• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sürdürülebilirlik, 2021’de modaya damga vuracak

05 Ocak 2021 Salı 06:00
12
14
16
18

Sürdürülebilirlik, 2021’de modaya damga vuracak

   ► Ertuğrul: Dönüşüm, yeniden kullanma, azaltma, tamir ederek kullanma gibi kavramlar modanın ve döngüsel iş modellerinin kavramları arasında yer alıyor
     Türkiye’nin ihracatında önemli bir paya sahip olan tekstil ve hazır giyim, pandemiden en fazla etkilenen sektörlerin başında yer alıyor. Hazır giyim sektörünün Avrupa pazarında yerini koruması için sürdürülebilirlik ilkesini gözetmesi gerektiğini ifade eden Ege Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, “2021 itibariyle döngüsel ekonomi moda sektöründe de ön planda olacakt. Dönüşüm, yeniden kullanma, azaltma, tamir ederek kullanma gibi kavramlar yavaş modanın ve döngüsel iş modellerinin kavramları arasında yer alıyor” dedi.

“2021 itibariyle döngüsel ekonomi moda sektöründe de ön planda olacak”
     Sınırların kalktığı dijital platformlarda tüm ülkeler gibi ülkemiz ve sektörümüz daha fazla yer alarak pazardaki payını arttırması gerektiğine vurgu yapan Ertuğrul, “Üretimde dijitalleşme öncelikli yatırımlarımız arasında yer almalıdır. Dijital pazarlamada ülkemiz hala geride, global pazarda söz sahibi olabilmek için günümüzde dijital mecralarda yer almak büyük önem taşıyor” ifadelerinde bulundu.
     Tekstil ve hazır giyim sektörlerinde sürdürülebilirliğin uzun zamandan beri gündemde olduğunu söyleyen Ertuğrul, “Küresel olarak tüm dünyayı etkileyen pandemi ile birlikte birçok sektörün de gündemi haline gelmiştir. 2021 itibariyle döngüsel ekonomi moda sektöründe de ön planda olacaktır.

     Dönüşüm, yeniden kullanma, azaltma, tamir ederek kullanma gibi kavramlar yavaş modanın ve döngüsel iş modellerinin kavramları arasında yer almaktadır. Avrupa Komisyonu tarafından 11 Aralık 2019 tarihinde yayımlanan Avrupa Yeşil Mutabakatı, Avrupa Birliği’nin yeni bir büyüme stratejisi olup, söz konusu mutabakat ile AB’nin 2050 yılında dünyanın ilk karbonsuz kıta olma hedefi belirlenmiştir. Bu hedef çerçevesinde üreticilerimizin işletmelerini uyumlu hale getirecek yatırımları şimdiden başlatması Avrupa pazarındaki yerimizi korumamız için büyük önem taşımaktadır” diye konuştu. 2021 yılından umutlu olduklarını dile getiren Ertuğrul, “2020’de yurt dışındaki sektörel fuarlar iptal oldu. 2021’de dijital olarak ya da hibrit olarak gerçekleşecek fuarlar var. Bu gelişmeler de sektörümüzü olumlu yönde etkileyecek” diye konuştu.

“İhracatta geçen yılın rakamlarını yakalayacağız”
     Hazır giyim ve tekstil sanayii, gerçekleştirdiği ihracat ile ülke ekonomisine kazandırdığı döviz miktarı, sağladığı katma değer ve istihdam ile vazgeçilemez bir sektör olduğunu vurgulayan Ertuğrul, “Türkiye, 2019 yılında 17,5 milyar dolar hazır giyim ihracatı yapmıştır, bu rakam tekstil hammaddeleri ihracatı ile birlikte 26 milyar doları bulmaktadır. Ülkemizde hazır giyim ihracatının yüzde 70’inin AB ülkelerine yapıldığı bilinmektedir. Pandeminin ilk aylarında Avrupa ile yavaşlayan ticari faaliyetlerimiz Mayıs ayı sonrasında hızlanmaya başladı. İhracatta geçen yılın rakamlarını yakalayacağız” dedi.

“Katma değeri yüksek, moda ve markalaşmaya yönelik ürünler üretilmeli”
     Tekstil ve hazır giyim sektöründe ülkemizin rekabet gücünü kaybetmemesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Ertuğrul, “Özellikle sektördeki maliyetleri azaltacak önlemler alması gerekiyor. Aynı zamanda, inovasyona, Ar-ge’ye önem vererek yüksek kalitede üretime ağırlık verilmesi gerekiyor. Hazır giyim sektöründe katma değeri yüksek moda ve markalaşmaya yönelik ürünler üretilerek bu yarışa devam edilmelidir. Eğitim en önemli adımlar arasında yer alıyor. Tekstil mühendisliği bölümünden ve moda tasarım okullarından mezun olan gençlerin istihdamı sektörümüz için önemlidir. İşletme stajlarının süresinin arttırılması öğrencilerin sektöre daha hızlı adapte olmasını sağlayacak. Yabancı dil eğitiminin de sektöre giriş yapmadan önce tamamlanmış olması gerekiyor. Bununla birlikte, teknik ara eleman yetiştirilmesi sıkıntısı bütün sektörler için önemli bir sorundur. Meslek liselerinin yeniden cazip hale getirilmesi, teknik eksiklerinin giderilmesi gerekiyor” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» 2020 ihracatında ikinci sektör kimya oldu
» Plastik sektörü 2021’de yüzde 2 büyüme bekliyor
» Perakendeciler 2021’de KDV eşitlemesi istiyor
» Çimento sektörü yeni yılda küresel pazara odaklandı
» Hazır beton sektöründe maliyetler artıyor
» Madencilik sektörü ikinci yarıda toparlandı
» 2021’de ambalaj ihtiyacı e-ticaret ile artacak
» Mücevherde 2021 e-ticaret yılı olacak
» Bilişimde Ar-Ge yatırımları desteklenmeli
» Deniz taşımacılığının stratejik önemi 2021’de sürecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni