• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Taahhüt ve uzlaşma ile tasarruf ve iş birliği sağlandı

10 Eylül 2021 Cuma 17:00
12
14
16
18

Taahhüt ve uzlaşma ile tasarruf ve iş birliği sağlandı


           HABER MERKEZİ      
     Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’unda (Rekabet Kanunu) yapılan 24 Haziran 2020 tarihli değişiklikle taahhüt ve uzlaşma kurumları hukuka kazandırıldı.
     Rekabet Kurumu, yapılan değişiklikle birlikte açık ve ağır ihlaller haricinde rekabeti ihlal eden teşebbüs ve teşebbüs birliklerinin taahhüt sunmalarına imkân sağladı. Uygulamanın hayata geçtiği 24 Haziran 2020’den bugüne kadar 5 şirket hakkında açılan soruşturma verdikleri taahhüt neticesinde sonlandırıldı.
     Rekabet Kurumu Başkan Yardımcısı Faik Metin Tiryaki’nin, Rekabet Kurumu’nun sosyal medya sayfasından paylaştığı bilgiye göre, “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar İle Hakim Durumun Kötüye Kullanılmasına Yönelik Önaraştırmalarda ve Soruşturmalarda Sunulacak Taahhütlere İlişkin Tebliğ”de taahhüt uygulamasının usul ve esaslarının düzenlendiğini söyledi.

“Süreç hızlı ve kesin bir şekilde sonlandırılıyor”
     Tiryaki, sunulan taahhütlerin Rekabet Kurulunca değerlendirildiğini ifade ederek, rekabet sorunlarının giderebileceğine kanaat getirilen taahhütlerin ilgili teşebbüsler ya da teşebbüs birlikleri bakımından bağlayıcı hale getirilerek soruşturma açılmamasına veya açılmış bulunan soruşturmaya son verilmesine karar verilebildiğini bildirdi.
     Tiryaki, olası rekabet karşıtı zararların büyümeden önlenmesi ve rekabet ihlallerinin tespiti için gerekli olan ayrıntılı inceleme süreçlerinin kamu ve hakkında inceleme yürütülenler bakımından yol açabileceği zaman ve kaynak maliyetlerinden tasarruf edildiğini vurguladı. Tiryaki, “Uzlaşmada ise rekabet ihlallerinin ve bu ihlallere yönelik soruşturma sürecinin hızlı ve kesin bir şekilde sonlandırılması ve böylelikle bunların neden olduğu kamusal maliyetlerin azaltılması amaçlanmaktadır” diye konuştu.
     Tiryaki, Rekabet Kanunu’nun ve Rekabet Kurumu’nun amacının mal veya hizmetlere ilişkin piyasalarda rekabeti korumak, bozulan rekabet ortamına müdahale etmek olduğunun altını çizdi. Müdahalenin genellikle teşebbüslerin ciroları üzerinden verilen bir para cezası olduğunu kaydeden Tiryaki, Rekabet Kurumu’nun kamuya çok yansımayan ama uygulamada var olan bir başka müessesesinin “zorlayıcı tedbir almak” olduğunu söyleyerek, 24 Haziran 2020 öncesi sistemin, ceza ve zorlamaya dayalı bir yapı olduğunu ifade etti.

Düzeltilebilir rekabet sorunlarında taahhüt devreye girecek
     Farklı rekabet ihlallerinin bulunduğunun altını çizen Tiryaki, kartel oluşturmak gibi kesin ihlaller yanında düzeltilebilir rekabet sorunlarının da söz konusu olduğunu bildirdi. Tiryaki, bazı rekabet sorunlarının düzeltilebilir, mazereti olan ihlaller olduğunu dile getirerek, “Örneğin hâkim durumdaki teşebbüs bir ürünün alımını başka bir ürünün alım şartına bağlıyor. Bu durumda tüketiciyi talep etmediği bir ürünü almaya mecbur bırakıyor. O pazardaki rakiplere karşı da haksız bir avantaj elde ediyor” değerlendirmesinde bulundu.
     Tiryaki, taahhüdün düzeltilebilir bir rekabet sorunu gündeme geldiğinde devreye girdiğini belirterek, “Hakkında ön araştırma veya soruşturma açılan teşebbüs ortaya çıkan rekabet kaygılarının giderilmesini teminen kendisi bir çözüm önerisi getiriyor. Bu çözüm önerisi Rekabet Kurulunun onayıyla taahhüde dönüştürülüyor. Taahhütte bulunan teşebbüs hakkında soruşturma açılmayabilecek ya da yürütülen soruşturmalar sona erdirilebilecek” dedi.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı yükselmeye devam ediyor
» Çimentoda kota müteahhitlerin eylemini nötrledi
» Ağustos’ta 95 bin 896 taşıt trafiğe kayıt oldu
» DİŞSİAD’dan Almanya’ya ihracat çıkarması
» “Sahte ilaç ithal edenlerin peşini bırakmayacağız”
» “Yeşil ekonomide kilit nokta maliyetin belirlenmesi”
» İzmir’de gevrek ve boyoza zam
» Tüketici Güven Endeksi Eylül’de %1,8 arttı
» Karayolları Genel Müdürlüğü 5 adet saha aydınlatma kulesi satın alacak
» Otomotiv sektöründe cobot kullanımı giderek artacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni