• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Sürdürülebilirlik için kurumsal yönetim zorunluluktur”

25 Şubat 2021 Perşembe 10:00
12
14
16
18

“Sürdürülebilirlik için kurumsal yönetim zorunluluktur”

   ► Hisarcıklıoğlu: Kurumsal yönetim uygulayan şirketler tüm faaliyetlerinde adil şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkesini esas alırlar

           DUYGU GÖKSU      
     Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD), Kurumsal Yönetim Zirvesi’ni bu yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iş birliği ile 13. kez “Sürdürülebilir İş Dünyasının Pusulası: Kurumsal Yönetim” ana teması ile gerçekleştirildi. Kamu, iş dünyası ve uluslararası alandan uzmanların katılımıyla gerçekleştirilen zirvenin açılış konuşmalarını TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame ve TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Feyyaz Ünal gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Hisarcıklıoğlu, “Her ölçekteki şirket, imkanları ölçüsünde kurumsal yönetim unsurlarını uygulamak zorunda” dedi.

“Kadın bakış açısı bir adım öne çıkarır”
     Sürdürülebilir olmak ve faaliyetlerine devam etmek isteyen şirketlerin kurumsal yönetimi uygulamalarının şart olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “ Kurumsal yönetim tüm ortakların çıkarını korurken tüm tarafların haklarına saygı gösterilen yönetim biçimidir. Kurumsal yönetimi uygulamak için denetlenebilir bir ortama ihtiyaç vardır. Kurumsal yönetim uygulayan şirketler tüm faaliyetlerinde adil şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkesini esas alırlar. Faaliyetlerine devam etmek isteyen şirketlerin kurumsal yönetim uygulaması şart. Her ölçekteki şirket, imkânları ölçüsünde kurumsal yönetim unsurlarını uygulamak zorunda. Türk iş dünyasının başkanı olarak, şu iki noktanın altını çizmek isterim. Her ikisinin altında da kurumsal yönetim anlayışı var. İlki, işe her zaman iyi bir ortakla yola çıkarak başla. Tek başıma hallederim deme. Kapıdan geçerken ortağına her zaman yol ver, önce ben geçeyim hevesinde olma. Başarının sırrı işte burada. İkincisi ise evlatların arasında ayrım yapma. Kurumsal yönetimde ayrımcılığa yer yok. Şunu çok açık söylüyorum, bir şirkette kadının girişimcinin, yöneticinin olması, kadın bakış açısının olması, kurumsal yönetim açısından sizi bir adım daha öne çıkaracaktır” diye konuştu.
     TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak, faaliyetlerini sürdürürken bu konuya büyük önem verdiklerini, kurumsal yönetimin kendilerindeki en önemli somut göstergelerinden birinin de Oda-Borsa Akreditasyon Sistemi olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, 20’nci yılını doldurdukları akreditasyon sisteminde bugün 365 Oda-Borsanın 282’sinin akredite olduğunu ifade etti.

“Kurumsal yönetim yatırımcı girişini artırıyor”
     Dünya genelinde esen yatırım rüzgârının kurumsal yönetim ile yakalanabileceğini ifade eden TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Feyyaz Ünal, “Ülkemizdeki şirketlerin yüzde 95’i aile şirketi. Fakat ortalama şirket ömrü çeyrek asır ile sınırlı, yani girişimciyiz ama bunu sürdüremiyoruz. Bu nedenle kurumsal yönetim ‘acaba yapsak mı’ denilen bir uygulama değil, şirketlerin gelecekte de var olabilmeleri için bir zorunluluk. Eğer şirketlerimizi kurumsal yönetmezsek ‘küçük şirket ülkesi’ oluruz. Şirketlerin önüne ‘öz’ takıları koyup yeni şirketler açmaya çalışır, imkânları böleriz. Hâlbuki dünya genelinde krizle birlikte esen bir yatırım rüzgârı var. Yönetim kültürü ve düzgün işleyen bir yönetim yapısı, tüm dünyada yatırımcıların şirketlere duyduğu güveni ve yatırım girişlerini artırıyor. İşte kurumsal yönetim, bu güveni oluşturmamıza aracılık ediyor. Kamu, sivil toplum, özel sektör fark etmeksizin, yöneticilerin adil, şeffaf olmasını, gerektiğinde hesap vereceğini bilmesini ve sorumlu davranmasını sağlıyor” dedi.

“Kalkınma için kurumsal yönetim önemli”
     Tüm dünyada hükümetlerin ve ülkelerin kalkınma için iyi bir kurumsal yönetimin olması gerektiğinin farkında olduğunu dile getiren Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame, “Özellikle aşırı yoksulluğun azaltılması ve refahın paylaşılması açısından kurumsal yönetim önemli. Ekonomik büyümede kritik faktörler var. Yönetim ve kişi başı gelir arasında çok yakın bir ilişki olduğunu görüyoruz. Özel sektör ekonominin büyümesinde oldukça önemli. İyi yönetilen şirketler daha düşük finansal riske sahip. Bu tür şirketlerin finansman araçlarına erişimi daha iyi. Hesap verebilir yönetimleri var. İyi kurumsal yönetim, şirketler için olduğu kadar ülkelerin geleceği için de çok önemlidir. Kurumsal yönetimin önemini anlamak, ülkeye yatırımın gelmesi acısından çok önemlidir” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Rakamlar kritik seviyelerini koruyor
» ESHOT tek seferde 364 otobüs alacak
» Rusya’nın uçuş kısıtlaması turizmcilerin planını bozdu
» Savunma sanayindeki büyüme katlanarak sürecek
» Demir-çelik sektöründen 6.8 milyar dolarlık ihracat
» Engelli aileleri için kurulacak Ebeveyn Merkezi, Türkiye’ye örnek olacak
» Karşıyaka’da yasa dışı hurdacılara izin yok
» Manisa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü araç kiralama hizmeti alacak
» Türk Telekom ile şehirler daha verimli
» Petrofer, endüstriyel yağ sektöründe pazar lideri


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
  Ticaret 16.04.2021
  Ticaret 15.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni