• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Siyaseti bırakıp, ekonomiye odaklanmalıyız”

29 Ekim 2020 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Euro ve doların, TL karşısında Ekim ayında tarihi zirvelerini test ettiğini, döviz borcu ve açık pozisyonu olan şirketler için, kur riskinin arttığını belirten İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “TL kısa sürede hızla değer kaybettiği zaman şirket karları, kur farkları yüzünden buharlaşıyor” dedi.
“Siyaseti bırakıp, ekonomiye odaklanmalıyız”

Gümrük Birliği kararının güncel gelişmeler ışığında güncellenmesi gerektiğini kaydeden Özgener, “Güncellenme konusunu, statik değil dinamik bir süreç olarak görmedikçe, bugün yaşadığımız sorunların benzerleriyle 10 yıl sonra da mücadele edeceğimiz ortada. Siyaseti bir kenara bırakmalı; ekonomi ve ticarete odaklanmalıyız” dedi.

           SELDA AK     
     İzmir Ticaret  Odası (İZTO) Ekim ayı olağan meclis toplantısı Selami Özpoyraz’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşen toplantıda, meclis üyeleri küresel gelişmeleri değerlendirdi. Siyaseti bir kenara bırakıp, ekonomi ve ticarete odaklanılması gerektiğini vurgulayan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Ülkemizin AB’ye tam üyeliği öncesinde “geçiş dönemi düzenlemesi” olarak hayata geçirilen süreç artık günümüz ihtiyaçlarına cevap veremiyor. Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusunu, statik değil dinamik bir süreç olarak görmedikçe, bugün yaşadığımız sorunların benzerleriyle 10 yıl sonra da mücadele edeceğimiz ortada” dedi.

     Özgener, toplantı açılışında yaptığı konuşmada Covid-19 şartlarında yaşamaya devam ettiğimizi vurgulayarak, “Ülkemizdeki hasta sayıları geçen aydan bu yana ciddi bir artış gösterdi ve salgının, maalesef 2020’de sona ermeyeceği belli oldu” dedi. Salgın ekonomisinin yarattığı en büyük tehditlerden birisinin işsizlik olduğunu kaydeden Özgener, “Global olarak ekonomik tedbir paketlerinin 12 trilyon doları buluyor. İşsizlik konusunda, devletlerin piyasaları desteklemeye devam etmesi bekleniyor. Kamu yatırımları istihdamı arttırmak için en büyük itici güç olarak görülüyor. Kamu yatırımları konusunda stratejik davranacak ülkeler gelecek 20 yılda öne çıkacak” diye konuştu.

“Şirket karları kur farkları yüzünden buharlaşıyor”
     Euro ve doların, TL karşısında Ekim ayında tarihi zirvelerini test ettiğini dile getiren Özgener, “Döviz borcu ve açık pozisyonu olan şirketler için, kur riski arttı. Gelirleriniz artsa bile finansal giderlerin bu kadar hızlı olarak yükseldiği bir ortamda, şirketlerin borçluluk oranları yükselebiliyor. Kur dalgalanmaları çok önemli etkiler yaratıyor. TL kısa sürede hızla değer kaybettiği zaman şirket karları kur farkları yüzünden buharlaşıyor. Bu durum da sektör ve şirket bilançolarını baskılıyor.  Sektör ve şirket bilançoları büyümezse, ülkemiz de yeterince büyüyemez. TL’nin hızlı değer kaybetmesinin enflasyon üzerindeki etkisi de ayrı bir endişe konusu. Maliyetlerin yükseldiği bir ortamda, fiyat artışları da beraberinde geliyor. Bu da enflasyondaki katılığı ve faizlerdeki yüksek seviyeyi besliyor” ifadelerini kullandı.

“Gümrük Birliği, Türkiye-AB ticaretine dar geliyor”
     En büyük ticaret partnerimiz AB ile bu dönemde potansiyelimizi daha da geliştirme fırsatımız olduğunu belirten Özgener, “Dünya ticareti yeniden şekillenip dönüşürken 1996 yılında başlayan Gümrük Birliği Türkiye-AB ticaretine dar geliyor. Gümrük Birliği’nin yürürlüğe girmesinden bu yana tam 24 yıl geçti. Ülkemizin AB’ye tam üyeliği öncesinde “geçiş dönemi düzenlemesi” olarak hayata geçirilen süreç  artık günümüz ihtiyaçlarına cevap veremiyor. Gümrük Birliği kararının bir an önce, özellikle tedarik zinciriyle ilgili güncel gelişmeler ışığında güncellenmesi gerekiyor. Gümrük Birliği çerçevesinde yer almayan çok önemli sektörler var. Kapsamın hizmet ve tarım sektörlerine genişletilmesi ve imalat sektöründe güncellemelerin yapılması özellikle KOBİ’lerimizin dış ticaretinin artmasında kritik bir etki yaratacak. E-ticaret ve dijital ticaret akımları da, KOBİ’leri yakından ilgilendiren bir kalem olarak GB güncelleme sürecinde dikkate alınmalı. Karar alma sürecinde söz hakkımızın olmaması, üçüncü ülkelerle imzalanan ticaret anlaşmalarının üstlenilmesi gibi sistemik sorunlara çözüm getirilmeli. Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusunu, statik değil dinamik bir süreç olarak görmedikçe, bugün yaşadığımız sorunların benzerleriyle 10 yıl sonra da mücadele edeceğimiz ortada. Siyaseti bir kenara bırakmalı; ekonomi ve ticarete odaklanmalıyız” dedi.

“Ödemiş, Tire ve Bergama’daki OSB’ler yatırımcılarını bekliyor”
     İlçe bazlı teşvik sistemi ile Bayındır, Beydağ ve Kiraz’ın artık daha fazla teşvik alacağını anlatan Özgener, “Oda olarak hem teşvik sisteminin geliştirilmesine dair önerilerimizi, hem de güncel veri setinde neler olması gerektiğine dair görüşlerimizi TOBB’a ilettik. İlimizde Ödemiş, Tire, Selçuk, Kınık, Dikili ve Bergama ilçelerinin de 2. Bölge teşviklerinden yararlanması önerisinde bulunduk. Çünkü Bayındır, Beydağ ve Kiraz ilçelerimizde henüz kurulmuş bir OSB yok. Ödemiş, Tire ve Bergama ilçelerimizde ise kurulmuş OSB’ler bulunmakta olup yatırımcıları bekliyor. Bu ilçelerimizin de alt bölge teşviklerinden faydalanması durumunda bu OSB’lerimiz çok daha kısa zamanda büyük yatırımlara yuva olacak” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Toplam vak’a bizim istatistiklerde 533.198 worldmeters’da 797,893
» Arıcılık, kaz ve hindi yetiştiriciliği ile ipekböcekçiliği projelerine hibe desteği
» İnşaat malzemeleri sanayi üretimi Eylül ayında yüzde 19,7 arttı
» 11 ayda 102 binden fazla siber saldırı engellendi
» Pandemi, lojistik sektörünü hızla dijitalleştiriyor
» Otoyol uzunluğumuz 28 bin km oldu
» E-ticarette büyüme pandemiyle ivme kazandı
» DASK 1 ay içinde 15 bin 600 hasar dosyasının incelemesini tamamladı
» Ekonomide de paradigmada da yeni bir şeyler söyleme zamanı
» FAO ‘Küresel Fiyat Endeksi’nde sert yükseliş


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2020
  Ticaret 03.12.2020
  Ticaret 02.12.2020
  Ticaret 01.12.2020
  Ticaret 30.11.2020
  Ticaret 28.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni