• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Soyer: Sınır ötesi ilişkileri güçlendirmek istiyoruz

11 Haziran 2021 Cuma 09:00
12
14
16
18

Soyer: Sınır ötesi ilişkileri güçlendirmek istiyoruz

   ► 9-11 Eylül tarihleri arasında İzmir’in ev sahipliği yapacağı Kültür Zirvesi’nin lansmanı, İzmir ve Barselona’da kurulan stüdyolardan çevrim içi olarak yapıldı

           KÜBRA TOPAL      
     Dünyanın önde gelen kültür üreticilerini, sanatçılarını ve kanaat önderlerini bir araya getirecek olan ve dördüncüsüne İzmir’in ev sahipliği yapacağı Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Kültür Zirvesi’nin dijital lansmanı, Barselona’daki kurulan stüdyo ile eş zamanlı olarak Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) gerçekleşti. 9-11 Eylül tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek UCLG Kültür Zirvesi’nde, Covid-19’un kültüre etkisinin yanı sıra zirvenin ana temaları da açıklandı. Dünya şehirlerinin, kültür ve kentsel dayanıklılık arasında bağ kurmak için birlikte çalışacaklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu bağlamda, topluluklarımız arasında ulusaltı, ulusal ve uluslararası düzeylerde kültürel etkileşimleri teşvik ederek sınır ötesi ilişkileri güçlendirmek istiyoruz” dedi.

“Toparlanmak için kültüre sarıldık”
     Lansmandaki konuşmasını İngilizce olarak gerçekleştiren Soyer, Covid-19 salgınının kalkınmayı tehdit ettiğini sürdürülebilir kentleşme konusunda küresel dayanışmanın büyük zorluklarla yüzleşmekte önemli olduğunu söyledi. İzmir’in son iki yılda deprem, sel, orman yangını, kuraklık gibi felaketleri gördüğünü dile getiren Soyer, toparlanmak için kültüre sarıldıklarını aktardı. Kültürün önemine vurgu yapan Soyer, “Kültür, günlük hayatımızın her alanında ve tarihimizi geleceğimize bağlar. Bu bizi benzersiz kılan şeydir. Yaratıcı ifademiz kim olduğumuzu ve kim olabileceğimizi tanımlamaya yardımcı olur. Kültür, içsel değerinin yanı sıra şehirlerimiz için önemli sosyal ve ekonomik faydalar sağlıyor. Öğrenmemizi geliştirir, toleransı arttırır ve başkalarıyla bir araya gelme fırsatları yaratır. Kültür, yaşam kalitemizi geliştirir ve hem bireyler hem de topluluklar için genel refahı artırır. Kültür, tüm yerel toplulukların canlılığı için önemlidir. Kültürel faaliyetler insanları bir araya getirerek sosyal dayanışma ve uyum yaratır, onur ve hoşgörüyü artırır. Kültürel katılım, yoksulluğun azaltılmasında ve risk altındaki toplulukları destekleme stratejilerinde de önemli bir rol oynar. Kültür, şehirlerin ilgi çekici şehir anlatıları ve ayırt edici markalar geliştirmesine yardımcı olur. Kültürel açıdan zengin bölgeler, yetenekleri ve işletmeleri çekerek rekabet gücünü de artırır. Kültürel miras, turizmi ve toplumsal yenilenmeyi destekleyen kırsal kalkınmada da önemli bir faktördür” diye konuştu.

“Birlikte istediğimiz ortak geleceği yaratacağız”
     İzmir’i bir sanat, tasarım ve inovasyon kenti, biyo-kültürel çeşitliliği, çevre dostu üretim ve adil dağıtım modellerini besleyen bir kent olarak tasavvur ettiklerini belirten Soyer, İzmir’deki UCLG Kültür Zirvesi’nde dünya şehirlerinin, kültür ve kentsel dayanıklılık arasında bağ kurmak için birlikte çalışacaklarını söyledi. Soyer, “Bu bağlamda, topluluklarımız arasında ulusaltı, ulusal ve uluslararası düzeylerde kültürel etkileşimleri teşvik ederek sınır ötesi ilişkileri güçlendirmek istiyoruz. Bu kültürel etkileşimler şehirlerimizi daha müreffeh, demokratik, kapsayıcı, adil, eşit, güvenli ve sürdürülebilir hale getirebilir. Yerel sürdürülebilir kalkınmanın anahtarı olan miras, yaratıcılık, çeşitlilik ve bilgi konularında kültürel politikaları teşvik etmek için deneyimlerimizi ve fikirlerimizi paylaşacağız. Kültürü, kalkınmanın dördüncü direği ve küresel dayanışmanın temel bir bileşeni olarak destekleyeceğiz. İzmir’de buluşacağız, paylaşacağız ve birlikte istediğimiz ortak geleceği yaratacağız. Bu bağlamda, Roma Sözleşmesi doğrultusunda çalışacak ve daha iyi bir toplum için bir koşul olarak kültürel yaşama katılma hakkını destekleyeceğiz. Kültür politikalarına birlikte yatırım yapacağız” ifadelerini kullandı.

     İzmirlileri ve dünyanın dört bir yanındaki insanları Kültür Zirvesi’ne davet eden Soyer sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir arada yaşama ve özgürlük için araçlarımızı güçlendireceğiz. Bu değişim için deneyimleriniz ve uzmanlığınızın yanı sıra topluluklarınızın aktif katılımı gereklidir. Yerel, ulusal ve uluslararası düzeylerde kültürün açık yönetimi üzerine tartışacağız. İnsan yaratıcılığını, insan deneyimini, ilerlemeyi ve yeniliği teşvik edeceğiz. Bu şekilde şehirleri ve yerel yönetimleri 2030 Gündemi’nin uygulanması konusunda daha aktif hale getirmek için çalışacağız. Yerel yönetimlerden kültür kurumlarına, uzmanlardan vatandaşlara kültürle ilgili tüm aktörleri bu Eylül ayında 4. UCLG Kültür Zirvesi’ne davet ediyoruz. İzmir’de görüşürüz.”

“Kültürü toplumun panzehiri olarak kullanmalıyız”
     Bu yıl ki zirvenin özel bir bağlamda gerçekleşeceğini belirten UCLG Başkanı Dr. Mohamed Boudra, “Eylül ayında İzmir’de yapacağımız zirve ile temel konuları tartışma ortamı sağlayacağız. Zirvelerimiz dünya çapında şehirlerin bölgelerin yerel yönetimlerin bu alanda çalışana temel aktörlerin bir araya geldiği zirvelerdir. Sürdürülebilirlik ve kültür alanında çalışma yapılıyor. Bu yıl ki zirvede farklı ve özel bağlamda gerçekleşiyor. Temel hizmetlerin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Aşının her yerde ulaşılabilir olduğunu, dayanışmanın önemli olduğunu görüyoruz. Derin bir şekilde insanların kültüre ihtiyacı duyduğunu görüyoruz. İnsanlar aidiyet duygusunu güçlendirmek için kültüre yöneliyorlar. Mevcut kriz bize kültürel alanda çalışan kişilerin çok güvencesiz bir alanda olduğunu gösterdi. Bu kriz sadece ekonomik ve sağlık alanında aldığımız tedbirlerle aşamayız. Bunu topluluklar ilgili gelişmelerle kültürü toplumun panzehiri olarak kullanmamız gerekiyor” diye konuştu.
     Kültürel hakların temel haklar olduğunu düşündüklerini söyleyen Boudra, “Kültürel hakları siyaset ve politika ile şekillendirilmeli. Gelişimin önemli dört ayağında birinin kültür olduğunu söylüyoruz. Kültürü bir motor olarak kullanmalıyız. Kim olduğumuzu, insanlarla nasıl ilişkiye girdiğimizi bu gibi kriz dönemlerde nasıl tepkiler verdiğimizi görüyoruz. İzmir, Akdeniz’in incisi, medeniyetlerin bir araya geldiği, buluştuğu bir yer. Eylül ayında İzmir’de Kültür Zirvesini organize etmekten son derece mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kriz her zaman çok önemli bir fırsattır”
     UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz ise, “UCLG olarak kültür sadece bizim ana unsularımızdan bir tanesi değil. Kültürün çok önemli rol oynadığını biliyoruz. Çeşitliliğinde çok önemli rol oynadığını biliyoruz. Kültürün birleştirici olduğunu biliyoruz. Kültürü artırmak yeniyi yaratmak ve şekillendirmek için dönüşümü oluşturmak için önemli rol oynuyor. Politika oluşturmakta, eğlence konusunda ve de özellikle değerlerimiz açısından şehirlerimizi daha iyi hale getirmek için çok daha önemli olduğunu biliyoruz. Zirveler her zaman şehirler ve dünya için önemli etkinliklerden biridir. Sorunların tartışılması anlamında güzel platformlar sağlarlar. Kültürün dönüştürücü bir araç olduğunu inanıyoruz. Kriz her zaman çok önemli bir fırsattır, alışılmışın dışında düşünmeliyiz. Farklı şekilde düşünmek gibi bir görevimiz olduğunu biliyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı tekrar 6 bini geçti
» İncirde mutluluk, üzüm ve kayısıda hüsran
» Iraklı yatırımcılar İzmir’e direk uçuş istiyor
» Ana Arama Kurtarma ve Koordinasyon Merkezi yenilendi
» En yüksek gelir eşitsizliği İstanbul’da
» Türkiye’nin tüketim mal ve hizmetleri fiyat endeksi 38
» İZTO Zücaciye Grubun’da seçim yapılacak
» Tüketici Güven Endeksi Haziran’da yüzde 5,8 arttı
» TEB’den KOBİ’lere özel kredi kampanyası
» “Kaybolduğu iddia edilen NBŞ, ihracatta kullanılıyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni