• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Söylem ‘milli tarım’, eylem ‘ithalat’

16 Haziran 2019 Pazar 17:00
12
14
16
18

   ► Sırbistan’dan, 5 bin ton kırmızı etin de içerisinde olduğu 59 farklı tarım ürünü sıfır gümrük ile ithal edilecek.

     Sırbistan’dan 59 farklı tarım ve gıda ürünü sıfır gümrük vergisi ile ithal edilecek. Öte yandan 16 kalem ürünün ithalatında ise yüzde 50 ile yüzde 70 oranında vergi indirimi uygulanacak.
     14 Haziran 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile, bazı tarım ürünlerinin sıfır gümrükle ithal edilmesi için açılan tarife kontenjanına göre; 5 bin ton taze, soğutulmuş veya dondurulmuş büyükbaş hayvan etinin de içerisinde olduğu 35 bin ton ayçiçeği tohumu yağı, bin 500 ton taze ya da soğutulmuş domates , bin ton havuç ve şalgamlar, 2 bin ton tatlı mısır gibi 59 farklı ürün sıfır gümrük vergisi ile ithal edilecek.
     Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Yüksek Ziraat Mühendisi Ferdan Çiftçi, sıfır gümrükle ithal edilecek ürünler arasında Türkiye’nin kendine yetemediği ve üretemediği ürünler olmadığını belirtirken, sürekli milli tarım vurgusunun yapılmasına karşın ithalatçı politikalara hızla devam edildiğinin altını çizdi.

“Türkiye tarımına yeniden darbe”
     61 kalem gıda ve tarım ürününün ithalatında gümrük vergisi sıfırlanırken, 16 tarım ve gıda ürünü ithalatında ise gümrük vergilerinde yüzde 50 ile yüzde 70 oranında indirim yapıldığına dikkat çeken Çiftçi, “İlk defa aynı anda 80’e yakın tarım ve gıda ürününde ithalat yolunun açıldı. Taze ve soğutulmuş olarak 5 bin ton et, buğday, yem bitkileri, yağlık bitkiler gibi aklımıza gelebilecek tarım ürünlerimizin çoğunda sıfır gümrük vergisi uygulaması Türkiye tarımına vurulan yeni bir darbedir” dedi.

“Yaklaşık 80 kalem ürün”
     İthal edilmesinin önü açılan ürünlerin Türkiye’de üretilip üretilmediğinin sorgulanması gerektiğinin altını çizen Çiftçi, “Temel mesele, her zaman milli ve yerli tarım vurgusu yapılması ve buna karşın tarımda ithalat politikalarının uygulanmasıdır. Milli ve yerli söylemi devam ederken tarımda ithalata dayalı politikalara devam edilerek hem üreticinin tarımdan kopması hızlandırılıyor. Yaklaşık 80 kalem ürünün ithalatının önü açıldığında, Türkiye’de bu ürünlerinin hangisinin üretilemediğinin veya hangisinin yetmediğinin sorgulanması gerekir” ifadelerini kulandı.

Kırmızı et ithalatı artmaya devam ediyor
     Kırmızı et ithalatının tüketicinin kırmızı ete ulaşmasını hiç bir zaman kolaylaştırmadığına dikkat çeken Çiftçi, “Kırmızı et ithalatı üreticiye ve tüketiciye fayda sağlamadı. Tarife kontenjanına göre Sırbistan’dan sıfır gümrük vergisiyle 5 bin ton taze, soğutulmuş veya dondurulmuş büyükbaş hayvan eti ithal edilecek. İthalatçı politikalar ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlara yol açacak” dedi.

“Tarımdan kopuşa bir adım daha”
     Bazı sivil toplum kuruluşları ve çiftçilerin kendi olanakları ile eski buğday tohumluklarından üretim yapmaya çalıştığını ancak buğday ithalatının da sıklıkla söz konusu olduğunu vurgulayan Çiftçi, “Çiftçinin zaten zor koşullarda üretim yaptığı bir dönemde, tarımdan kopuşu hızlandıracak bir adım daha atılmış oldu. Miktar bazında bakıldığında az denilebilir ancak sürekli olarak ithalata dayalı tarım politikaları kısa vadede faydası olmadığı gibi uzun vadede de üreticiyi ve tüketiciyi olumsuz etkileyecek. Bugüne kadar uygulanan hiç bir ithalat politikası üreticinin ucuz ürüne ulaşmasını sağlamadı. İthalatçı tarım politikaları uzun vadede üretimi bitirerek tüketicinin gıdaya daha yüksek fiyatlarla ulaşmasına neden olacak” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Eylül’de turist sayısı yüzde 17,18 arttı
» “Kalbinizde saklayıp büyüttüğünüz bir gurur”
» “Balkabağı özlü sabun ile bir ilke imza attık”
» Hayalet ağlar deniz canlılarını sessizce öldürüyor
» ‘Attilâ İlhan vapuru’ hep hüzün dolu
» “On katlı binanın yanı acil toplanma alanı değil”
» Haşhaş ekim alanları genişliyor
» İZTO, İzmir’i inovasyon ve girişimcilikte iki merkez ile aydınlatacak
» “İdam çözüm değil”
» Zivzik nar rekoltesi artışına yol engeli


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni