• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

‘Sosyal tarife’ kömürden doğalgaza dönüşecek

24 Kasım 2021 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

‘Sosyal tarife’ kömürden doğalgaza dönüşecek


   ► Botaş Genel Müdürü Burhan Özcan, uygulamanın önümüzdeki yılın başında fiili olarak başlamasına çalıştıklarını söyledi.

           SEDA GÖK / ANTALYA      
     Dar gelirli vatandaşlara kışın yapılan kömür yardımı uygulaması, yerini doğalgazın bedelinin ödenmesine yönelik uygulamaya dönüşecek. Bu konuda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve ilgili kurumlar özel bir çalışma yürütüyor. Çalışmalarda son aşamaya gelindi.
     Doğalgaz bağlanan hanelerde bu destek gerçekleşecek ve kışın kömür yardımı yerine doğalgaz ücretsiz olarak verilecek. Doğalgaz olmayan yerlerde ise kömür yardımı sürecek.
     Antalya’da bir konferansta sunum yapan Botaş Genel Müdürü Burhan Özcan, konuyla ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi.

     Uygulamanın önümüzdeki yılın başında fiili olarak başlamasına çalıştıklarını belirten Özcan, “Buradaki temel mesele şu özellikle pandemi döneminde vatandaşlarımızın enerji ihtiyacını en azından toplumsal anlamda daha rahat karşılayabilmek adına hükümetin ortaya koyduğu fiyatlama politikasının sahadaki tezahürüdür. Farklı şekilde ele alınabilirdi. Bütün sektörler destekleniyor ama takdir edersiniz ki evine kapanmış vatandaşların desteklenmesi en az diğer sektörler kadar önemli ve değerli. Burada destek mekanizması konutlarda düğümlenmiş durumda.
     Özellikle konutlarda gelir düzeyi düşük abonelerin desteklenmesine yönelik sosyal tarife çalışması hayalimiz idi. Bununla ilgili çok önemli bir adım atıyoruz.  2022 yılına girerken inşallah Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’mız ile çok yakın bir çalışma içindeyiz.  Kömür yardımı yerine doğalgaz ikamesi ile sonuçlanacak bir maratonun ortasını şu anda geçtik. Yakın bir tarihte bunu deklere edeceğiz” diye konuştu.
     Özcan, ayrıca doğalgazın ücretsiz verilmesi yanında, Bakan Fatih Dönmez tarafından açıklanan kademeli tarifeye yönelik hazırlıklarının da tamamlandığını açıkladı.

YERLİ ERP PROGRAMINA GEÇİLDİ
     Botaş’ın son dönemde çok ağır siber saldırılara maruz kaldığını belirten Özcan, Türkiye’de ilk kez bir kamu kurumunda yerli ERP programı geliştirerek kullanmaya başladığını bildirdi.
     Botaş’ın 2021 yılından çok sayıda siber saldırıya maruz kaldığını belirten Özcan, Savunma Sanayii Başkanlığı ile birlikte Türkiye’nin ilk yerli ERP programını yaptıklarını kaydetti.  Özcan, “Bunun sadece biz değil, diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca kullanılmasını, hatta ihraç edilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

YENİ FİNANSAL BORÇLANMA ARACI ÇALIŞMASI
     Bankalara satılabilecek, enerji sektörüne yönelik yeni bir finansal borçlanma aracı üzerinde çalıştıklarını da açıklayan Özcan, Azerbaycan ile Türkiye arasında varılan doğalgaz anlaşmasına yönelik olarak da basında yer alan fiyatın ve PSV (İtalya merkezli piyasa) fiyatlarına endeksli olduğu bilgisinin yanlış olduğunu, detayları açıklamayacağını ancak PSV’ye endeksli bir anlaşma yapılmadığını kaydetti.
     2020 sonunda, 2021 için sektörden gaz talep tahminlerinin toplandığını ve 48 milyar metreküp bildirildiğine değinen Özcan, “Bugün ise 61 milyar metreküpleri konuşuyoruz. Arz güvenliği görevi bize verildiği için o ilave ihtiyacı karşılamakla yükümlü olan biziz, özel sektörün payı çok düşük. Her gün arkadaşlarımız Uzak Doğu piyasasından ABD piyasasına ihtiyacı karşılamak, ucuz bir kargo kaçırmamak için kahramanca çalışıyor” dedi.
     Özcan, ayrıca yerli firmaların satın aldıkları LNG’yi, sıvılaştırma hizmetinin yerli tesislerde yapılabilmesine yönelik projenin de 2022’de hayata geçebileceğini sözlerine ekledi.


+ Benzer Haberler
» Şehitkamil Belediyesi bayrak ve şapka satın alacak
» ETİK, mesleki eğitim kurumlarıyla işbirliği yapacak
» İZSU’nun 3 milyar 800 milyon liralık 2022 bütçesi kabul edildi
» Rakamlar riskli seviyelerin devam ettiğini gösteriyor
» 3. çeyrekte %7,4 büyüdük
» Sanayici 5 başlıkta destek isteği
» Ham çelik üretimi ekimde %8 arttı
» İşçi konfederasyonlarından asgari ücrete ortak talep
» HSK, yeni ihtisas mahkemelerini belirledi
» Eczane ve ecza depolarında denetim sürüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni