• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Tarım makineleri ihracatımızı 17 yılda 20 kat artırdık”

23 Haziran 2020 Salı 14:00
12
14
16
18

“Tarım makineleri ihracatımızı 17 yılda 20 kat artırdık”

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye’nin Makinecileri tarafından Ticaret Bakanlığı’nın himayesinde düzenlenen,  Agrivirtual Tarım ve Hayvancılık Makineleri Sanal Fuarı’nın açılışını Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptı. Türkiye’nin 3 boyutlu ilk sanal fuarı olan Agrivirtual, Selçuk Üniversitesi tarafından yerli ve milli yazılımla geliştirildi. 26 Haziran’a kadar açık olacak Agrivirtual Tarım ve Hayvancılık Makineleri Sanal Fuarı, www.agrivirtual.com.tr adresinden 24 saat ziyaret edilebiliyor.   
     Türkiye’nin Makinecileri adına açılışta konuşan Makine ihracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, tarım makineleri imalatının, yabancı sermayeyi yüksek oranda Türkiye’ye çeken ve ülkemizde uzun süredir dış ticaret fazlası veren bir sektör olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
     “Bilimsel araştırmalar, uluslararası ticarette Türkiye’nin en rekabetçi ürününün makineler olduğunu gösteriyor. Sektörümüz de tüm ürün gruplarındaki performansıyla bu tespiti doğruluyor. Tarım makineleri ise ihracat artış oranı en yüksek ürün gruplarımız arasında yer alıyor. Tarım makineleri sektöründe yıllık ihracat artış ortalaması yüzde 18-19 seviyesinde. Teknoloji, verim ve performansın çok önemli olduğu bu alanda ihracatımızı son 17 yılda 20 kat artırdık. Türkiye, 2019’da tarım makineleri alanında 750 milyon dolara yakın dış ticaret fazlası verdi. Agrivirtual Tarım ve Hayvancılık Makineleri Sanal Fuarı’nın, fiziki fuarların yapılamadığı bu olağanüstü dönemde mevcut rekabet gücümüzü daha da yukarı taşımamıza destek olacağına inanıyoruz.”

“Ülkeler kendine yetemiyor, Türkiye 750 milyon dolar fazla veriyor”
     Tarım makineleri sektörünün yılda 750 milyon dolar dış ticaret fazlası veren başarısının gerisinde, Türkiye’nin sahip olduğu sıra dışı tarımsal çeşitliliğin ve yüksek potansiyelin yer aldığını belirten Karavelioğlu şunları söyledi:
     “Tarım; salgından çok önce, dünya genelinde teknoloji savaşları gündeme gelir gelmez stratejik önemi hızla kavranan bir sektör oldu ve son dönemde makine yatırımlarının en hızlı arttığı alana dönüştü. Dünyada virüs sebebiyle hızla daralan tüketim ve mal ticareti içinde payını artırabilen sayılı sektörler, tarım ve tarım makineleri. Bu alanda sabit sermaye yatırımları hızla artıyor. Ülkeler bu alanların ulusal stratejiler geliştirebilecekleri nadir sektörler olduğunu görüyor. Makine imalatı ve tarım; gerek sermayenin tabana yayılması, istihdam ve istikrar, gerekse milli egemenlik için vazgeçilmez sektörlerdir. Ülkelerin kendine yetemiyor olması sebebiyle, bundan sonra da ikili anlaşmaların odağında yer alacaklardır.”

“Ticaret Bakanlığına ve Türkiye İhracatçıları Meclisi’ne teşekkür ederiz”
     Fiziki fuarları renkli sosyal ve kültürel etkinliklere dönüşen ve büyük ilgi gören tarım makineleri sektörüne dijital çözümler geliştirmenin zorluğunun farkında olduklarını belirten Karavelioğlu, “Ticaret Bakanlığımızın bu öncü görevi Selçuk Üniversitesi ve İhracatçı Birliğimize vermesinden memnuniyet ve gurur duyduk. Türkiye’nin Makinecileri olarak, bu deneyimi yurtdışındaki rakiplerimizden önce yaşayacak olmanın heyecanı içindeyiz. Agrivirtual’ın bu alanda ilk, yazılımın ise yeni olması bizim için hayli öğretici oldu. Öncü olma görevimizde bizlere verdikleri destek için Bakanlığımıza ve güçlü katkıları için de Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne çok teşekkür ediyoruz” dedi.
     Agrivirtual Tarım ve Hayvancılık Makineleri Sanal Fuarı 5 ana holden oluşuyor. Fuar, holler ve koridorlar arasında serbest dolaşma, sergilenen ürünler hakkında stant görevlileriyle yazılı ya da görüntülü görüşme, ürünler hakkında dijital broşürler edinme ve sergilenen ürünleri 3 boyutlu olarak detaylıca inceleme fırsatı sunuyor.


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a 1.086, iyileşen ise 2.315 oldu
» “Haziran satışlarında son 10 yıllık ortalama seviyeye yaklaşıldı”
» “Haziran’daki yüzde 25’lik artış sektöre moral oldu”
» Orta Asya ülkeleri Türk ürünlerini bekliyor
» Taklit ve tağşişe ceza meslekten mene kadar gidebilir
» MB: Petrol fiyatları artıyor, gıda enflasyonu yatay seyirde
» Eximbank’tan yabancı ihracat destek kuruluşuna ilk “garanti”
» Yangınların yüzde 42’si sigara izmaritinden
» İzmir’de sokak hayvanları için Avrupa standartlarında merkez
» Ytong, sağlıklı ve konforlu binaların yapıtaşı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni