• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Suudi Arabistan’ın alternatifi Afrika

29 Ekim 2020 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Suudi Arabistan’ın alternatifi Afrika

   ► 2020 yılında dış ticaret hacmi yüzde 20 daralırken, demir ve demir dışı ihracatta değer bazında yüzde 15 oranında düşüş gerçekleşti

           KÜBRA TOPAL / ÖZEL    
     Suudi Arabistan, Türk mallarına karşı ‘üstü kapalı bir ambargo’ uygulamaya başladı. Türk ihracatçısı, Suudi yönetiminin gayri resmi uygulaması nedeniyle zor günler yaşıyor. Öte yandan ülkedeki pek çok market ve işletmede de Türk mallarının kullanılmaması için kampanyalar yapılıyor. Ürünlere “Dokunmayın! Türk Malı” yazılı afişler asılıyor. 2020’nin ilk 8 ayında Türkiye-Suudi Arabistan ticaret hacminin yüzde 20 daraldığını dile getiren iş dünyasının temsilcileri, Suudi Arabistan pazarına alternatif olarak Afrika ülkelerinin Türk ihracatçısı için önemli fırsatlar barındırdığını söyledi.  

“Türk ve Suudi iş dünyası temsilcileri bir araya gelerek ticarette işbirliği yapmalı”
     Ortadoğu’nun ana aktörü rolündeki ülkeler arasındaki ilişkilerin, bir asrı aşkın süredir çok değişken bir seyirde devam ettiğini dile getiren Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Suudi Arabistan-Türkiye gerginliğini ekonomik bağlamda ele aldığımızda, ticari ilişkilerin de bu denli etkilenmesi ve ambargo düzeyine gelinmesi iş dünyamız ve biz iş insanları için olumsuz bir durum. Bu açıdan, Türk ve Suudi iş dünyası temsilcilerinin bir araya gelerek ticarette işbirliği ve partnerlik anlayışına geri dönüş sinyali vermeleri gerektiğine inanıyorum. Özellikle hem pandemiden hem de ticaret savaşlarından kaynaklı, küresel ticaretin daralmaya başladığı, korumacı önlemlere dönüldüğü böyle bir dönemde, ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi tüm tarafların yararına olur” diye konuştu.

“Türkiye ve Suudi Arabistan arasında son 5 yıldır ticaret hacminde artış yok”  
     Suudi Arabistan’ın Türkiye’nin önemli ticari partnerlerinden biri olarak dikkat çektiğini söyleyen Yorgancılar, “Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkeleri dikkate aldığımızda Suudi Arabistan’ın en çok ihracat yaptığımız 20 ülkeden biri olduğunu gözlemliyoruz. Ancak, iki taraf arasındaki politik gerginlikler ikili ticaret potansiyelimizin gelişmesine de engel oluyor. Örneğin; Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkeler listesinde Suudi Arabistan 2016’da 3,3 milyar dolar ile 11’inci sıradayken,  2017’de 2,8 milyar dolar ile 18’inci sıraya gerilediğini görüyoruz. 2018’de de 18’inci sırada yer alan Suudi Arabistan, 2019’da önemli bir değişim göstermeyerek 3,3 milyar dolar ile 16’ıncı sırada yer almış. Açıkçası, iki ülke arasında son 5 yıldır ticaret hacmimizin artmadığını gözlemliyoruz” ifadelerini kullandı. Yaşanan son gelişmelerin, 2020 yılı ve hatta bir çözüm diyaloğu geliştirilmezse 2021 yılı ticaretini de olumsuz etkileyeceğini vurgulayan Yorgancılar, “Veriler, 2020’nin ilk 8 ayında Türkiye-Suudi Arabistan ticaret hacminin yüzde 20 daraldığını gösteriyor. Elbette, bu daralmada pandeminin de etkisi söz konusu. Ancak, politik gerginlikler mevcut olumsuz görünümün daha da bozulmasına sebep olacak” dedi.

“ABD-Türkiye-Rusya ekseninde politik ilişkilerin seyri ticaret hacmini etkiliyor”
     Türkiye’nin, coğrafi konumu ve uluslararası ilişkilerdeki merkezileşmiş yeri gereği, ticari açıdan çok sayıda alternatif partnere sahip bir ülke olduğunu belirten Yorgancılar, “ABD ve Avrupa ülkelerinin yanı sıra İngiltere, ticaret hacmimizin en çok gerçekleştiği ülkeler ve en önemli ticari ortaklarımız olmaya da devam edecekler. Diğer taraftan, yakında gerçekleştirilecek ABD seçimlerinin sonuçlarının da dış ticaret pazarlarının değişiminde büyük etkileri olacağına inanıyorum. ABD-Çin ticari ilişkilerinin yanında, ABD-Türkiye-Rusya ekseninde de politik ilişkilerin seyri de ticaret hacmini derinden etkiliyor” diye konuştu. Yorgancılar, “Diğer yandan, Afrika ülkeleri bizim açımızdan ciddi bir potansiyel. Mutlaka değerlendirilmesi ve ilişkilerin sıcak tutulması gereken bir pazar. Çin’in çok büyük ilgi gösterdiği bu coğrafyada Türkiye’de mutlaka varlığını artırmalı” ifadelerini kullandı.

“Suudi Arabistan’a ihracatımız halen devam ediyor”
     Tüm sektörler açısından bakıldığında Suudi Arabistan’ın ihtiyaçlarının çoğunu ithalatla karşılayan ülkelerin başında geldiğini dile getiren Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Yalçın Ertan, “Türkiye’nin de Orta Doğu ve Körfez ülkeleri içindeki toplam ihracatımızdan aldığı yaklaşık yüzde 2 pay ile 15’inci büyük ihracat pazarımız konumunda yer alıyor. Demir ve demir dışı metaller sektörünü incelediğimizde de 17’inci büyük pazarımız olduğunu, en fazla ihraç ettiğimiz ürünler profil ve çelik boru olduğunu söyleyebiliriz” dedi. Ambargo ile ilgili ise halihazırda Suudi Arabistan makamlarının Türk mallarına ilişkin resmi bir söyleminin bulunmadığına değinen Ertan, “Suudi Arabistan’a ihracat yapan firmalardan, ülkede faaliyet gösteren firmalarımızı hedef alan uygulamalarda artış olduğuna, gümrük işlemlerinin yavaşlatılmasına kadar birçok alanda ticaretimizi etkileyebilecek gelişmelerin yaşandığına dair geri bildirimler alıyoruz. Ancak yine de Suudi Arabistan’a ihracatımız halen devam ediyor. Bu durumda ambargo olsun veya olmasın ihracatçı firmaların pozisyonlarını son gelişmelere göre almaları, müşterilerini bilgilendirmeleri, stok yönetimi yapmaları önem arz ediyor” diye konuştu.

“2 yıldır ABD ve AB pazarlarında sıkıntı yaşıyoruz”
     İhracatçılar olarak dış pazarlar ile ilgili hiçbir zaman olumsuz düşünüp umutsuzluğa kapılmadan çalıştıklarını belirten Ertan, “Suudi Arabistan sıkıntı yaşadığımız ilk pazarımız değil, hatta 2 yıldır en büyük iki pazarımız olan ABD ve AB pazarlarında korunmacı önlemler ve ilave vergi uygulamaları sebebiyle oldukça sıkıntı yaşıyoruz. İhracatta esnek olmak, her zaman yeni pazarlar ile ilgili çalışma yapmak, hızlı hareket etmek çok önemli. Suudi Arabistan’ın şu anda uyguladığı yavaşlatma denebilecek girişimlerinden en kısa sürede vazgeçmesini temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Suudi Arabistan ihraç yapılan pazarlar arasında 17’ inci sırada yer alıyor”
     Suudi Arabistan’ın demir ve çelik ihracatı açısından önemli bir yer olduğunu dile getiren Ertan, “2020 yılı Ocak-Eylül ihracatına baktığımızda toplam 14,8 milyar dolarlık demir ve demir dışı metaller ihracatımızın yaklaşık 240 milyon dolarını Suudi Arabistan’a yaptığımızı görüyoruz. Suudi Arabistan bu rakam ile pazarlarımız arasında 17’ inci sırada yer alıyor. 2019 yılının aynı döneminde ise aynı bölgeye ihracatımız 280 milyon dolardır; yani değer bazında bu yıl yüzde 15 oranında düşüş gerçekleşmiş. Tabi bunda pandemi sürecinin etkilerini de göz ardı etmemek gerekiyor” şeklinde konuştu. Demir ve çelik ihracatçıları olarak sektörün hızlı aksiyon alabilen bir sektör olduğunu söyleyen Ertan sözlerini şöyle sürdürdü: “Uzun bir süredir farklı pazarlarda farklı problemlerle karşılaşıyoruz, dar boğazlardan geçiyoruz. Pandeminin etkilerinin de eklenmesiyle oluşan ekonomik daralma ihracatımızı özellikle Mart, Nisan gibi sektör açısından olumsuz etkilese de hem iç piyasada, hem de yeni ihracat pazarlarında yükseliş trendini yaz başından beri yakaladık. Bu sebeple her ne kadar Suudi Arabistan’ın resmi olmayan önlemleri olsa da politik seviyede bunların çözüleceğine inanıyorum. Yine de Batı Afrika, Güney Amerika, Uzak doğu, Güneydoğu Asya’nın ihracatçı firmalar açısından önemli fırsatlar barındıran alternatif pazarlar olduğunu düşünüyorum.”


+ Benzer Haberler
» Gıda sektörü kan ağlıyor
» Stoklar tükendi 2’nci el bisiklet talebi arttı
» EGEÇEP: Dikili TDİOSB gasp projesidir
» Yumurta sektörü yeni pazarlara yoğunlaştı
» Servisçi evine ekmek götüremiyor
» Çam balı üretiminde ciddi düşüş
» “Hedefimiz 2.9 milyar dolara ulaşmak”
» Züccaciyecilerin yıl sonu hedefi 4,6 milyar dolar
» “Paket servis fastfood kültürüne uygun”
» “İzmir’de 2 ayda 300’e yakın kuaför kapandı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2020
  Ticaret 03.12.2020
  Ticaret 02.12.2020
  Ticaret 01.12.2020
  Ticaret 30.11.2020
  Ticaret 28.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni