• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tarım Sektörü, Growtech’te buluşmayı bekliyor

13 Eylül 2021 Pazartesi 14:00
12
14
16
18

Tarım Sektörü, Growtech’te buluşmayı bekliyor


           HABER MERKEZİ      
     Tarım sektörü sabırsızlıkla ve heyecanla 24-27 Kasım 2021 tarihleri arasında Growtech 20. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı’na kavuşmayı bekliyor. Sektörü uluslararası pazarlarla 20’nci kez buluşturmak üzere tüm hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Growtech Fuar Direktörü Engin Er, “60 bin m2 fuar alanının tamamı doldu. Dört kıta ve 20 ülkeden 600 markayı Growtech’te, 6 salonda ağırlayacağız. İspanya, Hollanda ve Macaristan’dan firmalar özel pavilyonlarında ülke bazında milli katılım sağlayacaklar. Tarım sektörümüz, çiftçimiz bu dönemde özveri ile üretmeye devam etti, ihracatımız kat be kat arttı. Dünyanın en önemli ve bölgenin en güçlü fuarı Growtech olarak; tarım sektörümüze ihracatta daha fazla itiş gücü sağlayacağız” dedi.
     Growtech 20.Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı 24-27 Kasım 2021 tarihleri arasında Antalya Anfaş Fuar Merkezi’nde “Keşfet, Büyüt, Kazan!” yeni mottosu ile düzenleniyor. Fuarda, Sera & Sulama Teknolojileri”, “Tohumculuk”, “Bitki Besleme ve Koruma”, “Tarım Makinaları” ve “Hayvancılık” olmak üzere toplam 5 kategori bulunuyor. Sektörü uluslar arası pazarlarla 20’nci kez buluşturmak üzere hazır olduklarını açıklayan Growtech Fuar Direktörü Engin Er, Fuar ile ilgili son gelişmeler ve tarımsal gündem hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Tarım ihracatında ilk sekiz ayda tarihi zirveye ulaştık
     Er,“Türkiye, dünya genelindeki zor koşullara rağmen büyümeye devam eden güçlü bir ekonomiye sahip. 2005-2019 döneminde tarımsal hasılada Avrupa’da 1’inci, dünyada ise 7’nci sırada yer aldık.  2020 yılında 205 ülkeye, 1982 çeşit tarımsal ürün ihraç edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre tarım sektörümüz son 10 yılda istikrarlı şekilde büyümeye devam etti. Pandemiye rağmen çiftçimiz, tarım sektörümüz hiç durmadan üretmeye devam etti. Tarım ihracatında 2021 yılının ilk 8 ayında tarihi zirveyi gördük. ” dedi.

Akıllı tarım uygulamaları verimli üretim için en güçlü silahlarımız
     Er, şöyle devam etti: “Yıl sonunda ülke olarak ihracatımızın 210 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2026 yılı ihracat hedefimiz ise 300 milyar dolar. Growtech olarak hep ihracat odaklı bir fuar olduk ve tarımın ülke ekonomisine olan katkısının daha da büyümesini destekledik. Tarımda kendine yeter bir ülke olmanın, gıda güvenliğinin sağlanmasının ne kadar önemli olduğu bu dönemde daha da iyi anlaşıldı. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerini hep birlikte yaşıyoruz. Akıllı tarım uygulamaları ve yeni nesil sulama yöntemleri bu koşulların tarımsal üretime etkisini azaltmada ve verimliliği arttırmada en güçlü silahlarımız. Bu nedenle akıllı tarım uygulamalarındaki en son gelişmelerin Growtech’te sektörle buluşmasını çok önemsiyoruz. Öte yandan kuraklık da üreticilerimizin belini büken konulardan biri. Türkiye’de kullanılan suyun üçte ikisi ve bir başka deyişle yüzde 65’i tarımda kullanılıyor. Ne yazık ki tarımda vahşi sulama yapmaya devam ediliyor. Bu süreçte destekçilerimiz arasında katılan Basınçlı Sulama Sanayicileri Derneği BASUSAD tarafından küresel ısınma koşullarında sürdürülebilir tarım için basınçlı sulamanın önemi konusu tartışılacak. Tarım sektörümüz ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetler ile dış pazarlara kolayca ulaşma fırsatlarını yakalamak üzere Kasım ayında yeniden Antalya’da Growtech’te buluşmak için sabırsızlanıyor, gün sayıyor.”

Tedarik zincirindeki aksaklıklar tarımda Türkiye için fırsata dönüştü
     Pandemi döneminde Türkiye’nin logistik avantajlar sağlayan stratejik konumu ve üretim gücünün çok daha iyi anlaşıldığına dikkat çeken Growtech Fuar Direktörü Engin Er, “Ekonominin çarklarının dönmesi gerekiyor. Ticari anlamda karşımıza çıkan fırsatları en iyi şekilde değerlendirmemiz lazım. Growtech’in yeni mottosu “Keşfet, Büyüt, Kazan!” ile tarım sektörümüze, potansiyelini en iyi şekilde arttırma şansı sunuyoruz. Tarımdaki gücümüz sayesinde keşfedilecek pek çok yeni pazar fırsatı var. Bu pazarlara odaklanarak sektörümüzü, ekonomimizi büyütmeye ve hep birlikte kazanmaya, kazandırmaya Growtech olarak hazırız.” dedi.

İspanya, Hollanda ve Macaristan ülke bazında milli katılımla özel pavilyonları ile yer alacak
     Güçlü bir ekonomiye her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğuna vurgu yapan Engin Er şöyle devam etti: “Bu hedefe ulaşmanın en verimli yolu ihracat. Yılın ilk sekiz ayında ülke ihracatımızın yüzde 12.8’i tarım sektörümüz tarafından gerçekleştirildi. Bu sektörün büyüme gücünü ve ihracatta neler yapabileceğini en açık ve iyi şekilde özetliyor. Bazı firmalar Growtech’e özel pavilyonlarında ülke bazında milli katılım sağlayacaklar. Her zaman olduğu gibi Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) desteği ile Alım Heyeti Programı düzenliyoruz.”.    

Fuar alanına HES Kodu, Aşı Kartı ve aşısızlar için PCR testi belgesi ile giriş yapılabilecek
     24-27 Kasım 2021 tarihleri arasında Antalya Anfaş Fuar Merkezi’nde düzenlenecek Growtech Uluslararası Tarım Fuarı’na hem katılımcılar hem ziyaretçiler, HES kodu, aşı kartı ve aşısızlar son 48 saate ait PCR testi belgesi ile giriş yapabilecekler. Fuarda, dünyanın en büyük etkinlik organizatörü Informa tarafından geliştirilen ‘Temizlik ve Hijyen’, ‘Fiziksel Mesafe’ ile ‘Tespit ve Koruma’yı kapsayan AllSecure Standartları uygulanarak,  sağlıklı ve güvenli bir fuar ortamı tesis edilecek.

ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri sahiplerini arıyor
     Growtech, 20’nci yılında tarımsal üretime katma değer katan ve sektörel farkındalık yaratan yenilikçi çalışmalara ve yarışmalara ev sahipliği yapmaya ve destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda 2008 yılından bu yana Growtech tarafından düzenlenen ve son üç yıldır da Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile birlikte yapılan ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri sahiplerini bulacak. Ayrıca bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Growtech Tarım Sohbetleri’nde, sektörün nabzı tutulacak.


Informa Markets hakkında:
Informa Markets farklı endüstri ve uzmanlaşmış pazarların ticari faaliyetlerini yürütmelerini, yenilikçi girişimlerde bulunmalarını ve büyümelerini destekleyen platformlar geliştirmektedir. Portföyü; aralarında Sağlık Hizmetleri ve İlaç Ürünleri, Altyapı, İnşaat ve Emlak, Moda ve Hazır Giyim, Turizm, Yiyecek ve İçecek, ve Sağlık ve Beslenme sektörlerinin de bulunduğu çeşitli pazarlarda 550 uluslararası B2B organizasyon ve markadan oluşmaktadır. Geliştirdiği yüz-yüze fuarlar, uzmanlaşmış dijital içerikler ve aksiyonlanabilir veri çözümleri vasıtası ile tüm dünyadaki iş ortaklarına birbirleri ile etkileşime geçme, tecrübe kazanma ve yeni iş fırsatlarını değerlendirme fırsatları sunmaktadır. Dünyanın önde gelen fuar organizasyon firması olarak, çok çeşitli uzmanlaşmış sektörleri canlandırıyor, onlara yeni iş fırsatları sağlıyor ve yılın 365 günü büyümelerini mümkün kılmaktadır.


Informa AllSecure Hakkında:
Sağlığınızı etkinliklerimizin odağına yerleştirdik: Growtech Tarım Fuarı, Informa’nın AllSecure sağlık ve hijyen güvenliği standardına göre düzenlenecektir. Dünyanın önde gelen etkinliklerinin organizatörü olan Informa, etkinliklerinde en üst düzeyde sağlık ve hijyen güvenliği sağlamak üzere, herkese güvenli ve kontrollü bir ortamda oldukları güvencesini veren bir dizi ayrıntılı ve geliştirilmiş önlem geliştirmiştir.  Etkinliğimize katıldığınızda, sağlık ve hijyen güvenliğinin bir öncelik olduğunu ve herkesin güvenli, hijyenik, verimli ve yüksek kaliteli bir organize etkinlik deneyiminden yararlanabilmesini sağlamak için bir dizi önlemin alınmış olduğunu bekleyebilirsiniz. Tüm Informa etkinlikleri ilk etapta devlet otoritesinin tavsiyelerine ve bunun yanında fuar alanına veya lokasyona özgü düzenlemelere göre yürütülecektir. Ayrıca, tüm Informa etkinliklerinde “Informa AllSecure 10 Ana Kural’ına uyulacaktır. Uygulanabilir ve mümkün olan her yerde, etkinliklerimizde ayrıca “Informa AllSecure Rehberi”nde açıklanan daha kapsamlı standartlar ve yönergeler de uygulanacaktır.+ Benzer Haberler
» Vak’a sayısı yine arttı, vefat sayısında gerilime var
» Elektronik haberleşme yatırımlarında %34 artış
» Rekabet Kurulu’ndan dev markalara soruşturma kararı
» Palandöken: Gıda ürünlerine gramaj standardı getirilmeli
» İngiltere’de akaryakıt krizi büyüyor
» Zincir marketler Rekabet Kurulu’na savunma verecek
» Temmuz ayı linyit üretimi 5 milyon 478 bin 675 ton oldu
» Özuslu, Bosna Hersek heyetini ağırladı
» Bartın Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü sıvı klor (sodyum hipoklorit) satın alacak
» Eylül’de sosyal yardım tutarı 179 milyon lira oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.09.2021
  Ticaret 27.09.2021
  Ticaret 25.09.2021
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni