş eczanelerin gerek mesailerindeki değişiklikler ve sokağa çıkma kısıtlamaları, gerekse bir çok sağlık kurumunun hasta kabul etmemesi gibi nedenlerle ciddi ekonomik kayıp yaşadıkları göz önünde bulundurularak, sundukları ilaç ve eczacılık hizmetinin kesintiye uğramaması amacıyla, Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ ekindeki listeye eczanelerin de ivedilikle dahil edilmesi için gereğini bilgilerinize arz ederim.”


+ Benzer Haberler
» Egeli firmalar sürdürülebilir inovasyon için yarışıyor
» Valilikten yüz yüze eğitim açıklaması
» Avrupa’nın en büyük 7. rüzgar ülkesiyiz
» Doların Türkiye’nin dış borcuna bir günlük maliyeti: 56,5 milyar TL
» Karşıyaka Sabahattin Ali’yi unutmadı
» İzmir 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü personel servisi hizmeti alacak
» İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden amatör spor kulüplerine ve antrenörlerine destek
» “Yüksek getiri iştahına kapılmamak ve yüksek riski göz ardı etmemek şart”
» MediaMarkt Türkiye 2021’de 100 milyon liralık yatırımla 500 kişiyi istihdam edecek
» İşler: Kısa çalışma ödeneği uygulaması uzatılsın


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.02.2021
  Ticaret 26.02.2021
  Ticaret 25.02.2021
  Ticaret 24.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni