• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TAİDER Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülleri sahiplerini buldu

05 Kasım 2018 Pazartesi 12:00
12
14
16
18

TAİDER Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülleri sahiplerini buldu

           HABER MERKEZİ     
     TAİDER tarafından aile şirketlerinde sürdürülebilirlik bilincinin gelişmesini desteklemek amacıyla hayata geçirilen “Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Projesi” kapsamında verilen Kuzey Yıldızı Ödülleri, TAİDER 6. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi’nde sahiplerini buldu. Büyük Ölçekli İşletmeler kategorisinde Cam Merkezi Sanayi ve Ticaret A.Ş., Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler kategorisinde ise Pagmat Pamuk Tekstil Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ödüle layık görüldü. Jüri Özel Ödülü’nü ise İpeker Tekstil Ticaret ve Sanayi A.Ş. kazandı.

     Dünyada ve Türkiye’de aile şirketleri bünyesinde verilen ilk sürdürülebilirlik ödülü olma özelliği taşıyan “Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülü” TAİDER Aile İşletmeleri Derneği 6. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi kapsamında, 2 Kasım Cuma günü düzenlenen törenle sahipleri buldu.
     Büyük Ölçekli İşletmeler kategorisinde ödül kazanan Cam Merkezi’ne ödülünü Sabancı Ailesi 3. nesil üyesi Ali SABANCI ve TAİDER Kurucu üyesi Şükrü ÜNLÜTÜRK takdim etti. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler kategorisinde ise kazanan Pagmat’a ödülü TAİDER Başkanı Aydın ÖĞÜCÜ ve TAİDER Sürdürülebilirlik ve Sosyal Sorumluluk Komitesi Başkanı Günseli ÜNLÜTÜRK tarafından verildi. Bu yıl ilk kez verilen Jüri Özel Ödülü’nü kazanan İpeker Teksil ise ödülünü TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Ali PANDIR’ın elinden aldı.

     Törende bir konuşma yapan TAİDER Sürdürülebilirlik ve Sosyal Sorumluluk Komitesi Başkanı Günseli ÜNLÜTÜRK, Kuzey Yıldızı Projesi’ni, aile şirketlerinde sürdürülebilirlik bilincinin gelişmesi ve kurumsal sürdürülebilirlik yaklaşımını benimseyerek bu alanda çalışmalar yapan işletmelerin teşvik edilmesi amacıyla 2016 yılında başlattıklarını belirtti. ÜNLÜTÜRK “Çıkış noktamız, paydaşı olduğumuz Uluslararası Aile İşletmeleri Ağı (FBN-I, Family Business Network International) tarafından geliştirilen Polaris Projesi oldu. Bu proje, dernek olarak kabul ettiğimiz ‘TAİDER Sürdürülebilirlik Andı’ doğrultusunda ilerliyor. Andımızda içinde yaşadığımız toplum için, çalışanlarımız için, çevre için ve gelecek nesiller için sürdürülebilirliği yaratmak, korumak ve bu yolculuğun devamlı iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için çalışmaya söz veriyor, tüm aile işletmelerini, çocukları ve onların çocukları için sorumluluk almaya çağırıyoruz” dedi.

     Ödüllerin, projenin dört bileşeninden sadece bir olduğunun altını çizen ÜNLÜTÜRK “Aile işletmeleri başta olmak üzere tüm şirketlere kendilerini ölçümleyebilme imkânı veren ‘Kuzey Yıldızı Etki Değerlendirme Testi’ çalışanlar, toplum, çevre ve gelecek nesiller için yaratılan etkiyi puanlıyor ve geri besleme raporu sunuyor. Etki değerlendirme testini tamamlayan aile şirketleri için de takım çalışması ve birbirlerinden öğrenerek gelişme fırsatı sunan ‘Sürdürülebilirlik Çalışma Grupları’ oluşturuldu. Projede yer alan ‘Değerlendiriciler’ ise ödüle başvuran her şirket tarafından zorunlu olarak görevlendiriliyor. Değerlendiricilerin, değerlendirme sürecinde öğrenmelerine fırsat sağlanması ve öğrendiklerini kendi şirketlerinde de uygulama fırsatı bulmaları projenin en önemli çıktısı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

     Ödül sürecinde aday şirketlerin önce başvuru dosyaları incelendi. Ardından değerlendiriciler tarafından incelemeler ve saha ziyaretleri gerçekleştirilerek, jüri için final raporlar oluşturuldu.
     Bu raporlar,  TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Ali PANDIR, Dünya Gazetesi Köşe Yazarı Didem ERYAR ÜNLÜ, Mazars Denge 2. Nesil Üyesi ve Yürütme Kurulu Başkanı Dr. İzel Levi COŞKUN, Uzman Biyolog, Sinema Sanatçısı, Öğretim Üyesi ve Politikacı Ediz HUN,  TÜSİAD Sürdürülebilir Kalkınma Yuvarlak Masası Lideri Metin AKMAN, Göçtur Turizm, Yönetim Kurulu Başkanı  Naile GÖÇEN ÇUKUROVA,  Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı, İşletme Enstitüsü Direktörü, Migros Pazarlama Kürsüsü Profesörü Prof. Dr. Zeynep GÜRHAN CANLI’dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

     TAİDER Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülü’ne başvurular Büyük Ölçekli İşletmeler (BÖİ) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOÖİ) olmak üzere 2 ayrı kategoride değerlendiriyor. Başvuracak aile şirketlerinin mutlaka bir üretim faaliyeti olması, kurumun halka açık olmaması ve hisselerinin en az %50’sinin ailenin kontrolünde bulunması gerekiyor. Ödüle başvurmak için TAİDER üyesi olma zorunluluğu bulunmuyor.

     TAİDER Aile İşletmeleri Derneği, ülkemiz aile işletmelerinin yüksek performanslı, uluslararası yönetim ilkelerine sahip, ülkemize değer yaratan ve sürdürülebilir kurumlar haline gelmelerine destek veren, üyelerinin en iyi uygulamaları ve çözüm gerektiren sorunları paylaşabilecekleri, dünyanın önde gelen aile şirketleri ile iletişim kurabilecekleri ve gelecek nesillerini geliştirebilecekleri önder kurumdur. Türkiye’deki aile işletmelerinin nesiller boyu gelişmesi, ülkemiz ekonomisinin daha sağlıklı ve kalıcı büyümesine destek olmak amacıyla 2012 yılında kurulmuştur ve 33 ülkede örgütlenmiş İsviçre merkezli Uluslararası Aile İşletmeleri Ağı (Family Business Network International) Türkiye paydaşıdır.

 


+ Benzer Haberler
» Ofis kiraları yüzde 62 arttı
» Anadolu beşik gibi sallanıyor
» Palandöken, “Elektrik, doğalgaz ve suda vergiler kaldırılmalı”
» FAO, Suriyeliler ve ev sahibi topluluklar için tarım sektöründe daha iyi iş imkânları sağlayacak projesi’ne başladı
» 2025’te ikinci el araç pazarının yüzde 25’i kurumsallaşacak
» Birlikte Grubu Mimarlar Odası’nda “Değişim” için aday
» 29 Ekim 2023 için Çankaya vurgusu
» ESBAŞ gıda işletmeleri, yemek yarışmasında ‘Kuzunun Akdeniz Yolculuğu’ ile ikinci oldu
» EMD’den yaşamını yitiren üyeler için anma töreni
» EnerjiSA Enerji A.Ş., TEİD üyeleri arasına katıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.01.2020
  Ticaret 23.01.2020
  Ticaret 22.01.2020
  Ticaret 21.01.2020
  Ticaret 20.01.2020
  Ticaret 18.01.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni