• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Suriyeli işçiler sektörü olumsuz etkiliyor”

25 Nisan 2019 Perşembe 15:00
12
14
16
18

   ► Apaydın, Suriyeli işçilerin 25 kuruş için işi yarım bırakıp gittiğini dile getirdi.

     Türkiye’de neredeyse tüm sektörlerde çalışan Suriyeli işçiler ayakkabı sektöründe de büyük ölçüde işçi olarak yer alıyor. Ayakkabı sektöründe, sektör profesyonelleri de dahil olmak üzere Suriyeli işçilerin çeşitli olumsuzluklara yol açtığı belirtiliyor. Ayakkabı sektöründe Suriyeli işçilerin sektörü olumsuz etkilediğini dile getiren Apaydın Ayakkabı Limited Şirketi kurucusu Burçin Apaydın, “Suriyeli işçiler 25 kuruş fazla veren bir yer için işlerini yarım bırakıp arkalarına bakmadan gidiyor. Bir ayakkabının sayadan gelip de kalıba çekilip çıkması 6 TL ise, 6 TL 25 kuruş veren başka bir yer varsa atölyeyi bırakıp gidiyor” açıklamalarında bulundu.

“Ayakkabı sektörü daralıyor”   
     Ayakkabı sektörünün daraldığını ifade eden Apaydın Ayakkabı Limited Şirketi kurucusu Burçin Apaydın, “Biz 3 yıllık bir firmayız. Sektörde uzun bir geçmişimiz olmasa da bugün aldığınız malzemeyi yarın aynı fiyattan alamıyorsunuz. Yurtdışına çıkma şansımız kendi başınıza çok zor oluyor. Buna önayak olabilecek bir sistem yok. Küçük üretici firmalar ancak kendi başına yurtiçi ve yurtdışı fuarlarına katılarak oradan müşteri bulma şansı yaratabiliyor” diye belirtti.
     Ayakkabı sektöründe e-ticaretin önemine değinen Apaydın, “E-ticarete ayakkabı sektöründe daha çok önem verilmesi gerekiyor. Ancak onun için de firmaların ayrıca bir sistem kurulması gerekiyor çünkü küçük üreticilerin bu sisteme yetişmesi zor oluyor. İnternetten sipariş geldiği anda atölyeye yönlendirecek, daha sonra atölyeden çıkartacak bir sistem gerekiyor. Ürünü tüketiciye direk ulaştırmamız hem tüketiciler için hem de üreticiler için çok daha iyi olur. Çünkü üretici ve müşteri arasında kimse kalmıyor, doğrudan satış yapıyorsunuz. Ancak müşteri siparişi verdiği anda talebini atölyeye yönlendirecek, ayakkabı üretildikten sonra da müşteriye gönderecek bir kişi de bulunması gerekiyor. Bu sistem kurulduğunda küçük üreticilerin de e-ticaret yapması kolaylaşıyor” açıklamalarında bulundu.

Suriyeli işçiler yarı yolda bırakıyor
     Ayakkabı sektöründe Suriyeli işçilerin sektörü olumsuz etkilediğini dile getiren Apaydın, “Bizim atölyemizde Suriyeli işçi çalışmıyor ancak sektörde genel olarak Suriyeli işçi problemi yaşanıyor. Özellikle Işıkkent gibi bazı semtlerde çalışan Suriyeli işçi sayısının çok fazla olduğunu söyleyebilirim. Suriyeli işçiler 25 kuruş fazla veren bir yer için atölyeleri hafta içinde bile bırakıp, işlerini yarım bırakıp arkalarına bakmadan gidiyorlar. Bir ayakkabının sayadan gelip de kalıba çekilip çıkması 6 TL ise, 6 TL 25 kuruş veren başka bir yer varsa atölyeyi bırakıp gidiyor. İş yarım kalmış ya da kalmamış, müşteriye malı göndermen gerekiyor gibi şeyler hiç önemli olmuyor. Tabi ki içlerinde iyi olanları kaliteli işçilik yapanlar da var, ama genellediğinizde 25 kuruş için işi ve sizi yarı yolda bırakıp gidiyorlar” açıklamalarında bulundu.

Küçük üreticiler modayı takip edemiyor
     Küçük ayakkabı üreticilerinin yurt dışındaki firmaları takip etmektense en çok talep edilen modellere yöneldiğini dile getiren Apaydın, “Ayakkabı piyasasında küçük üreticilerin İtalya’da ya da Fransa’da moda olan ayakkabı modellerini yapalım gibi bir düşüncesi bulunmuyor. Bu takibi büyük firmalar yapıyorlar ama bizim gibi küçük üreticiler çok fazla yapamıyor. Büyük firma zaten bu piyasayı almış olduğundan riske atılmıyor. Geçen sene en çok bu ayakkabıyı sattım, bu sene satabileceğim de benzer modeller düşüncesiyle o modelin üzerine yoğunlaşıyorum. Farklı toka farklı desenlerle küçük değişiklikler yapılan modeller üretiliyor” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Müze ziyaretlerinden 40.1 milyon TL’lik gelir
» İEÜ mezunları çarpan etkisi yaratmaya başladı
» Çocuklar arkeolojik mirası deneyimleyecek
» “İlaç stratejik ürün olarak belirlenmeli”
» Meşe palamudunda kaynak çok, hammadde yok
» “Maxion İnci Jant Grubu yenilikte ve inovasyonda lider”
» Pamukta tek teselli teknoloji
» ‘Harita’da Uzakdoğu’ya ihracat atağı
» “Yabani otların ayırt edilmesi mümkün”
» Sınavlar anlama becerisini desteklemiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.11.2019
  Ticaret 14.11.2019
  Ticaret 13.11.2019
  Ticaret 12.11.2019
  Ticaret 11.11.2019
  Ticaret 09.11.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni