• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Standartlara uyum dijital ekonomiyi büyütecek”

22 Ocak 2020 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

“Standartlara uyum dijital ekonomiyi büyütecek”

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Türkiye Bilişim Derneği(TBD) ve Türkiye Standartları Enstitüsü(TSE) işbirliği ile gerçekleştiren ‘TBD 2’nci Dijital Dönüşüm Teknolojileri ve Standartları Zirvesi’ düzenlendi. TBD ve TSE arasında işbirliği kapsamında, Türkiye’de dijital dönüşümün standartlarının oluşturulması, bu konuda kamu ve sivil toplum kuruluşlarının ortak çalışmalar yürütmesi ve dijital dönüşüme katkı amacıyla atılacak adımlar hedefleniyor.
     Dijital dönüşüm standartlarının ve küresel rekabet endeksinin yükseltilebilmesi için standartlara uyumluluğun hayati önem taşıdığını savunan TBD, geçtiğimiz yıl ‘Dijital Dönüşüm Teknolojileri’ alanında standartların oluşturulmasına yönelik olarak TSE ile işbirliği protokolü imzaladı. Bu yıl 2’ncisi düzenlenen zirvede, Türkiye’nin dijital dönüşüm çabalarının güç kaynağı olacak ‘yerli ve milli standartlar’ masaya yatırıldı. TSE’de gerçekleştirilen zirvenin açılış konuşmasını Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdere, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ve TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe yaptı. Genel Başkan Aktepe, hedefin dünyaya açılmak olduğunu vurgulayarak “Standartlara uyumlu olarak ürettiğimiz ileri teknoloji ürün ve çözümler ile ülkemizin adını duyurmalıyız” dedi.

“DÜNYA ÇAPINDA TANINIRLIĞIMIZI SAĞLAMALIYIZ”
     Zirveye ilişkin TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
     “Bu gün bir araya geldiğimiz konu ülkemizin dijital dönüşüm çabalarının güç kaynağı olacak Yerli ve Milli Standartlar. Bu konuya geniş perspektiften baktığımızda, yaşamakta olduğumuz 4’üncü Sanayi Devrimi sürecinde: Dijital Dönüşüm, Inovasyon ve Standartlar; birlikte koşan ve aynı zamanda birbiriyle yarışan bir üçlü oluşturmuş durumda. Her biri diğerini tetikliyor ve geliştiriyor. Ülkemizin asla dışında kalamayacağı bu koşuda, “kazanan” olması en büyük dileğimiz. Hedefimiz ise, 21’nci yüzyılın ilk çeyreği bitmeden, kendi ürettiğimiz ileri teknoloji ürün ve çözümler ile dünyaya açılmak.
     Dijital dönüşüm alanında uluslararası standart olarak kabul görecek kendi standartlarımızı tanımlamak, işletmek ve dünya çapında tanınırlığını sağlamak dijital dönüşüm çabamızın en öndeki cephesi olmalıdır. Üretim sanayisinde dijital dönüşümün sağlıklı bir yapıda oluşturulabilmesi için önce ‘dijital dönüşüm standartlarının oluşturulması’ gerekmektedir. Burada iki öncelikli adım var. Birincisi, uluslararası standartların yakından izlenmesi ve uluslararası standart geliştirme gruplarına aktif katılım sağlanması. İkincisi ise kendi dijital dönüşüm standartlarımızın tanımlanması ve yayınlanması.”

“DİJİTAL DÖNÜŞÜM STANDARTLARINA ACİLEN UYUM SAĞLAMALIYIZ”
     Genel Başkan Aktepe, TSE ile imzalanan protokol kapsamında, ulusal ve uluslararası dijital dönüşüm standartlarının oluşumuna ve Nesnelerin İnterneti Ekosisteminin regülasyonuna ve gelişimine katkı sağlayacaklarına dikkat çekti. Aktepe, konuşmasında şu mesajı da verdi:
     “Bu çerçevede, üretim sanayisinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin tedarik güçlerinin artması ve rekabetçilik endekslerinin yükseltilmesi ile ihracat kapasitelerinin arttırılması, çok ciddi boyutlarda tehdit oluşan veri iletişimi ve güvenliği alanında gerekli norm ve uygulamaların oluşturulması gibi adımları hızlıca gerçekleştirme olanağı bulacağımızdan eminiz. Türkiye’nin ‘nesnelerin interneti çöplüğüne’ dönüşmemesi için dijital dönüşüm standartlarına acilen uyum sağlamalıyız. Verdiği desteklerden ötürü, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza ve Başkan Prof. Dr. Sayın Adem Şahin nezdinde Türk Standartları Enstitüsü’ne gönülden teşekkür ederim.”   

“BU YARIŞTA EN ÖNDE OLAN ÜLKELERDEN OLACAĞIZ”
     Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdere, standartlara uyumun gerçekleşmesiyle birlikte çalışılabilirlik oranı yükseleceğini ve sonucunda dijital ekonominin büyümesine katkı da sağlayacağını ifade etti.
     Ekonominin itici gücü olan sanayide katma değeri artırmak için dijital dönüşümün zorunluluğuna işaret eden Büyükdere konuşmasında, “Önümüzdeki dönemde küresel güç dengesi dijital dönüşüm ve teknolojik gelişmeler üzerinden şekillenecektir. Ülkelerin ekonomik üstünlükleri, bağımsızlıkları ya da bağımlılıkları bu parametre çerçevesinde yeniden tanımlanacaktır. Değişimi yakalayan ülkeler, ekonomik üstünlükleri dijitalleşme ve teknoloji üzerinden değerlendirilecek ve gelecekte bu paradigmaya sahip ülkeler oyunu kuran aktörler haline gelecekler. Umuyorum biz de bu yarışta en önde olan ülkelerden olacağız. Ancak bu, özgün ve yüksek teknolojideki konumumuzu güçlendirmekle olacaktır” ifadelerini kullandı.

“GÜVENLİK AÇIKLIKLARININ EN AZA İNDİRGENMESİ GEREKİYOR”
     TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ise, Türkiye’de bilişim teknolojileri alanındaki her türlü gelişmeyi desteklediklerinin altını çizdi. Standartların, dijital dönüşüm için çok önemli bir görev üstlendiğini söyleyen Şahin, “TSE sunduğu hizmetlerle ülkemizin dijital dönüşümünde geliştirilen ve kullanılan teknolojilerin kalite ve güvenliğinin arttırılmasına da yardımcı oluyor” dedi. Şahin, şöyle devam etti:
     “Son yıllarda önemi gittikçe artan ve kanun olarak da hayatımıza giren Kişisel Verilen Korunması ve Bulut Hizmetlerinde uygulanması ile ilgili hazırlanan uluslararası standartlar çerçevesinde Enstitümüzde bu yıl içinde belgelendirme faaliyetlerine başlanacaktır. Enstitümüz, bilişim alanındaki test hizmetleri ile de sektöre önemli katkılar sağlamaktadır. Laboratuarımızda bilişim ürünleri ve yazılımlar fonksiyonellik, performans, güvenlik testlerine tabi tutulmaktadır. Laboratuvarımız fonksiyonel ve performans testlerinin yanı sıra siber güvenlik alanında Ortak Kriterler Değerlendirmesi, Temel Seviye Güvenlik Değerlendirmesi ve Sızma Testleri hizmetleri vermektedir. Yapılan test faaliyetleri ile ülkemizde üretilen bilişim teknolojileri ürünlerinin hatalar ile birlikte yayınlanmasının önüne geçilmekte, kullanıcılar için kalitesi yüksek ürünler sunulması ve güvenlik açıklıklarının en aza indirgenmesi sağlanmaktadır.”


+ Benzer Haberler
» 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2.257 TL, yoksulluk sınırı 7.353 TL
» Küresel ticarette canlanma yok
» Ege’nin ihracat şampiyonu yine Petkim
» İzmir kışa festivalle veda ediyor
» Gıda denetim seferberliği kapsamında 6 günde 82 bin 623 işletme denetlendi
» Turizm gideri 2019 yılında %10,1 azaldı
» İzmir’de 5.851 işletme denetlendi
» Sabancı Holding, teknoloji ve dijitalleşmeyi odağına aldı, gelirde %10 büyüdü
» “Ege’yi birlikte pazarlayalım”
» Galericiler sınava girdi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.02.2020
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
  Ticaret 21.02.2020
  Ticaret 20.02.2020
  Ticaret 19.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni