• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tamur: ASM’lere aşı tedariki aksamamalı

26 Nisan 2021 Pazartesi 00:00
12
14
16
18

Tamur: ASM’lere aşı tedariki aksamamalı

           HABER MERKEZİ      
     İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur, Aile Sağlığı Merkez’inde (ASM) yapılan aşılarda sistemden randevu verilmemesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tamur, “Aile Sağlığı Merkezlerimizde zaman zaman tedarik sorunları olmakla birlikte son günlerde yaşadığımız asıl sorun, açık randevularımız olmasına rağmen halkımıza MHRS sisteminden randevu verilmiyor olması” dedi.
     Covid-19 aşılamasında tek aşı olarak ellerinde Sinovac aşısının olduğu dönemde aşılamaların, ağırlıklı olarak Aile Sağlığı Merkezlerinde yapıldığını söyleyen Tamur, “Ne var ki gerek Biontech aşısının tedarik edilmesi ve bu aşının sadece belli hastanelerde yapılabiliyor olması gerekse Ramazan ayının etkisi ile aşılama ağırlığının hastanelere kaydığını söyleyebiliriz. Aile Sağlığı Merkezlerimizde zaman zaman tedarik sorunları olmakla birlikte son günlerde yaşadığımız asıl sorun, açık randevularımız olmasına rağmen halkımıza MHRS sisteminden randevu verilmiyor olmasıdır. Bu kısıtlamanın Mayıs ayının ilk haftasına kadar sürdüğünü görmekteyiz. Bu sebeple merkezlerimizde yapılan günlük aşı miktarları oldukça azaldı” ifadelerini kullandı.

“Aşılamanın yavaşlamasının sebebi tedarik nedeniyle aşı hakkının sınırlanması”
     Aile Sağlığı Merkez’inde randevu alıp gelmeyen hasta sorunundan daha çok randevu alınamama sorununun olduğunu belirten Tamur, “Sorunun Mayıs ayına kadar elimizdeki aşının ancak ikinci doz Sinovac aşısı yaptırmak için bekleyenlere yeteceği hesabından kaynaklandığı tahmin ediliyor. ASM’lerde her hekim kendi mesai saatine göre randevu açarak, aşısını kendi mesai saatleri içinde kendi planına göre yapıyor. Ne var ki müdürlüğün günlük aşı tedarikindeki gecikmeler nedeniyle özellikle öğlenden önce aşı eksikliği yaşanması hekimlerimizi daha çok öğlenden sonra randevu verilmesi yoluna itti. Halkımızın sabah saatlerinde randevusu olduğu halde aşı olamaması ve aşıyı beklemesi sorunu bu şekilde aşılmaya çalışılıyor” diye konuştu.

     Aile hekiminin mesai saatlerinde kendi Aile Sağlığı Merkezi’nde bulunmasının zorunlu olduğunu dile getiren Tamur sözlerini şöyle sürdürdü: “Hastalarımızın bu merkezlere gelmeye devam etmesi, süregiden bebek ve çocuk aşıları, izlemler, poliklinik hizmetleri ve ASM’de covid aşısı randevusu almış hastalarının aşılarının yapılması gibi ertelenmesi ve devredilmesi mümkün olmayan görevleri bırakıp ev ev dolaşmaya çıkması fiilen mümkün olmadığı gibi etkin de olmayacak. Kaldı ki şu anda gördüğümüz pratik de bu öngörümüzün doğru olduğunu, bu timlerde aile hekimlerinin bulunmadığı yönünde. Ülkemizdeki aşılama hızının yavaşlamasının sebebi aşı tereddüdünden daha çok, açılmış aşı gruplarının içindeki popülasyonun büyük bölümünün aşılamayı tamamlamış olması, aşının tedarikinden kaynaklanan sebeplerle oluşan aşı hakkı sınırlaması. Yeni yaş grupları, riskli hastalıklara sahip kişiler, temas yoğunluklu meslekleri ifa edenler ve sağlık çalışanlarının ev halkına aşı hakkı verilmesi halinde aşılama hızımızın süratle artacağı açıktır.”


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı 11.394, iyileşen sayısı 37.261
» Bir günde 55.472 kişi iyileşti, Aktif vak’a ssayısı 200 binin altına indi
» Karabağlar’da sahada bayramlaşma
» Rakamlarda gerileme devam ediyor
» İzmir engelsiz kent haline geliyor
» “İkinci el otomobil bayram sonrasını bekliyor”
» Turgutlu Belediyesi kırmataş mıcır satın alacak
» Hem iş hem oyun ihtiyacını karşılıyor
» Yerin 30 metre altında bayramlaşma
» Migros’tan dünyada bir ilk: Robot TARO


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni