• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Tarım için ortak veri merkezi kuracağız”

09 Nisan 2019 Salı 18:00
12
14
16
18

“Tarım için ortak veri merkezi kuracağız”

   ► Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, seri üretimine hazır olduğunu düşündükleri elektrikli traktör prototipi yaptıklarını da bildirdi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlıkta ortak bir veri merkezi kuracaklarını ve buradaki kurumların bilgi işlem sistemlerini tek merkezde toplayacaklarını söyledi.
     Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK)’nda düzenlenen Smartcon 2019 Ankara Teknoloji Zirvesi’nde konuşan Pakdemirli, “Tek merkeze bu işi toplayınca mükerrer yatırımlardan kurtulmuş oluruz. Etkinlik ve tasarrufumuz artacak. Vatandaş, bizim bir birimimize başvurunca, yine bizim bakanlığımızla ilgili bir konuda evrak istiyoruz. Bizde olan bir bilgi için vatandaştan tekrar bilgi istemememiz lazım. Veri merkezlerinin birleştirilmesi bunlara hizmet edecek. Amacımız tüm hizmetlerimizi e-devlete ortamına taşımak.

     Vatandaş bizimle ilgili işlemlerini yaparken bazen birliklere, Odalara ve sivil toplum kuruluşlarına başvuruyor.  Onlara başvururken, aldığı faydanın önemli kısmına tekabül eden bir para ödüyor. Tüm işlemlerimizi ücretsiz olarak e-devletten vermek istiyoruz. Amacımız yavaş yavaş vatandaşlara değen tüm işlemlerimizi internet ortamında yaptırmak. Bu sayede personelimizi de asıl görevi olan sahalara yönlendirebileceğiz” dedi. 
     Pakdemirli, seri üretimine hazır olduğunu düşündükleri elektrikli traktör prototipi yaptıklarını da belirterek, “Yakın zamanda lansmanını gerçekleştireceğiz. Bu prototiple ilgilenen en az 2 traktör üreticimiz var. Eğer bunu da yapabilirsek karbon ayak izimizi düşürmüş olacağız. Bunun yanında devlet olarak ciddi şekilde uyguladığımız mazot desteklerinden de vazgeçmiş olacağız. Diğer taraftan da köylü, çiftçi ve üretici açısından da ulaşılabilir bir enerji maliyetiyle ürününü üretme şansı elde edecek. Kendisine daha farklı rekabetçi avantaj getirecek” diye konuştu.

     Meteorolojik verilerle rekolte tahmini yapmaya limonla başladıklarına değinen Pakdemirli, tarımda da Tarım 4.0 sürecinin olması gerektiğini vurguladı. Tarımda verim artışının sağlanması için sensörler, otonom sistemler, “drone”lar ve bulut bilişim sistemleri gibi teknolojilerin kullanılması gerektiğini belirten Bakan Pakdemirli, “Tarımda planlama çok önemli bir iş. Türkiye’de 941 tarım havzasında neyin üretilmesi gerektiğini biliyoruz. Havza bazlı üretim süreçleri yapıldı, ancak veri büyüklüğü optimize edeceğimizin üzerinde. Bu işi daha küçük parçalara bölebilirsek daha iyi optimizasyon yakalarız. Oturup bunlara tekrar baktık. Türkiye, aslında çok iyi bir optimizasyonla tarımsal hasılasını artırabilir” dedi. Yapay zeka konusunda da çizilen felaket senaryolarına karşın inanılmaz fırsatlar bulunduğuna da dikkati çeken Pakdemirli, bu alanda, rekolte tahmini, tarım ilaçlarının doğru kullanılması ve topraktaki sensörlerle verim artışı sağlanması gibi önemli çalışmalar olduğunu sözlerine ekledi.

     Meteorolojik verilerin tarımda büyük önem taşıdığına da değinen Bakan Pakdemirli,  “Meteorolojik verilerle rekolte tahminleri yapıyoruz. Bir tane ürünle başlamalarını söyledim, limonla başladık. Limonun önümüzdeki aylardaki fiyatlarını tahmin ediyoruz. İleriye yönelik bu tahminleri daha çok ürünle geliştirmeye çalışıyoruz. Tahminlerle çiftçiye nasıl daha iyi bilgi veririz, eksik üretim için nasıl tedbir alırız diye bunları daha iyi planlıyor olacağız” dedi.

“Kulak küpesinin mucidiyim”
     Hayvanlarda kullanılacak yeni nesil kulak küpesini hatırlatan Pakdemirli,  küpenin içinde GSM sistemi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Kulak küpesinin fikri mucidi benim. Dünyada başka bir uygulaması yok. Şu anda yerli ve yabancı firmalar bunun üzerinde çalışıyor. Pilot çalışmalarımız devam ediyor, 100 kadar hayvanın üzerinde çalışıyoruz. Proje başarılı olursa bunu genişletme yoluna gideceğiz. Hayvan 2-3 günde bir uyanacak ve ‘Merhaba, benim, Sarı Kız’ diyecek, kulak küpesinin takıldığı noktadan henüz hayatta olduğu anlaşılacak. Mevcut kulak küpeleri, hayvan kesildiğinde envanterden düşülmüyor. Türkiye’deki hayvan varlığını bu aletle takip etmemiz son derece önemli.”


+ Benzer Haberler
» Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası için geri sayım başladı
» En güzel İzmir fotoğrafları ödüllendirilecek
» Rektör Budak dereceye girenlerin kayıtlarını yaptı
» Çeşme’de ortalama yazlık fiyatı 1.081.485 TL, geri dönüş süresi 37 yıl
» İnternetteki korku siber zorbalık
» Serter’den cesur avukatlara yürekten destek
» İşitme engellilerin ‘engelsiz’ meleği
» Palandöken, “Turizm sadece deniz ve güneşten ibaret değil”
» Skysens’ten ABD’ye modül ihracatı
» Türkiye Finans’tan ihracat destek finansmanı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.08.2019
  Ticaret 17.08.2019
  Ticaret 16.08.2019
  Ticaret 15.08.2019
  Ticaret 10.08.2019
  Ticaret 09.08.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni