• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Tedbir alınmazsa gettolaşma olacak”

07 Kasım 2018 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

“Tedbir alınmazsa gettolaşma olacak”

   ► Kocaoğlu, gerekli tedbirler alınmazsa Suriyeli ve diğer göçmen vatandaşların yaşadığı yerlerde gettolaşma olmasının kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     8 Kasım Dünya Şehircilik Günü etkinlikleri kapsamında, kapsamında 7-9 Kasım tarihleri arasında İzmir’de 42’ncisi düzenlenen ‘Dünya Şehircilik Günü Kolokyumu’nun açılış toplantısı Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirildi. Bu yıl ki kolokyumun teması ise ‘Göç-Mekan-Siyaset’ olarak belirlendi. Kolokyumun açılış konuşmasını yapan Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı  Özlem Şenyol Kocaer, bu yıl ki toplantı temasının dünya çapında artan göç hareketleri nedeniyle ‘Göç-Mekan-Siyaset’ olarak belirlendiğini açıkladı. Toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, bugüne kadar göçler nedeniyle Türkiye’de gettolaşma olmadığını ancak tedbir alınmazsa özellikle Suriyeli ve diğer göçmen vatandaşların yaşadığı yerlerde gettolaşma olmasının kaçınılmaz olacağını dile getirdi.

“Tedbir alınmazsa gettolaşma olacak”
     Türkiye’de kırsaldan kente göçlerin 1950’li yıllarda başladığını ifade eden Kocaoğlu, tarım ve hayvancılığın geri plana atılıp sanayinin ön plana çıkarılmasıyla tarımdaki kazancın kısılıp insanların geçinememesine neden olup büyük kentlere gelmesi süreci olduğunu ifade etti. “Avrupa’nın 250 yılda gerçekleştirdiği kırsaldan kente göçü yani sanayileşmeyi biz 40 senede halletmeye kaldık” diyen Kocaoğlu, “Bu günkü göçe geldiğimizde kırsaldan kente göçü sabır ve dayanışma ile çarpık kentleşme ile savuşturduk. Geleneklerimize göreneklerimize bizi diğer milletlerden ayıran özelliklerimizi 2000 yılına kadar koruduk. Bizde gettolaşma olmadı. Hiçbir kentimizde şunların bölgesi şunların mahallesi olmadı. Şimdi farklı lisanı olan Suriye’den, Afrika’dan, Afganistan’dan insanlar geliyor. Esas itibariyle Türkiye de kalmak istemiyorlar, Türkiye bir göç yolu, bir köprü. Avrupa’ya gidemeyenler burada kalıyor, ege denizinde yaşadığımız faciaları hepimiz biliyoruz. Bundan sonra eğer acilen çözüm üretilmez ise tedbir alınmazsa bizim ülkemizde de özellikle Suriyeli ve diğer göçmen vatandaşların yaşadığı yerlerde gettolaşma olacaktır, bu kaçınılmazdır” diye konuştu.

Dava kazanma şansımız sıfırlanıyor
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı süresince en çok İzmir’in planlamasında çalıştığını vurgulayan Kocaoğlu, “2010 yılı sonuna kadar merkezi hükümetin ve sayısız plan yapma yetkisi olan kurumların bize göre hatalı olan şehircilik ilkelerine uymayan konularda dava açıyorduk ve büyük çoğunluğunu kazanıyorduk. 2010-2011’den itibaren artık dava kazanamıyoruz. Ne kadar yanlış olursa olsun dava kazanamıyoruz. Davayı kazanmaktan umudumuz yok, ben kral çıplak diyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi Planlama Birimi Başkanın izlediği politika, kente bakışı bu planlamaya karşı diye tarihe not düşmek için dava açıyoruz. Dava kazanma şansımız giderek sıfırlanıyor” ifadelerini kullandı.
     İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm politikasıyla İzmir’in 2050 yılına kadar dönüşümden gelecek konut artışıyla, doğacak konut talebini karşılayacak bir rezervi olduğunu ifade eden Kocaoğlu, “Doğru bir kentsel dönüşümle, bina yakıp yıkmakla değil. Yaşanabilecek bir kent yaratmak, kentsel bir dönüşüm budur” dedi.

“Finans değil, üretememe krizine girdik”
     Türkiye’de siyasetin tam açmazda olduğunu ifade eden Kocaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Neoliberal sistem, bize uygun bir sistem değil. 2000 yılında Türkiye’nin dış borcu 35-45 milyar dolardı, bugün 475 milyar dolar. Biz ekonomik ödeme krizine girdik. Finans krizine girdik deniyor biz finans krizine girmiyoruz, finans krizi buzdağının görünen yüzü. Biz aslında üretememe krizine giriyoruz. Katma değerli ürün üretememek, buğday, et üretememek. 81 milyon insanın emeğinin üretebileceği ürünü üretememek. Bu sistem bize göre değil”

DEÜ’nün etkinlikten çekilmesi kınandı
     TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve Şehir Plancıları Odası Başkanı Orhan Sarıaltun Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) etkinlikten desteğini çekilmesini eleştirdi. Koramaz, “Dokuz Eylül Üniversitesi’nin makanlarını bilime, tekniğe kapatmasını şiddetle kınıyorum. Üniversiteler demokrasinin beşiği, aydınlık geleceği yaratmanın umudu olarak adlandırılır. Üniversitelerde verilen eğitim sadece meslek edindirme eğitimi değildir. TMMOB, bilim için, demokrasi için, barış için çalışan öğretim üyelerimizle omuz omuza durmaya devam edecektir” açıklamalarında bulundu. Sarıaltun ise, Şehir Planlaması Odası’nın bu süreçte üniversitelerden kopmayacağını belirtti.

 


+ Benzer Haberler
» Elektrikte kolay fatura’ya geçiliyor
» Başkan Soyer’den "Birlikte güçlüyüz" mesajı
» Jeotermalde dünyanın ilkleri Zorlu Enerji’den
» Ege’de 2.3 milyon dönüm arazi suyla buluştu
» İhracatçı dümeni karayoluna kırıyor!
» Türk Telekom Faaliyet Raporu’na LACP’den toplam 24 ödül
» İçecek sektöründe robot teknolojisi
» KOAH’ın kadınlarda görülme sıklığı artıyor
» SMD’nin 5. Olağan Genel Kurulu yapıldı
» Her 6 kişiden biri migren hastası


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.07.2019
  Ticaret 22.07.2019
  Ticaret 20.07.2019
  Ticaret 19.07.2019
  Ticaret 18.07.2019
  Ticaret 17.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni