• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tarımın geleceği toplumların gelişimini belirliyor

16 Ekim 2020 Cuma 14:00
12
14
16
18

Tarımın geleceği toplumların gelişimini belirliyor

   ► Tarım Ormanın Geleceği Zirvesi’nin ilk panelinde, ‘Tarımın Geleceği ve Türkiye Tarımının Yeni 10 Yıldaki Hikayesi’ konuşuldu

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Türkiye tarımının, gelecek 10 yıl içerisinde yol haritasına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen ‘Tarım Ormanın Geleceği Zirvesi Programında ilk panel ‘Türkiye Tarımının Yeni 10 Yıldaki Hikâyesi’ başlığıyla gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nedim Koşum’un yaptığı paneldeki konuşmacılardan Yaşar Holding Yaşar Holding Tarım, Hayvancılık ve Balıkçılık Başkan Yardımcısı Hasan Girenes, tarımın geleceğinin toplumların ve dünyanın geleceği demek olduğunu ifade etti.

Girenes: Birçok tarımsal üründe rekabet üstünlüğümüz var
     Birçok kişinin tarımın hak ettiği ilgiyi ve saygıyı pandemi döneminde fark ettiğini ifade eden Yaşar Holding Tarım, Hayvancılık ve Balıkçılık Başkan Yardımcısı Hasan Girenes, “Ülkemiz çok şanslı bir coğrafyada yer alıyor. Zengin toprakları, farklı iklim kuşakları ve zengin habitatı açısından Türkiye büyük çeşitliliğe ve avantaja sahip. Topraklarımızda kivi de yetişiyor, çay da muz da. Pandemide en çok un, limon, soğan, sarımsak ve hayvansal proteinler tüketildi. Bunları hepsi ve fazlası ülkemizde üretiliyor. Türkiye üretimde dünyanın en büyükleri arasında. Ancak hayvancılık sektöründeki bir sıkıntıdan bahsetmek istiyorum. Hızlı üretim anlayışına yem hammadde üretimi aynı şekilde yetişmedi. Yağlı tohumlar ve küspede ithalat yapmak zorunda kalıyoruz. Önümüzdeki 10 yılda bu kaynakların yerlileştirilmesinde büyük zaruret vardır” diye belirtti.

     Tarımda dijitalleşme yaşandığını vurgulayan Girenes, “Küresel tarımın dijital Rönesans dönemini yaşıyoruz. Dünyada önde gelen ülkelerde yetiştiricilik ve üretim sistemiyle ilgili gelişmeler dünya ticaretini de etkiliyor. Tarımdaki dijital dönüşüm kendi başına olmuyor. İnsan zekası etkin iş birlikleri sayesinde gerçekleşiyor. Tarımda ileri ülkelerde sağlam bilgi altyapısı için üniversitelerle takım çalışması yapıldığını biliyoruz. Etkin iletişim ve iş birliğine önümüzdeki yıllarda daha fazla ihtiyacımız olacak. 50 sene önce 1 hektar tarım alanı 2 kişiyi besleyebiliyordu. Bugün 5 kişiyi besleyebiliyor. Önümüzdeki yıllarda 1 hektar alanın 10 kişiyi besleyeceği şekilde verimliliğimizi artırmamız gerekiyor. Tarım ve verimlilik deyince su kaynaklarının yönetimi için tüm paydaşların sahipleneceği şeffaf bir master planına ihtiyaç var. Çünkü dünyadaki taze suyun yüzde 70’i tarımda kullanılıyor. Önümüzdeki 40 yılda üretilmesi gereken gıda geriye doğru 6 bin yılda üretilenden daha fazla olacak. Tarımın entelektüellerinin ve bilim adamlarının bu konuya çok daha fazla kafa yorması gerekiyor. Tarımın geleceği toplumların ve dünyanın geleceği demek. Yaşar Topluluğu olarak sağlıklı nesiller yetiştirme misyonuyla çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

Tort: Migros raflarında satılan ürünlerin 77’si tarıma dayalı
     Sürdürülebilir tarımın bir market zinciri içinde toplum içinde öncelik olduğunu belirten Migros İcra Başkanı Özgür Tort, “Raflarımızda sattığımız ürünün 77’si tarıma dayalı. Migros Türkiye’deki en büyük taze meyve sebze ve et alıcısı. Yaklaşık 400 bin ton meyve sebze alıyoruz, 30 bin ton karkastan işlemek üzere et alıyoruz. İleriye dönük tarımın geleceği açısından önümüzdeki 10 sene nereye gidecek dediğimizde hepimize büyük sorumluluk düşüyor” dedi.

     Türkiye’de gurur duymamız gereken biyoçeşitliliğimiz olduğunu vurgulayan Tort, “9 binden fazla çeşitten bahsediyoruz. Avrupa kıtasının tamamı 12 bin çeşit” dedi. Pandemiye birçok ülkeden çok daha hazırlıklı biçimde girildiğini belirten Tort, “Raflarımızı tüketicilerimize karşı mahcup olacak bir tabloyla karşılaştırmadık. Ülke iyi üreten bir ülke, pratik hızlı karar alan yapılarımız var. Üreticilerimiz çok çeşitli, büyük küçük üreticilerimiz var. Üzülerek söylüyorum ki kooperatif birlik gibi yerlerden alımlarımız toplam alımlarımız yüzde 10 değil. Birçok alımımız hal ve toptancılar üzerinden gerçekleşiyor. Verimli birlikler, iş birliği içinde olabilirsek o kadar verimli çalışacağız ve fiyat istikrarı bakımından önemli bir katkı sağlayacağız” diye konuştu.
     Tort, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin 6-7 coğrafyasından taze ürün alımı yapıyoruz. Özellikle küçük üreticilerimizi desteklemek üzere kooperatiflerle çok çalışıyoruz. Bu kapsamda Ziraat Bankası ile peşin ödeme finansman modelini geliştirdik. Bunun yanında Bakanlığımızın önderliğinde ilerleyen Ata Tohum projesi ürünlerini de satan ilk ve tek perakendeciyiz.”

Tok: Tarım alanları her geçen gün azalıyor
     Tarım alanlarının ve ekili alanların her geçen gün azaldığını ifade eden İstanbul Gübre Sanayi Genel Müdürü Turan Tok ise birim alandan çok daha fazla verim alınması gerektiğini söyledi. Türkiye topraklarının sadece yüzde 6’sının birinci sınıf arazi olduğunu dile getiren Tok, diğer arazilerin ıslah edilmesi gerektiğini söyledi. Tok, “Arazileri ıslah etmeden kimyasal gübre kullandığınızda ve suladığınızda verim elde edemezsiniz. Biz tüm Türkiye’ye bunu anlatmaya çalışıyoruz. Su konusunda maalesef Türkiye, Afrika’dan bile fakir bir ülke” diye konuştu.

Ülker: Gıda arzı paniği salgından daha tehlikeli bir panik
     Pandemi döneminde toplumu aydınlatmaya yönelik faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını söyleyen Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Begüm Mutuş Sabri Ülker, “Sağlığın derdine düştüğümüz dönemde bir de gıdanın peşine düştük. Özellikle gıda arzı paniği salgından daha tehlikeli bir panik. Çünkü ihtiyacınızdan fazlasını alıyorsunuz ihtiyacı olana kalmıyor. İsrafsız tüketimin altını çizmeye çalıştık. Gıda okuryazarlığına ilişkin proje geliştirdik. Çocuklarımız tükettiği ürünü anlayabilsin. Gıda arzı döneminde sektör olarak sıkıntılar yaşadık. Bir anda sınırlarımız kapandı hammadde ihtiyaçları karşılanamaz oldu. Vakıf tarafından uluslararası iş birliğine girdik. Yerel tedarik zincirlerinin artırılması için bir AB projesi.  Özellikle Yıldız Holding’in bu krizi rahat aşmasındaki en değerli yetkinliğimiz yerel tedarikçilerle çalışıyor olmamızdı” ifadelerinde bulundu.

Taşpınar: Kooperatif olarak çiftçimize ayni ve nakdi destekler sunuyoruz
     Anadolu Birlik Holding olarak çıkışlarının şeker pancarı olduğunu hatırlatan Anadolu Birlik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Taner Taşpınar, “Bizim tabanımız çiftçiye dayanıyor. Örgütlü bir yapımız var. Çiftçi üretimi yaparken genelde yalnızdır. Özellikle finansman konusunda. Aldığı borçları ödemek için ürünü de hızlıca satmak zorundadır. Bu nedenle ürünün katma değerinden yararlanamaz. Biz kooperatif olarak çiftçimize ayni ve nakdi desteklerle avantajlar sunuyoruz. Piyasayı regüle ediyoruz ve ürünün daha değerli hale gelmesini sağlıyoruz” dedi.
     Tarımın insanlığın geleceği olduğunu dile getiren Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, susamla başlayan yolculukların daha sonra bitkisel yağlarla devam ettiğini söyledi. Büyükhelvacıgil, “Aile olarak üniversite sanayi iş birliğine önem verdik. İyi üretim uygulamaları ile tıbbi aromatik bitkileri işledik. Uluslararası otoritelerden onaylarımızı aldık. Artık Amazon’da satılan önemli bir markayız. Katma değerli ürünün önemini ve şirketimize kattığı değeri de net olarak gördük. Önümüzdeki dönemde bu alandaki çalışmalarımızı daha da artıracağız” dedi.


+ Benzer Haberler
» Yeni hasta sayısı 20 Ekim’den beri 2 binin üzerinde
» İzmir Gaz’da 2021 sonu hedefi; 1,5 milyon abone
» Özel Sağlık Hastanesi, kapılarını yeniden açtı
» Eylül’de 105 bin 732 taşıt trafiğe kaydoldu
» Afrika’dan ilk Otokar ARMA 8x8 siparişi
» Allianz Türkiye işbirliği yapacak startup’lar arıyor
» Aydem Enerji’nin Parla’sına Bakan ziyareti
» Tarımın geleceği; toplumların, dünyanın ve insanlığın geleceği demek
» ‘Turkcell Biz’in ilk ayında 300 binden fazla kişi GB’larını paylaştı
» Sertap Erener’le 97. Yıl Cumhuriyet Konseri


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
  Ticaret 22.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni