• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Takibe düşen kredi miktarı çığ gibi büyüdü”

09 Temmuz 2018 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

   ► Ekonomist Burak Oğuz bankacılık sektöründe devamlı olarak artan takibe düşen kredi miktarlarını değerlendirdi.

     Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre bankacılık sektöründe takibe düşün kredi miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artış kaydetti. Geçen yılın Haziran ayı itibariyle 61 Milyar TL olan takibe düşen kredi miktarı geçen yılın aynı dönemine göre 11.5 Milyar TL artışla Haziran ayı itibariyle 72.5 Milyar TL’ye ulaştı.
     Ekonomist Burak Oğuz bankacılık sektöründe devamlı olarak artan takibe düşen kredi miktarlarını değerlendirdi. Oğuz, takibe düşen kredi miktarlarının çığ gibi büyüdüğüne dikkat çekerek Türkiye’nin bir an önce ekonomik olarak başta büyüme modelini değiştirmesi gerektiğini ekonomik reformları yaparak tüketime dayalı büyümeden üretime, ihracata dayalı büyümeye acilen geçmesi ve gerekli yapısal tedbirleri alması gerektiğini söyledi.

“Türkiye’nin büyüme modeli yanlış”
     Takibe düşen kredi miktarlarında sürekli bir artışın olduğuna dikkat çeken Ekonomist Burak Oğuz, “Türkiye’de ve dünyada kredi kullanım miktarlarına baktığımızda dünyada kullanılan krediler genellikle yatırım veya gayrimenkul amaçlı. Türkiye’dekilere baktığımız zaman özellikle bu kredilerin içeriğinin çoğunluğunun zorunlu ihtiyaçları karşılanması kullanıldığını, tüketici kredilerinin ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Dünyada böyle değil. İnsanlar kirasını ödemek için kredi kartını kullanıyor ya da kredi çekiyor. Bununda nedeni bugüne kadar Türkiye’nin izlemiş olduğu politikalardan kaynaklanıyor. Türkiye ilk üç çeyrekte 7.4 bir büyüme açıkladı. Buna baktığımızda dünyadaki büyüme oranlarına göre rekor sayıla bilecek bir büyüme oranı. Buna rağmen bunun ekonomiye yansımadığını görüyoruz. Bunun nedeni de Türkiye’nin büyüme modeli yanlış.

     Tüketime dayalı bir büyüme. Bugüne kadar ki politikalarla borçlanarak büyüme, harcayarak büyüme desteklendi.  Bir ürün alamaya gittiğinizde bugüne kadar örneğin bir beyaz eşya almaya gittiğinizde ürün bin lira. Nakit almak istiyorum dediğiniz zaman satıcı diyor ki şu bankanın şu taksitli bir kampanyası var; 24 taksit 3 ay erteleme vs. Nakit almak istediğinizde ise satıcı bunun kampanyası var nakitte alsan taksitlide alsa fiyat aynı diyor. Durum böyle olunca vatandaşta doğal olarak bir anda bu paranın çıkması yerine taksitli alışverişi tercih ediyor. Böylelikle herkes taksitli alışverişe alıştı. Tüketiciler, satıcılar buna alıştı. Maalesef biz tüketiciler olarak da kredi kartı kullanmayı bilemedik. İlk etapta taksitler bize küçük gibi gözükse de bunu kontrol edemediğimiz için karttan  karta kapatmanın önü de kapatıldığı için takibe düşen kredi miktarı çığ gibi büyüdü ve buda rakamları sürdürülemez hale getirdi. Rakamlara bu şekilde yansıdı. Bankacılık sektöründe takibe düşün kredi miktarlarındaki artışın sebebi bu” diye konuştu.

Herkes bir şekilde kredilere ve kredi kartlarına yöneldi
     Gelecek yıllarda takibe düşen kredi miktarının daha da artacağına ifade eden Oğuz, “Vatandaş ve şirketler düzeyinde piyasada nakit sıkıntı var. Bunu rahatlıkla görüyoruz. 2008 yılında FED genişleme politikasını başlattığı zaman Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde paraya çok kolay ve ucuz ulaşabiliyordu. Bu Türkiye için büyük bir avantajdı ve Türkiye’de bu avantajı çok iyi kullandı, iç piyasaya verdi. Böylelikle piyasalar bol paraya alıştı. Özellikle Amerikan Merkez Bankası da bu genişleme politikasını durdurdu ve aksine faiz artırımına gitti. Bu duruma bizim Merkez Bankası da dayanamayıp faiz artırımına giderek cevap vermek durumunda kaldı. Böylelikle piyasada  nakite ulaşmak zorlaştı hem de pahalılaştı. Doğal olarak vatandaş nakit bulmadığı için ve eskisi gibi kar marjlı ticaret yapanlarda olmadığı için herkes bir şekilde kredilere ve kredi kartlarına yönelmek durumunda kaldı” şeklinde konuştu.

“Vatandaş borcuna önceden daha sadıktı”
     Nakit sıkıntısından dolayı vatandaşın borçlarının ödeyemediğini ve borçların sürdürülemez bir boyuta geldiğinin atını çizen Oğuz, “Ayrıca benim şahsi gözlemlerime göre vatandaşlarımız borçlarına biraz daha sadıktı. Bankanın önünden geçerken bile çekinirlerdi, acaba bizi bankadan çağıracaklar mı borcumuz var diye. Şimdi bakıyorum kredi kartı borcu varmış, kredi borcunun son ödeme günü geçmiş fakat gayet rahatlar. Bununda iki nedeni var. Birincisi; devletin sürekli vergilerde olduğu gibi aflar çıkarması, tahsil edilemeyen borçların yapılandırmasıyla ilgili kanunlar çıkarması, KOSGEB’in bol para vermesi, kredi garanti fonlarının ötelemesi gibi. Vatandaşta nasıl olsa devlet bunu yapılandırır, bir şekilde erteler gibi algılar artı. İkincisi de vatandaş ödeyemeyince canımı mı alacaklar, ben buradayım zaten üzerime mal yok, bir şekilde öderiz diyor. Saydığım bu iki nedeni borçların ödenmemesinin sebebi olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.

Aksi takdirde rakamlar daha da büyüyecek
     Haziran ayı itibariyle 72.5 Milyar TL’ye ulaşan takibe düşün kredi miktarının  yıl sonunda ne kadara ulaşacağına dair bugünden öngörüde bulunmanın sağlıklı olmadığını dile getiren Oğuz, “Bu durumu belirleyecek olan yeni kabine. Özelliklede kabinede ekonomiden sorumlu olacak olan bakanın izlediği politika belirleyici olacaktır. Ancak bunu gördükten sonra daha sağlıklı bir değerlendirme yapabiliriz. Takibe düşün kredi miktarının yıl sonunda hangi rakama ulaşacağına dair değil ama bu miktarın daha da artacağına dair tahminde bulunabiliriz. Ortada bir problem var ama yeni oluşacak kabine ile doğru tedbirler alınır ve güven oluşturulursa özellikle kabinede ki ekonomiden sorumlu bakan güven algısı yüksek bir bakan olursa daha olumlu olabileceğini söyleyebiliriz. Aksi takdirde rakamlar daha da büyüyecektir” diye konuştu.

Bankacılık sektöründe takibe düşün kredi miktarları

 


+ Benzer Haberler
» Tuval ve çamura ‘sevgili’ için dokunuyorlar
» Sevgililer Günü çikolatacıların yüzünü güldürmedi
» Sevgililer gününde hediyelik eşyalar rafta kaldı
» 14 Şubat’ta mücevhere talep yok
» İzmir’de 3 milyon dal üzerinde gül satılacak
» “İthal buğdayla un ihracat lideriyiz”
» “Dönüşüm rant odaklı olmamalı”
» “Torba ve plastik poşet farkı netleştirilmeli”
» Zirai ilaç ‘arı’yı yok ediyor
» Ödemiş OSB’de 25 yıllık bekleyiş son buldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
  Ticaret 11.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni