• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Tarıma dayalı OSB’leri kısa sürede hayata geçirmek istiyoruz”

16 Eylül 2021 Perşembe 12:00
12
14
16
18

“Tarıma dayalı OSB’leri kısa sürede hayata geçirmek istiyoruz”


           HABER MERKEZİ      
     Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarım ve gıda sektörüne ilişkin sorunları görüşmek için İzmir Ticaret Odası (İZTO) meclis üyeleriyle bir toplantı gerçekleştirdi.  İzmir’in, çalışan ve üreten bir kent olduğunu dile getiren Bakan Pakdemirli, “Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgelerini (OSB) en kısa sürede hayata geçirmek istiyoruz. Teknoloji ve Ar-Ge çok önemli. Tüm yatırımcıları, tarım ve orman sektörüne yatırım yapmaya davet ediyorum” dedi.

Tarım sektörü büyüyor
     Konuşmasına pandeminin getirdiği zorluklara değinerek başlayan Bakan Pakdemirli, “Henüz pandemiden kurtulamadık. Belki önümüzde bir, bir buçuk yıl var. Türk müteşebbislerine güvenim tam. Hızla değişen ortama ayak uydurabiliyorlar. Rakamlara baktığımızda sanayi-üretim çok artmış durumda. Tabi bu bizlerin, işadamlarının çalışma motivasyonu ile ilgili. Son 12 çeyrektir yani 3 senedir tarım sektörü büyüyor. Bitkisel üretim Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırıyor. Üreticilere Bakanlık olarak iyi bir destek var. Cumhuriyet tarihinde ilk defa ekilen alan geçen seneye göre arttı. Pandemi dönemi ile tüketici fiyatlarında artış yaşandı. Bunun geçici olduğunu düşünüyorum. İhracatın izne tabi tutulması, ithalat vergilerinin düşürülmesi gibi önlemler alıyoruz”  diye konuştu.

En ufak tasarruf fark yaratır
     Ekosistemin korunması ve gelecek nesillere temiz bir dünya, toprak ve su bırakmanın hepimizin borcu olduğuna dikkat çeken İZTO Başkanı Mahmut Özgener, “Ülkemizde en fazla su tüketiminin tarım alanlarının sulamasında kullanıldığı göz önünde bulundurulduğunda, gerçekleştireceğimiz en ufak bir tasarrufun bile büyük bir fark yaratacağını düşünüyorum. Bu çerçevede, orta ve uzun vadede su tasarrufunun artırılması ve teknolojik yeniliklerin tarımsal sulamada daha fazla kullanılmasına yönelik çalışmalara hız vermeliyiz. Tabi ki sadece sulama yöntemlerinde değil, tarımsal üretimin tamamında bir dönüşüm yaşanması kaçınılmaz” sözlerine yer verdi.

“Dijital karavan tarım sektörüyle buluşacak”
     Projeler ile üyelerin dijitalleşme ve dijital dönüşüm süreçlerine katkı sağlayacak bir temel üzerinde yükselmesine önem verdiklerini dile getiren Özgener, “Yaklaşık 2 yıldır titizlikle üzerinde çalıştığımız Gezici Dijital Karavan projemiz de bu anlamda yürüttüğümüz kilit projelerimizden biri. İçerisinde dijitalleşmede sıfır noktasında olan firmalardan ileri teknoloji kullanan firmalara kadar her seviyeye uygun, iş süreçlerine adapte edilebilir yazılım, donanım ve teknolojilerin yer aldığı karavanımızın açılışını oldukça kısa bir süre içerisinde yapacağız.

     Karavanımızı tarım sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz ile de buluşturacağız. Dikili Bakırçay için önemli olan ve projeleri bitmiş olan Geyikli Barajının 2022 yılı yatırım programına dahil edilmesini, Dikili Tarıma Dayalı İhtisas OSB’nin de Geyikli Barajı sulama sahasına dahil edilmesini talep ediyoruz. Bayındır Çiçekçilik Tarıma Dayalı İhtisas OSB altyapı ve proje çalışmalarına kaynak aktarılması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’na yatırım programına dahil edilmesi için başvurusunu yaptı. Olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz.  Son olarak ise Bayındır ve Kınık Tarıma Dayalı İhtisas OSB’ler, arazilerinin harca esas değerden satın alınması için Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne başvurularını yaptı, satışların gerçekleşmesini beklemekteyiz” ifadesinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» İyileşen sayısı vak’a sayısının üzerine çıktı
» Piyasalarda ‘faiz’ yangını
» Merkez Bankası’ndan faizi %16’ya indirme kararı
» Güzellik sektörü Fuarizmir’de buluştu
» Otopark Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı
» Dernekler toplantılarını elektronik ortamda yapabilecek
» Tüketici güven endeksi Ekim’de %3,6 azaldı
» Yurt içi turizm yüzde 78,0 arttı
» Başkan Soyer’den üretici kooperatiflerine müjde
» ABD-İzmir ilişkileri geliştirilecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
  Ticaret 18.10.2021
  Ticaret 16.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni