• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

‘Tatmadan gıda tanıtılmaz’ tabusu yıkılıyor

23 Kasım 2020 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

‘Tatmadan gıda tanıtılmaz’ tabusu yıkılıyor

   ► Türkiye’nin ilk sanal gıda fuarı The Fource, yerli ve yabancı sektör paydaşlarını 23-27 Kasım tarihlerinde dijital platformda bir araya getiriyor

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Türkiye’de ve dünyada gıda sektörünün en kapsamlı dijital kaynağı olmaya hazırlanan The Fource, yerli ve yabancı tüm sektör paydaşlarını 23-27 Kasım tarihlerinde dijital platformda bir araya getiriyor. İlk sanal gıda fuarı olarak Türkiye’de bir ilke imza atan, 50’den fazla Türk firmanın katılım sağladığı The Fource’un açılış toplantısı dijital platform üzerinden gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki gıda sektörlerinin, The Fource ile gıda fuarları için düşünülen ‘görmeden, tatmadan gıda tanıtılmaz’ tabusunu yıktıklarını söyledi.

“2020 yılını rekorlarla kapatacağız”
     Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki gıda sektörlerinin, The Fource ile gıda fuarları için düşünülen ‘görmeden, tatmadan gıda tanıtılmaz’ tabusunu da yıktıklarını söyleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “İnanıyorum ki, fuarımız çok sayıda katılımcıya, başarıyla ulaşacak. Pandemi, maalesef birçok sektörümüzün üretim ve ihracatında, özellikle nisan ve mayıs aylarında, bir daralmaya neden oldu. Gururla ifade etmeliyim ki, gıda ve tarım sektörlerimiz, bu dönemde ihracatını artıran yegâne sektörler oldu. Öyle ki, pandeminin etkisiyle birçok ülkenin sınırlarını kapattığı nisan ayında dahi; fındık, yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörleri ihracatını artırma başarısı gösterdi. Yılın ilk 10 ayında ise, yaş meyve sebze sektörümüz ihracatını yüzde 24 artırırken, hububat ve meyve sebze mamulleri, ihracatını yüzde 7, fındık ve mamulleri sektörümüz ise yüzde 3 artırdı” diye konuştu.
     Gülle, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdiğimiz ekim ayında, tarım sektörlerimiz bu rekora, 2 milyar 343 milyon dolarlık katkı sağladı. Tarım ve gıda sektöründe faaliyet gösteren her bir ihracatçımıza, bu başarı için yürekten teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki, bu sektörlerimizde 2020 yılını rekorlarla kapatacağız. Bununla beraber, Ülkemizin güvenli üretim merkezi rolünü daha da ortaya çıkararak, yeni dönemde ihracat hacmimizi inşallah katlayacağız.”

“Türkiye’nin ilk sanal gıda fuarını düzenlemek EİB’e yakışıtı”
     Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 12 ihracatçı birliğin 7 tanesinin tarım ürünleri ihraç ettiğini ifade eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Tarım ürünleri ihracatımız yıllık 5 milyar doları aşıyor. Kuru incir, kuru üzüm, zeytin, zeytinyağı, meyve sebze mamulleri, su ürünleri ve hayvansal mamuller, odun dışı orman ürünleri, baharat sektörlerinde Türkiye’nin lideri konumundayız. Türkiye’nin ilk sanal gıda fuarını düzenlemekte Ege İhracatçı Birlikleri’ne yakışırdı. Ege İhracatçı Birlikleri olarak yaklaşık çeyrek asırdır Amerika Birleşik Devletleri’nde Fancy Food Show Fuarı’nın, Japonya’ya Foodex Fuarı’nın ve Almanya’da Biofach Organik Ürünler Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Pandemiyle birlikte fiziki fuarlar iptal olunca elimizi kolumuzu bağlayıp kaderimize razı olamazdık. Son yıllarda dijitalleşmenin bize sunduğu fırsatları kullanarak, Türkiye’nin 7 bölgesinde üretilen lezzetleri dünyanın 80 ülkesinden katılan ithalatçılara The Fource Fuarı’nda tanıtacağız. Anadolu topraklarında yetişen lezzetlerin dünya sofralarında daha fazla yer alması için üretmeye ve ihraç etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
     The Fource’ta Türkiye coğrafyasının sunduğu değerli ham maddeleri ve katma değerli gıda ürünlerini sergileyeceklerini aktaran Eskinazi, “The Fource ile, sektör paydaşlarını sanal gerçeklik ortamında bir araya geleceği bir bilgi ve ticaret ağını hayata geçiriyoruz. The Fource, çağın ve teknolojinin sağladığı imkanlarla gıda ihracatımıza yeni bir açılım getirecek. The Fource’un kısa sürede dünyanın dört bir yanındaki gıda sektörünün tüm oyuncularına erişim sağlayan, yeni nesil bilgi, ticaret ve uluslararası gıda sektörünün en kapsamlı dijital kaynağı olacağından eminiz. Fiziksel bir fuarın hayata geçemediği mevcut koşullarda, ulusal ve uluslararası gıda sektörünün aradığı taze kan olarak pandeminin getirdiği tüm olumsuzluklara karşı adeta bir panzehir olacak” dedi.

“B2B görüşmelerle ihracatımızı arttırmayı hedefliyoruz”
     Ege İhracatçı Birlikleri olarak 2020 yılının Ocak-Ekim döneminde Türkiye’ye 10 milyar 540 milyon dolar döviz kazandırdıklarını belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, “Bu ihracatta tarım ürünlerinin payı 4 milyar 134 milyon dolar oldu. EİB’nin ihracatı toplamda yüzde 4,6 gerilerken, tarım ürünleri ihracatımız yüzde 3 artış gösterdi. Tarım ürünleri ihracatımızın toplam ihracatımızdan aldığı pay yüzde 35’ten, yüzde 39’a yükseldi” dedi.
     The Fource’da, dünyanın dört bir tarafından ithalatçılarla yapılacak B2B görüşmelerle ihracatı arttırmayı hedeflediklerini dile getiren Celep, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin yedi bölgesinde yetişen lezzetleri dünya sofralarına sunmak için sabırsızlanıyoruz. The Fource’da birbirinden önemli etkinlikleri hep birlikte deneyimleyeceğiz. Türkiye’den ve dünyadan ünlü konukların katılımıyla, gıda sektörünün önemli başlıklarının sektörün profesyonelleri tarafından değerlendirildiği webinar oturumları, dünyaca ünlü şeflerin Türk ürünleriyle hazırladığı imza lezzetlerin yer aldığı ChefsStage etkinlikleri, yerel tohum sergimiz ve yerli yabancı birçok markanın yer aldığı stantlar The Fource’un bizlere sunduğu ayrıcalıklı deneyimlerden sadece birkaçı.”


+ Benzer Haberler
» Pakdemirli: Lisanslı depo şirketi sayısı 126’ya ulaştı
» Güney demiryolu koridoru hareketleniyor
» DB’den ‘organize’lere sürdürülebilirlik desteği
» Petkim, kimya sektöründe Ege’nin ihracat şampiyonu
» Acil durum çantaları dağıtıldı
» Çeşme Belediyesi sokak hayvanlarını koruyor ve tedavi ediyor
» Bölgenin uluslararası buluşması, süs bitkileri sektörünü 2021 hedeflerine taşıyacak
» İzmir’in turizm stratejisi sanalda tanıtılıyor
» “Çinli yatırımcıya İzmir’i anlatmalıyız”
» Kira ve gelir kaybı desteklerine yeniden başvuru imkanı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.01.2021
  Ticaret 25.01.2021
  Ticaret 23.01.2021
  Ticaret 22.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni