• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Sürdürebilir aile şirketleri için değişime uyum sağlanmalı”

02 Ekim 2021 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

“Sürdürebilir aile şirketleri için değişime uyum sağlanmalı”


           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Aile İşletmeleri Derneği (TAİDER)’in 9. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi, ‘Peki Ya Bundan Sonra’ konu başlığı ile çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Salgın dönemi tüm dünyayı olduğu gibi aile şirketlerini de derinden etkilediğini belirten TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Urhan, hem bireylerin hem de şirketlerin yaşamını sağlıklı sürdürebilmesi için aile şirketlerinin çok hızlı hareket etmesinin ve değişime uyum sağlamasının yaşamsal bir zorunluluk haline geldiğini dile getirdi.

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK İÇİN NESİL DEVRİ KURUMSALLAŞMALI”
    TAİDER Üye Profil ve Eğilimler Araştırması adı altında önemli bir anket çalışmasına imza attıklarını belirten Urhan, “Anket çıktılarından da izlendiği gibi aile işletmeleri; kendi sürdürülebilirliklerini sağlama konusunda geliştirilecek alanları, nesil devrinin planlanması ve kurumsallaşma süreçlerinin tamamlanması şeklinde önceliklendiriyor. Aile şirketlerimizin işletmenin ve ailenin kurumsallaşmasıyla birlikte Aile-İş-Ortaklık boyutlarının etkili bir şekilde yönetilmesi konusuna verdikleri önem dikkat çekici. Yönetim kurullarının ve icra komitelerinin aktif çalışması, uzlaşma kültürü ile kararların alınması, profesyonelleşmede atılan adımlar, gelecek nesillere liderliğin devri için planlı yaklaşımlar, aile anayasaları, aile meclisi toplantıları gibi birçok adım kurumsallaşma yönünde alınan mesafeleri gösteriyor.

     TAİDER üyelerinin bahsedilen konularda ortalamaların üzerinde yol kat etmiş, daha da ileri gitmeyi planlayan işletmeler ve bireyler olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda üyelerin kendilerini geliştirerek aynı öncelikleri paylaşan diğer aile işletmeleri için de rol model olma potansiyeli, aile şirketlerinin sürdürülebilir büyüme hedefleri doğrultusunda son derece umut verici” ifadelerinde bulundu. TAİDER olarak bundan sonra hedeflerinin, aile işletmeleri konusunda referans kurum olmak olduğunun altını çizen Urhan, “Aile işletmelerinin ülkedeki demografik durumunun ülke ekonomisine katkısı, nesil geçişleri ve bunun gibi konularda akademik çalışmalar yaparak derneğimizin bir bilgi kaynağı haline gelmesini sağlayacağız” dedi.

“YENİ NESİL KURUMSALLAŞMANIN İLKELERİ LİYAKAT VE EŞİTLİK OLMALI”
     “Kurumsallaşma konusunda bir ailenin yapması gereken son şey, başka bir ailede gördüğü ama üzerine oturmayacak bir gömleği giymeye çalışmak olmalı” diyen Fiba Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, “İkinci nesil aile üyeleri arasında bile farklı görüşler, tercihler, öncelikler olabiliyor. Her ailenin, doğru çözümleri bulabilmek için vaka çalışmalarını yakından incelemesi gerekiyor. Bu konunun tartışılması sürdürülebilirlik için çok önemli ve TAİDER de bu konuda tüm Türkiye’ye öncülük ediyor. Vaka çalışmalarında öncelikle batıya bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu ülkelerde bizdekilerden daha eski aile şirketleri var ve bu örneklerin pek çoğu, iyi okullarda örnek olarak inceleniyor. Aile şirketlerinin bu vakaları inceleyerek kendilerine en uygun gömleği bulabilme imkânı var. Örnek olarak, Avrupa’da birçok aile ortak işlere giriyor, aile ofisleri yürütüyor.

     Birçok aile birleşiyor, işleri birbirlerinden öğreniyor. Bir araya geldiklerinde sahip oldukları know-how artıyor. Bir yatırım yaparken pazarlık güçleri artıyor. Aile ofisleri etrafında çok büyük iş birlikleri gerçekleşiyor. Bunlar ileriye dönük çok kıymetli, bizlerin de yaşaması gereken bir dönüşüm fırsatı. Her durumda, kurumsallaşma konusu aile içinde bir tabu olmamalı ve bu konu kurucunun sağlığında tartışılmalı. Fiba Grubu’ndaki anayasa çalışmalarımızda Hüsnü Özyeğin’in de öncü olduğu gibi, kurucunun da onayıyla her şirket kendine en uygun çözümü bulmalı. Yeni nesil kurumsallaşmanın temel ilkeleri de liyakat ve eşitlik ilkeleri olmalı. Bu ilkelerin sürdürülebilirliği çok önemli. Bunun için de tüm prensipler yazılı ve kesin kurallar haline getirilmeli” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Vak’a sayısı 27.663’e, vefat sayısı da 232’ye yükesldi
» Elektriğe “sessiz zam” yapıldı
» 2021’de tahıl ve sebze üretimi azalacak
» Mandalina ihracatında hedef 500 milyon dolar
» “En az iki doz aşı olmuş öğretmen oranı yüzde 92”
» Hizmet, perakende ticaret ve inşaatta güven endeksi yükseldi
» 90 milyon TL sosyal yardım yapılacak
» Eylül ayında 92 bin 996 adet taşıt trafiğe kaydoldu
» Türksat, 5. nesil uydusunun gücüyle Cabsat’a katılıyor
» EMD Medya Okulu İKÇÜ’lü Medya ve İletişim öğrencileriyle buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.10.2021
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni